Logitech G600 je jedním z mála zástupců stále ještě mladé kategorie herních myší pro MMO (hezky česky se těmto hrám říká masivní multiplayerové onlinovky).
Pro myši na hraní MMO je charakteristický především obrovský počet tlačítek pro ukládání a spouštění maker, se kterými mohou hráči získat výhodu nad svými soupeři.
G600 se vyrábí ve dvou barevných variantách – matné bílé a matné černé. My jsme testovali tu, po které kvůli dlouho módní černé barvě sáhne asi většina z vás.
Logitech u své první myši z této kategorie netroškařil. Hráčům nabízí hned dvacet programovatelných tlačítek, a i když odpočítáme ty, které by přeprogramoval jen blázen, pořád jich k programování zůstává tolik, že budete mít problém „udržet“, co jste na které z nich uložili.
Už na krabici se dozvíte obvyklé parametry, ale i věci, které výrobci běžně neuvádějí, třeba součinitel smykového a klidového tření nebo životnost „teflonků“ v naklouzaných kilometrech.
Stejné parametry uvádí výrobce i na stránkách produktu:
Technické parametry
Snímání pohybu
- Rozlišení: 200–8200 bodů na palec (dpi)
- Zpracování obrazu: 11,25 megapixelu/sekunda
- Max. zrychlení: 30 G*
- Max. rychlost: Až 4,06 m/s*
Odezva
- Formát dat USB: 16 bitů na každé ose
- Frekvence rozhraní USB: Až 1000 hlášení za sekundu
- Režim spánku: Deaktivován
Posouvání
- Dynamický koeficient tření: 09 µ (k)**
- Statický koeficient tření: 14 µ (s)**
- Celková hmotnost: 133 gramů
- Kabel: 15 gramů
Výdrž
- Tlačítka (levé/pravé/třetí): 20 miliónů klepnutí
- Kluzná plocha: 250 kilometrů
Miry
- Hmotnost: 133 gramů (bez kabelu)
- Rozměry: 118 mm x 75 mm x 41 mm
- Délka kabelu: 2 metry
* Naměřeno na běžných látkových a plastových herních podložkách pod myš. Tyto údaje se mohou v závislosti na povrchu lišit.
** Naměřeno na dřevěné dýhované stolní desce. Tyto údaje se mohou v závislosti na povrchu lišit.
Co výrobce neuvádí je cena myši, ta se pohybuje v rozsahu povětšinou v rozsahu 1600–2100 Kč, přičemž nejlevněji ji nabízejí rozličná online „elektra“, v populárních počítačových e-shopech (např. v CZC) se její cena momentálně pohybuje kolem 1900 Kč.
Balení myši je celkem jednoduché, přitom ale dostatečně robustní a efektní.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
Příslušenství je na myš z této cenové kategorie nezvykle chudé, v malé krabičce najdete jen stručný vícejazyčný návod (včetně češtiny) a nezbytné upozornění pro Američany, kde se kromě záručních podmínek dozvědí, že když budou moc hrát, zkrátí se jim žíly, takže kvůli tomu pak nemůžou žalovat výrobce.
Kupodivu schází (u jiných výrobců) obvyklé instalační CD.
V tomto případě to vítám. Z vlastní zkušenosti vím, že je u „běžných“ uživatelů zázrak, když po přeinstalování systému nainstalují alespoň letité ovladače z dodávaných CD a ani je nenapadne shánět se po těch nejnovějších. Toto je asi jediná, možná trochu drastická, zato ale účinná metoda, jak je přinutit nainstalovat ty aktuální. Zrovna u hráčů MMO je pravděpodobné, že jim nebude dělat problém stáhnout ovladače z internetu. V případě podobného hardwaru se to vyplatí, protože kvůli obrovskému množství funkcí využívá poměrně komplikovaný software, který nebývá bez chybiček.
Ergonomie, tlačítka, kolečko, dílenské zpracování
Tolik tlačítek a funkcí, že se vám zatočí hlava
Pokud jste myš předem pořádně neprostudovali, může vám až po vybalení docvaknout, že dvanáct tlačítek pro palec nejsou jediná neobvyklá věc, kterou myš má.
Výrobce totiž oprášil koncept, který převážná většina produktů s příchodem klikacího kolečka dávno opustila – opravdovou třítlačítkovou myš.
Uspořádání základních tlačítek je ale od třítlačítkových myší odlišné, je stejné jako u myší s kolečkem. Prostřední tlačítko se tedy ve skutečnosti chová jako pravé a pravé plní standardně úlohu „G-shiftu“, se kterým lze většině tlačítek přiřadit další funkci, tedy možnost se shiftem naprogramovat dalších 16 zkratek, maker či funkcí – narazil jsem jen na omezení v podobě nutnosti přiřadit některým tlačítkům v režimu G-shift funkce základního levého a pravého tlačítka a nemožnost přeprogramovat G8 hned za kolečkem, které slouží pro přepínání režimů.
