Micron uvádí první highendové NVMe SSD: Crucial P5 s rychlostí až 3400 MB/s

22. 4. 2020

Sdílet

Před nedávnem jsem informovali o tom, že Micron zařadil do nabídky své retailové značky SSD (a pamětí) Crucial levné NVMe moduly Curcial P2, které na rozdíl od QLC řady Crucial P1 používají lepší TLC paměti (jelikož jde o SSD s nižší kapacitou). Firma nyní uvádí další NVMe SSD v provedení M.2, které jdou opačným směrem: nová řada Crucial P5 jsou zdá se highendové moduly přinášející vysoký výkon téměř nebo úplně na hranici toho, co lze dosáhnout s rozhraním PCI Express 3.0 ×4. Micron/Crucial dlouho v této oblasti nejvýkonnějších SSD pro herní PC chyběl, nyní ale tento dluh dotáhne a plně se zařadí do hlavního proudu dnešních disků s technologií NVMe.  

Highend NVMe moduly od Crucialu

Bohužel zatím nemáme k těmto SSD kompletní informace, ačkoliv je Curcial už má na svých stránkách se vším všudy. Jde o moduly M.2 s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, které budou nabízené v kapacitách 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB. Téměř určitě jsou založené na pamětech 3D NAND typu TLC (byť to není na webu přímo potvrzeno) a nikoliv QLC, jelikož jde o výkonný model. Micron/Crucial už ale bohužel neuvádí, jaký je použitý řadič. Moduly mají nicméně mít mezipaměť DRAM, jak se sluší na lepší SSD.

Aktualizace: Crucial webu ComputerBase potvrdil, že v SSD je použitý vlastní řadič vyvinutý Micronem. Podrobnosti o něm nebo jeho označení nejsou známé.

SSD Crucial P5 01 NVMe SSD Crucial P5

Druhý věc, která bohužel na webu chybí, je údaj o výkonech v náhodném zápisu a čtení (IOPS), máme jen sekvenční rychlosti. A ty jak už bylo řečeno ukazují na výkonné SSD, které je již možná limitované čtyřmi linkami PCIe 3.0. Od 500GB varianty výš až po 2TB je uvedena rychlost čtení až 3400 MB/s a rychlost zápisu až 3000 MB/s (což bude pro zápis do pseudoSLC cache). Jen malý 250GB model má výkon snížený pravděpodobně vlivem omezeného paralelismu. Tato verze má číst až 3400 MB/s, ale v sekvenčním zápisu má výkon jen 1400 MB/s.

SSD Crucial P5 05 NVMe SSD Crucial P5

Disky (moduly) Crucial P5 mají pětiletou záruku a uvedená je i nějaká forma ochrany před ztrátou napájení, ale ta bude asi ně nějaké základní úrovni. Celkový garantovaný objem zápisu je 150 TB pro nejmenší variantu, 300 TB pro 500GB verzi, 600 TB pro 1TB verzi a 1200 TB pro 2TB modul. Vychází to tedy na nějakých 600 přepisovacích cyklů průměrně na jednu buňku.

SSD Crucial P5 04 NVMe SSD Crucial P5

Ještě bude třeba ověřit v praxi, zda i reálný výkon bude odpovídat slibným specifikacím. Pokud se řadič a firmware podaří, tak by toto SSD mohlo konkurovat úložištím jako WD Black SN750Samsung SSD 970 Evo (respektive SSD 970 Evo Plus). Jen je škoda, že Crucial se svou konkurencí v tomto segmentu přichází relativně pozdě – a to ještě zatím přímo nevíme, kdy se Crucial P5 reálně začne prodávat.

bitcoin_skoleni

Momentálně už je to totiž čas na příchod modulů s rozhraním PCI Express 4.0, které nebude limitovat jejich výkon jako PCIe 3.0 ×4, jelikož desky už jsou na ně u AMD připravené a příští rok by se mělo PCIe 4.0 objevit i u Intelu. Například Samsung teď chystá SSD 980 Pro, které na rozhraní PCIe 4.0 bude schopné dosáhnout přenosovou rychlost až 6500 MB/s. Nicméně masový přechod na PCIe 4.0 asi bude ještě nějakou dobu trvat.

Zdroje: ComputerBase, Crucial