Kreativní PC budoucnosti podle HP: Sprout pro práci na pomezí virtuálna

2. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Redakce

Standardní PC jsou tu s námi již dlouho, ba nějak nová nejsou už ani vyhlášení o jejich přicházející smrti či počátku „post-PC“ časů. Tyto řeči se pojily hlavně s tablety a mobily. Zařízení, které by rádo bylo revoluční a přelomové, nyní představila také firma HP. Ovšem její koncept Sprout nemá PC odsunout na smetiště dějin, spíše jde o jakési nové pojetí staré idey stolního počítače se specializací na kreativní činnosti.

V základu jde o počítač typu all-in-one s operačním systémem Windows 8.1, jakmile se ale dostaneme k perifériím, všechno je jinak. Místo klávesnice a myši máte před monitorem na stole dvacetipalcovou dotykovou podložku, která umí registrovat až dvacet kontaktů naráz. Jelikož jde o „kreativní“ počítač, je samozřejmě doplněna i stylusem (Adonit Jot Pro). Na tuto podložku umí ale Sprout zároveň promítat obraz, protože v nástavci, který je umístěn nad obrazovkou, je zabudován DLP projektor. Při práci na podložce tedy zároveň dostáváte zpětnou vazbu (na propagačním videu je nicméně patrná jistá nevýhoda – vaše ruka vrhá na plochu pochopitelně stín).

Kreativní PC budoucnosti podle HP: Sprout pro práci na pomezí virtuálna
HP Sprout: obyčejný počítač s neobyčejným způsobem ovládání

Tím nicméně HP neskončilo. Kromě projektoru je nahoře umístěna ještě sestava kamer založená na technologii RealSense 3D od Intelu, která umí také digitalizovat vaše pohyby, takže k ovládání přímo používáte ruce. Kromě konvenční kamery s rozlišením 14,6 megapixelu (zhruba odpovídá počtu pixelů na „5K“ monitorech) je zde ještě senzor hloubky a celek je tak schopný digitalizovat prostorové objekty, které umístíte na podložku, a registrovat i vaši manipulaci s nimi. Tato funkce by měla umožňovat s „polapeným“ předmětem dále pracovat virtuálně na počítači.

Na tomto hardwarovém základě hodlá HP rozvinout pomocí různých softwarových aplikací (přímo od firmy samé i od třetích stran – měl by pro ně existovat obchod Sprout Marketplace) ekosystém nazvaný „blended reality“. Volně bych to asi přeložil jako „splývající realita“, čímž se asi myslí prolnutí reality a virtuálna. V tomto prostředí by pak bylo možné provádět různé výtvarné či technické činnosti. Jako logický doplněk Sproutu pak HP nabídne i vlastní 3D tiskárnou HP Multi Jet Fusion 3D, která pak váš výtvor opět materializuje do reálného světa.

Co se technických specifikací týká, počítač samotný je standardním PC s čtyřjádrovým procesorem Core i7-4790S (tedy žádné ořezávátko) na taktu 3,2–4,0 GHz s 8 GB paměti DDR3. Osazena je mírně nestandardní grafická karta GeForce GT 745A (čip GK107 s 384 stream procesory a 2 GB paměti DDR3, modul MXM) a 1TB hybridní disk (s 8GB SSD cache). Jako obrazovka je použit 23" panel také s multidotykovou vrstvou a rozlišením 1920 × 1080 bodů.

 

Pořídit si tuto hračku (či nástroj) budete moci poměrně brzo. HP již přijímá předobjednávky a fyzicky budou počítače Sprout dostupné už příští týden (9. listopadu/novembra; tiskárna Multi Jet Fusion 3D nicméně přijde na trh až později). Cena je stanovena na 1899 USD, což je v našem skoro 50 000 CZK. Tedy poměrně dost, musíme však pamatovat na to, že jde o sestavu relativně exotických komponent a také na to, že výroba zřejmě nepoběží v nějakých ohromujících sériích, které by cenu zredukovaly.

bitcoin_skoleni

Osobně jsem docela zvědav, jak velkou díru HP se Sproutem do světa udělá. Tento počítač představuje poměrně slušný odklon od toho, jak normálně pracujeme s PC (pravda, možná by ale bylo lepší srovnávat spíše s pracovními stanicemi), i když klávesnici a myš k němu HP dodává také. Sprout asi neosloví nějakou širokou škálu uživatelů – mohl by na ně ovšem mít nepřímý vliv, pakliže by se podobné koncepce časem prosadily obecněji.

Zdroje: HP, AnandTech