Připočtěte k tomu ještě možnost přepínat mezi trojicí profilů a dostanete bezmála stovku funkcí s tím, že přes třicet jich může být dostupných prakticky okamžitě bez nutnosti přepínat profil.
Leváci ostrouhají
Už z počtu tlačítek je zřejmé, že vytvarovat něco podobného tak, aby se to dalo pohodlně ovládat levou i pravou rukou, je prakticky nemožné. Myš je tedy navržena výhradně pro většinu, která lépe vládne rukou pravou.
Protože si myš nemůžete při čtení ohmatat, fotografie kvůli amorfnímu tvaru myší z některých úhlů zkreslují a je těžké udělat si představu o tom, jak je myš ve skutečnosti tvarovaná, objel jsem ji při focení kolem dokola ze tří úhlů.
Myš se díky výraznému vykrojení tlačítek a ještě celkem nízkému profilu v místě dlaně zdá v ruce menší, než by se z fotografií mohlo zdát.
Hlavně na fotografiích shora se kvůli větší šířce jeví objemná, ale ten dojem dělá hlavně třetí tlačítko pro prsteníček. Základní tvar je docela štíhlý.
Pokud jste podobně jako já zvyklí myší pohybovat spíše prsty a občas přibrzdit na podložce palcem a prsteníčkem, u G600 se to (kvůli prsteníčku na třetím tlačítku) praktikuje o něco hůř, jeho roli musí zastávat malíček. Přesto má v tomto ohledu myš blíže ke klasickému tvaru než k macatým derivátům pádla MX 500. Díky useknutému zadku se dá lépe opřít zápěstím, to ale asi neocení jedinci trpící syndromem karpálního tunelu.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
Pro jistější úchop je rovná plocha pod malíčkem pogumovaná.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
Kromě trojice tlačítek má myš i klikací a naklápěcí kolečko (pětisměrné). Nedrží se současného trendu placatých širokých „pneumatik“, který kdysi Logitech odstartoval se svo MX Revolution, ale je poměrně úzké a má klasický půlkulatý tvar.
Z těla myši vykukuje celkem výrazně, takže se také dobře naklápí do stran. Má výrazné, jisté (a trochu hlučnější) krokování a jistý stisk dolů i do stran.
Za kolečkem je pak dvojice tlačítek, obvykle pro přepínání režimů a profilů.
Prokousali jsme se k tomu, co je na myši nejzajímavější – dvanácti herním tlačíktům pro palec. Pro palec, který je na klávesnici zvyklý bušit maximálně do mezerníku, se to může zdát příliš komplikované.
Tlačítka jsou ale po ergonomické stránce navržená perfektně a není velký problém, abyste se na nich po hmatu orientovali. Logitech tohle opravdu umí, když chce.
Tlačítka jsou rozdělená do dvou bloků po šesti. Tvoří jakási dvě korýtka a bez problémů poznáte, ve kterém z nich se palec zrovna nachází. To, jestli je v základní poloze na prostředním tlačítku, pak snadno poznáte podle výrazných výstupků na tlačítcích G13 a G16.
Šestice tlačítek trochu svádí k tomu namapovat na ně i klasické WASD, ale na střílečky se to stejně nehodí, protože budete pouze palcem stěží mačkat jejich kombinaci.
S podsvícením se výrobce opravdu vyblbnul. K dokonalosti schází snad už jen možnost měnit barvu jednotlivých tlačítek.
Tlačítka jsou podsvícená světelnou diodou RGB. Software k myši dovoluje jednotlivé složky libovolně míchat. Podle výrobce se tak dá vytvořit jakákoliv kombinace z palety 16 milionů barev.
Kromě barvy můžete nastavovat i jas podsvícení, a případně aktivovat režim, ve kterém podsvícení tlačítek pulzuje – mohou se střídat jednotlivé barvy, nebo se může jedna barva postupně zhasínat a rozsvěcet. I rychlost pulzování lze v ovladačích nastavit. A konečně – podsvícení lze i úplně vypnout.
Senzor je umístěný zhruba uprostřed myši. Je laserový, zvládá až 8200 DPI, zrychlení až 30 G a rychlost až 4 m/s. V ruce to vychází někde pod předělem dlaně a prstů, spíše pod prsty.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
Vynikající je i dílenské zpracování, zejména tvar a lícování dílů. Většina spár je tak úzká, že nejde poznat, že jsou v daném místě u sebe dva díly.
