Microsoft chce systém, kde aktualizace neobtěžují a jste neustále připojeni

29. 5. 2019

Sdílet

Na výstavě Computex 2019 bylo předvedeno mnoho počítačů a Microsoft zde nastínil svou vizi, kterou chce realizovat. Jak podle něj vypadá moderní operační systém? Může vůbec jít o Windows?

V souvislosti s právě probíhajícím Computexem se Microsoft lehce rozpovídal o budoucnosti. Dá se to brát jako vize, ze které nemusí nic být. Také se ale může zhmotnit v nějakém další produktu. Dnes Redmondští celému světu prodávají Windows se všemi jeho klady i zápory, které si všichni dobře uvědomujeme.

Jak si představují moderní operační sytém? Stanovili si následující pilíře:

  • Bezproblémové aktualizování. Systém by se měl aktualizovat na pozadí tak, aby byl celý proces neviditelný – neměl by přerušovat práci. Což dnes ve Windows kvůli potřebě restartování zařízení neplatí.
  • Bezpečnost. Architektura by měla být navržena tak, aby byl software rozvrstvený, takže se vrstvy nebudou moct ovlivňovat tak, aby byla zkompromitována bezpečnost. Což by mělo mj. znamenat, že aplikace mají běžet v sandboxu.
  • Konstantní připojení. Počítač bude vždycky připojený internetu. Doma např. skrze Wi-Fi, na cestách k mobilním sítím 5. generace. Kromě toho ale spolu také komunikují zařízení, která vlastníte.
  • Trvalý výkon. Ve smyslu, že zařízení je připravené k práci okamžitě.
  • Cloud. Výše uvedeného se podle Microsoftu dosáhne zapojením cloudu.
  • Umělá inteligence. Svůj díl na moderním uživatelském zážitku má umělá inteligence. Systém díky ní lépe zná své uživatelky a uživatele.
  • Různé typy ovládání. Nesmí chybět myš, klávesnice, digitální pero, dotek nebo zrak (ve smyslu sledování pohybu očí), abyste si sami mohli zvolit nejvhodnější cestu.
  • Různé typy zařízení. Moderní systém by měl být vybaven senzorem, aby správně nastavoval orientaci obrazovky, protože tradiční tělo laptopu není jediným typem zařízení, o které je zájem. Ruku v ruce s tím jde vývoj aplikací pro vhodné scénáře.

O tyto pilíře se chce Microsoft opírat při evolučním vývoji trhu s počítači.

Komentář

Microsoft se nám snaží dát najevo, že se nebojí inovovat a že nemluví do větru. K některým bodů již dospěl aspoň do určité míry. Windows např. podporuje různé typy ovládání a zařízení. Snahu usnadnit práci napříč více zařízeními se již také daří uskutečňovat. K některým má firma nakročeno. S procesory architektury ARM jde ruku v ruce de facto trvalé připojení k internetu a potenciálně odpadá nutnost počítač vypínat – je vždy připravený k práci stejně jako naše smartphony.

Jiné se zdají být problematické. Dokud budeme moct instalovat tradiční programy z internetu, bude obtížné dosáhnout požadované úrovně zabezpečení jako na uzavřených platformách. Je vůbec možné předělat aktualizační systém ve Windows tak, aby systém nevyžadoval restarty? Kromě toho vydávání dvou hlavních verzí Windows 10 do roka k problému přispívá. I servisní aktualizace pro Desítky vychází často.

Ve své vizi moderního systému Microsoft nemluví o Windows. Aspoň ho explicitně nezmiňuje. Zmínky o cloudu, který je neustále zapojený do práce a zprostředkovává nám vysoký výkon, naznačují, že má Microsoft na mysli webové aplikace. Víme, že firma chystá systém na způsob Chrome OS. Známe ho pod označením Windows Lite, ačkoli oficiálně jsme ho zatím neviděli. Neoficiálně čas od času unikají potvrzení, že na produktu se stále pracuje.

Z této pozice je obtížné hodnotit, jestli teoretické smýšlení Microsoftu prezentované v jeho článku konkretizuje právě v produktu jako Windows Lite. Nového operačního systému bychom se dočkat mohli a nemusí to nutně znamenat, že zcela nahradí dinosaura jménem Windows. Oba se hodí pro jiné scénáře použití. Může se ale také stát, že Microsoft přijde na způsob, jak provést dramaticky laděné změny ve Windows, aby dosáhl své vize.

bitcoin školení listopad 24

Zdroj: The Official Microsoft Blog