Hlavní navigace

Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome

10. 12. 2018

Sdílet

 Autor: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Jak to bývá běžné, Microsoft ve svém původním oznámení neprozradil všechno. Prohlížeč Edge bude nově stát na základech Chromia, takže i své vykreslovací jádro vymění za Blink a Redmondští se hodlají silně angažovat v jeho rozvoji, potažmo v rozvoji Chromia. Teď už známe pár dalších důležitých detailů, neboť Kyle Alden, projektový manažer Edge, odpověděl na několik dotazů na Redditu.

Pro nás patrně nejzásadnější je otázka doplňků. Jak jsem už dříve naznačil, výměna podvozku by mohla znamenat podporu doplňků pro Chrome, kterých existuje mnohem víc, než kolik jich kdy vzniklo pro Edge. Dobrá zpráva? Podle Aldena se s podporou doplňků, jež byly původně určeny pro Chrome, počítá.

Aplikace ze Storu, jež využívají EdgeHTML a Chakru, budou tyto integrované technologie smět využívat nadále. Vývojový tým aplikacím samozřejmě Blink a V8 nabídne, použití těchto technologií ale bude dobrovolné.

Edge nabídl i poměrně zajímavé, avšak nic přelomového, kvůli čemu byste jej měli chtít používat Edge nabídl i poměrně zajímavé, avšak nic přelomového, kvůli čemu byste jej měli chtít používat

Dále se v Microsoftu počítá s tím, že přímo v prohlížeči bude možné vyvolávat instalace progresivních webových aplikací, podobně jako to dnes předvádí Chrome. Není tedy záměrem Microsoftu, agresivně směřovat progresivní webové aplikace do Storu, kde ovšem mohou být přítomné také – a kde mohou poskytnout lepší integraci se systémem.

Záměry vývojového týmu

Tým kolem Edge pak na Githubu zveřejnil dlouhý dokument, kde vyjasňuje své záměry. Zajímavé je, že v něm kritizuje jak se někteří weboví vývojáři a vývojářky zaměřili na podporu široce využívaných platforem (tj. hlavně Chrome), místo aby tvořili weby dle platných standardů. Kritizují i dosavadní přístup Microsoftu, kdy Edge byl spojený se systémem tak, že byl výrazněji aktualizován jen dvakrát do roka.

WT100

To prý nebylo dostatečně pružné, na případné opravy nekompatibility s weby jsme tak museli čekat delší dobu. Navíc docházelo k fragmentaci, protože ne každý má (hned) k dispozici nové vydání Windows 10. Microsoft chce dále přispět k tomu, aby prohlížeče na Chromiu byly šetrnější k akumulátoru, zaměří se na plynulé posouvání po stránkách vyvolané gesty nebo dotekem.

K dalším směrům bude patřit podpora asistivních technologií nebo zlepšování zabezpečení (zejména na zařízeních s Windows). Vývojový tým bude dále pokračovat ve své práci na tom, aby Chromium přenesl na platformu ARM64. V příspěvku na Githubu je pak explicitně potvrzeno, že Edge zamíří nejen na macOS, nýbrž na všechny další podporované řady Windows, tj. Sedmičky a Osmičky.