Myš nemá pozlacený konektor USB, jedinci, kteří si i u digitálních rozhraní na lepší konektory potrpí, se tedy budou muset smířit s tím, že signál, který přes ně jde, nemá nuly tak kulaté a jedničky tak špičaté jako konektorů pozlacených.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
Kabel nemá klasickou bužírku, ale je, obodobně jako u řady produktů z této cenové kateborie, opletený. Znamená to, že by měl být odolnější a zároveň o něco ohebnější než kabely s bužírkou o obdobném průměru.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
Logitech Gaming Software – programování a funkce
Možnosti programování tlačítek a schopnosti a funkce Logitech Gaming Software jsem podrobně probíral v recenzi herní myši G300.
Obdobně jako u G300 lze myš provozovat ve dvou režimech – v prvním, kde je rozhraní i možnosti programování výrazně omezené, ale myš využívá interní paměti a vše zvládá obsloužit sama.
Logitech G600 a Logitech Gaming Software
Logitech G600 a Logitech Gaming Software
A druhý, se kterým toho díky ovládacímu softwaru svede s operačním systémem podstatně víc, než se dá zařídit jen simulací myši a klávesnice a který bych tudíž určitě doporučoval.
Logitech G600 a Logitech Gaming Software
Kromě pokročilejších maker a systémových funkcí (včetně vlastní a lepší implementace akcelerace kurzoru myši) je to i možnost aktivovat příslušné profily pro tlačítka v případě, že ovladače detekují spuštění hry.
Rozlišení lze nastavit v rozsahu od 200 do 8200 DPI, vzorkovací frekvenci jako obvykle až na 1000 Hz.
Logitech G600 a Logitech Gaming Software
Oproti tomu, co bylo v ovladačích možné nastavit v době recenze G300, jsou možnosti nastavení mnohem bohatší. Příslušný odstín si můžete namíchat sami a můžete i nastavit pulzování nebo intenzitu podsvícení. Software zároveň chování podsvícení simuluje na fotce myši na pozadí.
Logitech G600 a Logitech Gaming Software
V podrobnějším nastavení bych pak doporučoval vypnout HW akceleraci grafiky (povolit rozšířenou grafiku) v ovladačích, protože to zbytečně přepíná grafickou kartu do 3D a zvyšuje spotřebu. A ještě jedna drobnost mě kvůli kostrbatému překladu v nastavení zaujala – za položkou snímání úhlů se skrývá vyhlazování pohybu myši, také doporučuji nechat vypnuté.
Logitech G600 MMO Gaming Mouse: zkušenosti z praxe, závěr
Na nějaký závažnější problém jsem při používání myši nenarazil. Výrobce splnil, co slibuje.
Senzor má problémy tradičně jen na površích, které běžné lasery nezvládají a výrobci pro ně vyvíjejí myši se speciálními snímači – například sklo nebo zrcadlo a podobné plochy s vysokou odrazivostí.
I když je myš výrazněji „ergonomicky“ tvarovaná a neumožňuje takovou variabilitu úchopů a je uzpůsobená pro pravou ruku, tvarování není příliš přehnané. Špičkově je vyřešená ergonomie tlačítek pro palec a zajímavý je i nápad se „shiftem“ v podobě třetího tlačítka.
Na špičkové úrovni je i konstrukce a samotné zpracování myši. V rámci toho, co jsem mohl při relativně krátkém testování ověřit, je dostatečně robustní. Tlačítka mají jistý stisk, dobrou zpětnou odezvu, a jsou pohodlně přístupná.
Co vás tedy může od myši odradit, je její relativně vysoká cena 1900 korun s daní. Tady ale musíte určitě přihlédnout k tomu, že ve srovnání s většinou jiných drahých herních myší ze stejné cenové kategorie (mj. také G9x od stejnojmenného výrobce) dostanete za stejné peníze podstatně větší výbavu a i samotná konstrukce je mnohem komplikovanější – jen tlačítek je minimálně dvakrát víc než obvykle.
Přestože je cena ve srovnání s ostatními produkty více než adekvátní, pořízení podobné „hračky“ si asi řada lidí právě kvůli ceně rozmyslí. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl udělit myši ocenění „We Want It!“
Logitech G600 MMO Gaming Mouse
+ velký počet programovatelných tlačítek
+ dobrý přístup k tlačítkům a jejich ergonomie
+ vestavěná paměť pro profily
+ obrovské množství funkcí v ovládacím SW
+ kvalitní snímač
+ ergonomie tlačítek
± pouze pro praváky
± výraznější ergonomické tvarování
− vyšší cena (adekvátní schopnostem)
− funkce pro profily v paměti výrazně omezené
− žádné příslušenství