Kompletně čínské samostatné GPU Glenfly Arise oficiálně odhaleno, do páru k čínským CPU

19. 7. 2022

Sdílet

 Autor: Redakce
Čínská firma Glenfly představila specifikace svého prvního samostatného GPU. Výkonem se nechytá ani na Radeon RX 6400 nebo slabou GeForce GTX 1630, ale může doplňovat lokální procesory jako Phytium nebo Loongson, takže Čína může mít kompletně nezávislé „západuprosté“ počítače.

Už víckrát jsme psali o jednom z čínských projektů usilujících o výrobu vlastních samostatných GPU, která by nepocházela ze zahraničí – grafických kartách Glenfly. Tato firma nyní oficiálně odhalila GPU Glenfly Arise GT-10C0, svou první samostatnou grafickou kartu, včetně plných specifikací. Nejspíš tak brzo půjde do prodeje a bude důležitým doplňkem pro alternativní čínské procesory jako Loongson, které bez GPU nemohou pohánět PC.

Na rozdíl od dalších čínských pokusů o GPU, které jsou, zdá se, často založené na licenční architektuře od Imagination Technologies, je Glenfly pro změnu asi nepřímé pokračování GPU od S3 a VIA, protože jde o dceřinou firmu Zhaoxinu, který pokračuje v linii x86 procesorů VIA. Glenfly tak dost možná používá podobnou nebo odvozenou architekturu GPU, jakou mají integrované grafiky používané procesory Zhaoxin.

Jak už se dalo čekat z fotek vzorku karty, které už byly známé delší dobu, je Glenfly Arise GT-10C0 spíše úsporná karta s nízkým výkonem vhodná do kancelářské sestavy nebo PC, kde jsou třeba hlavně multimediální funkce, a ne výkon ve hrách. TDP je 45 W, karta se napájí jen ze slotu PCIe a má dost jednoduchý jednoslotový chladič.

Grafika Glenfly Arise GT10C0 2 Grafická karta Glenfly Arise GT10C0 (zdroj: Glenfly)

Samotné GPU je vyráběné starším 28nm procesem, což bude asi jednak kvůli tlaku na nízkou cenu, jednak pro úsporu nákladů na vývoj, protože tato technologie má výrazně nižší fixní náklady. Glenfly dost možná počítá s tím, že tato první generace nebude mít zas tak velké prodeje, takže investice do návrhu třeba 14nm čipu by se nemusely vrátit. I na 28nm proces má GPU dost nízký takt, jen 500 MHz. To zase může svědčit o tom, že tým nemá velké zkušenosti s vývojem vysoce výkonných čipů, případně na to při vývoji nebyl kladen důraz.

1,5 TFLOPS výkonu

Podle výrobce má ovšem čip dosahovat výpočetní výkon 1,5 TFLOPS ve výpočtech FP32. To je zhruba o 25 % víc, než AMD uvádí pro pět let starý levný Radeon RX 550 (1,2 TFLOPS na taktu zhruba 1,2 GHz s 512 shadery / jednotkami FP32). Pokud by architektura Glenfy zvládala stejný počet „FLOPS“ na jeden shader a jeden megahertz, mělo by asi GPU obsahovat 1536 shaderů / jednotek FP32.

Ovšem je k tomu třeba říct, že TFLOPS nejsou všechno a při určité hodnotě TFLOPS mohou různé grafické architektury dosahovat různého reálného výkonu – zvlášť když k tomu ještě přispějí věci jako méně kvalitní ovladače. Glenfly Arise GT10C0 asi nedožene herní výkon Radoenu RX 550. A to i proto, že má dost nevýkonné paměti. Karta je osazena pamětí DDR4, jak jsme si všimli už minule. Běžet má na taktu 1200 MHz (čímž se asi myslí DDR4-2400), a to buď na 64bitové sběrnici, kdy má karta kapacitu paměti 2 GB (to by znamenalo propustnost 19,2 GB/s), nebo na 128bitové (pak je kapacita 4 GB a propustnost 38,4 GB/s). Radeon RX 550 s pamětí GDDR5 má k dispozici propustnost 112 GB/s.

Specifikace grafiky Glenfly Arise GT10C0 Specifikace grafické karty Glenfly Arise GT10C0 (zdroj: Glenfly)

Karta Glenfly Arise GT10C0 se do systému připojuje přes PCI Express 3.0 ×8 (víc asi nepotřebuje, takže absence plného rozhraní ničemu nevadí) a podporuje výstupy DisplayPort, HDMI i analogový D-Sub. Na referenčních kartách, které jsou vidět na fotkách od firmy, je osazen analog a HDMI.

GPU podporuje akceleraci 3D grafiky v OpenGL4.5 a DirectX 11, ale také výpočty v OpenCL 1.2. Podstatné pro cílové trhy asi spíše než 3D výkon budou technologie akcelerace videa, kde karta umí dekódovat HEVC, H.264, MPEG2, MPEG4 (asi míněn Advanced Simple Profile, tedy XviD/DivX), VC-1 alias WMV9 a MJPEG. Chybí podpora pro formáty VP9 a AV1. GPU nepostrádá jednotku pro hardwarové enkódování, která umí komprimovat do H.264 i do HEVC.

Ať už budou reálné schopnosti jakékoliv, jde o zajímavý počin, protože po dlouhé době bude na trhu samostatná karta nového výrobce, která bude podporovat běh Windows – i když to trošku snižuje to, že než se Glenfly dostane na trh, už budou v prodeji samostatná desktopová GPU Intelu, kterým se tento hrdinský skutek podařil také. Komě Windows ale karta logicky bude podporovat také Linux (Ubuntu a čínské distribuce, např. Kylin).

Grafika Glenfly Arise GT10C0 Grafická karta Glenfly Arise GT10C0 (zdroj: Glenfly)

Lokálně vyráběné GPU pro lokální alternativní procesory

Možná spíš než pro trh x86 počítačů s Windows bude grafika Glenfly Arise přínosná pro alternativní procesorové platformy, které Čína vyvíjí. Vedle procesorů Intel a AMD je mezi podporovanými platformami ještě x86 Zhaoxin, ale také Loongson (MIPS) a jsou podporovány i platformy ARM (třetí ze značek procesorů napsaných ve specifikacích čínsky je totiž Phytium).

Zatímco Zhaoxiny mají integrovaná GPU, procesory Phytium (například D2000) a Loongson žádné integrované grafiky neobsahují (stroje s Loongsonem mívaly dříve trošku kuriózně čipové sady AMD s integrovanou grafikou z doby, kdy ještě procesory Phenom a FX používaly k připojení HyperTransport).

bitcoin_skoleni

Čínský ARM procesor pro desktopové počítače Phytium D2000 Zdroj HKEPC Čínský ARM procesor pro desktopové počítače Phytium D2000 (zdroj: Phytium)

Možnost přidat k nim GPU od Glenfly ale teď dovolí vyrábět desktopové počítače s procesorem Phytium nebo Loongson pro státní správu a citlivá pracoviště, aniž by v nich musela být západní komponenta. Toto by měla být určitá nika, která by vývoj a výrobu Glenfly z počátku mohla živit, i když samozřejmě těžko říct, zda se těmto zákazníkům v Číně prodá ročně dostatečně velký počet počítačů.

Zdroje: VideoCardz, Loeschzwerg_3DC, BXC.com.cn