Mozilla pro průtazích dokončila a oficiálně uvolnila Thunderbird 60. Předchozí řada s číselným označením 52 tu s námi byla od loňského dubna. Velká vydání pošťáka by měla přibližně kopírovat data uvolnění dlouhodobě podporovaných variant Firefoxu (edice ESR), jenže Firefox 60 vyšel už v květnu. Ale ukončeme už oficiality a podívejme se na novinky v poštovním klientu. Ačkoli byla poslední etapa vývoje náročná, čekání stálo za to.
Změny v systému doplňků
Před mnoha měsíci bylo nastíněno, že Thunderbird zareaguje na změny ve Firefoxu. Takže např. podporuje doplňky typu WebExtensions. Jak bylo dříve předesláno, o podporu původních doplňků tato vývojový větev nepřichází (příští hlavní verze už ale kompatibilitu pravděpodobně aspoň z části odsekne), s ohledem na změny vzhledu ale musí být stávající doplňky upraveny, aby v novém prostředí korektně fungovaly.
Jejich autoři a autorky je pak musí manuálně označit za kompatibilní s novou řadou poštovního klienta. Pokud se tak nestane, nebude vám umožněna instalace doplňku standardní cestou. Kdo chce na vlastní riziko omezení obejít, učiní tak vypnutím předvolby extensions.strictCompatibility (hodnota false) na stránce about:config. (V hlavní nabídce vyvolejte Možnosti | rozšířené | Obecné | Editor předvoleb.)
Design Photon
Už jsem naznačil změnu vzhledu. V případě Firefoxu se jednalo o zcela novou tvář, Thunderbird je v tomto ohledu konzervativnější. I on získal nové logo, zakulacené panely pak byly nahrazeny ostrými hranami, logika prostředí se nicméně nezměnila. Trochu místa na výšku bylo ušetřeno minimalizací prázdného prostoru v záhlaví. Nový domov našla sekce s doplňky.
Především po vzoru Firefoxu získal Thunderbird dva oblečky navíc. První je světlý, takže ignoruje i systémové nastavení barevného záhlaví, druhý zase tmavý. Bohužel tmavý obleček není konzistentní, velké plochy zůstávají světlé (zejména panel se složkami a seznam i tělo zpráv). Podobně tmavý obleček nedávno nabídl Outlook.com, který řeší i možnost přepnout tělo zprávy na světlou kvůli kompatibilitě.
Tip: Thunderbird zůstane v Mozille. Co bude s populárním e-mailovým klientem teď?
Tmavý vzhled Thunderbirdu na mě působí nedotaženě podobně jako tmavý vzhled ve Windows 10. Dejte v diskuzi vědět, jaký pocit jste si z něj odnesli vy. Nové motivy vzhledu byly vytvořené také pro chaty.
Přílohy a kalendář
Mnohých novinek si všimnete při tvorbě e-mailových zpráv. Když přesunete ukazatel myši nad pole pro adresáty a adresátky, kopie a slepé kopie, objeví se tlačítko pro odstranění daného řádku a s ním vložených e-mailových adres. Zlepšena byla práce s přílohami. Pořadí připojených souborů změníte klávesovou zkratkou, integrovanou nabídkou (tj. nejméně šikovná možnost), nově však také přetažením myší.
Klávesová zkratka pro vyvolání panelu s přílohami (Alt+M) teď dokáže panel skrýt. Chcete-li mít panel stále zobrazený, tj. i v případě, že píšete nový e-mail, k němuž jste ještě žádnou přílohu nepřidali, i tuto možnost máte. Tlačítko pro přidání přílohy se pak přesunulo na pravou stranu nástrojové lišty, tedy nad samotný panel s připojenými soubory. Připojené soubory při skrytí panelu indikuje rozměrný symbol sponky.
Ze stavového řádku změníte jazyk pro kontrolu pravopisu. Mnoha vylepšení doznal i kalendář. Už máte na výběr, jestli odstraníte konkrétní výskyt události, nebo celou sérii. V denním a týdenním režimu zobrazení se mohou zobrazovat místa událostí. Při vkládání si vyberete kalendář, do něhož má být událost uložena. Je také podporováno naplánování zpožděného odeslání e‑mailu na straně serveru (při použití protokolu CalDAV).
Kvantum novinek i v Thunderbirdu
K dalším novinkám patří podpora technologie FIDO U2F, takže své účty zabezpečíte případně i klíčem pro USB. (jen připomínám, že dvoufaktorové přihlašování k účtům pomocí klíčů nebo otisků prstů aj. se aktuálně začíná na webu rozšiřovat.) Na pozadí se nachází neviditelné zlepšováky. Thunderbird 60 využívá některé novinky ze sesterského Firefoxu Quantum, např. úplně nové jádro pro zpracování kaskádových stylů.
Z dalších novinek bych už jen velmi krátce rád vypíchl následující:
- Můžete si vybrat, který z vašich adresářů s kontakty se objeví při spuštění.
- Kontaktům v adresáři můžete přidávat profilové fotografie přetažením.
- Lze nastavit interval pro obnovení jednotlivých odběru kanálů RSS/Atom.
- Pakliže selže odeslání přes IMAP, bude zpráva uložena lokálně.
- Při vybrání úpravy stávající zprávy, kdy s ní je zacházeno jako s novou, je teď používáno výchozí formátování vašeho účtu.
- Na Linuxu byla znovu aktivována nativní oznámení.
- Již nelze zasílat pozvánky na události, jež by byly kompatibilní s Outlookem 2002 a staršími verzemi.
- Datum a formát mohou být převzaty ze systému, tj. mohou se lišit od regionální mutace aplikace, kterou používáte.
Poštovního klienta si v případě zájmu můžete stáhnout na adrese thunderbird.net. Thunderbird 60 zatím není nabízen formou přímé aktualizace, takže pokud o něj stojíte, musíte aktualizaci programu provést ručně stažením instalačního programu. Pakliže tedy používáte verzi 52, budete zatím přijímat servisní aktualizace pro toto vydání.
Poslední technické upozornění. Předchozí řada pošťáka ještě podporovala Windows XP a Vista, verze 60 však vyžaduje Windows 7 či novější. Pro zbylé platformy nároky upraveny nebyly. Kompletní seznam změn je tentokrát opravdu dlouhý, takže pokud máte zájem vyzobat i nejmenší detaily, neváhejte zamířit do přehledu na oficiální stránce.