Podle webu SemiAccurate (jehož zpráva ale není veřejně dostupná, takže ji přebíráme z druhé ruky od VideoCardz) založí na čipu GM204 Nvidia čtyři modely. Nabídka začne kartou GeForce GTX 860, přes GTX 870, dále dle očekávání GTX 880 a konečně ještě model GeForce GTX 880 Ti. Jednotlivé karty se zřejmě budou lišit počtem aktivních jednotek (zejména stream procesorů) v čipu, přičemž GTX 880 Ti by snad mohla být varianta se vším zapnutým. Kolik přesně bude GPU různých jednotek mít, SemiAccurate neuvádí. Podle různých odhadů by snad mohlo u nejvyšší varianty jít o 15–20 bloků SMM, které mají v čipu GM107 po 128 stream procesorech (celkem tedy 1920–2560 shaderů), to však asi není nijak potvrzená informace.
Nvidia nejspíš uvedené karty vydá postupně v průběhu několika měsíců. Podle SemiAccurate prý má alespoň GeForce GTX 880 vyjít už docela brzy – ještě ve třetím čtvrtletí nebo v říjnu (októbri). Pokud ale model GTX 880 není plnou variantou s neořezaným čipem, budeme si muset na plný výkon nového čipu GM204 ještě počkat na model Ti.
Inženýrský vzorek karty GeForce zřejmě s čipem GM204 (GamerSky)
Později má snad ještě k čipu GM204 přibýt také „velký Maxwell“ s vyšším výpočetním výkonem pro profesionální úlohy, tedy následník čipu GK110. Údajně se ale nemá nazývat GM210, jak se dříve objevovalo, nýbrž prostě GM200 (podobně jako GF100 v generaci Fermi). O těchto Maxwellech se někdy hovoří jako o „druhé generaci“ této architektury, takže je možné, že proti GeForce GTX 750 a 750 Ti již budou mít i nějaké technologické inovace (dříve se mluvilo například o hardwarovém dekódování formátu HEVC/H.265).
Nvidia prý vynechá 20 nm, uvede rovnou 16nm die-shrinky
Vedle toho ovšem server SemiAccurate údajně předestřel ještě druhou pozoruhodnou zprávu. Čip GM204 má být stále vyráběn na 28nm postupu, jelikož 20nm proces u TSMC ještě zřejmě není připraven. Podle SemiAccurate ovšem Nvidia nakonec na 20nm výrobu ani vůbec nepřejde. Nové čipy má místo toho mít přichystané až na 16nm proces.
To sice zní divoce, nicméně je třeba připomenout, že oba tyto výrobní postupy jsou příbuzné a „rozestup“ tak mezi nimi může být relativně malý. TSMC 16nm postup vyrobilo tak, že na již existující 20nm infrastrukturu aplikuje tranzistory typu FinFET, které by měly zvednout výkon a snížit spotřebu a plochu čipu oproti planárním tranzistorům u procesu s označením 20 nm. Díky této zkratce měl 16nm FinFETový proces podle plánů TSMC přijít už rok po 20nm výrobě. Na tu se ale výrobcům GPU nedaří rychle přejít. Nvidia má možná signály, že u 16 nm takové problémy nebudou a tím pádem by výroba mohla odstartovat třeba jen několik měsíců po hypotetickém startu 20nm GPU. V takové situaci, navíc s čerstvě vydanou novou generací 28nm čipů, by úplné vynechání 20nm kroku mohlo dávat smysl.
Zajímavé je, že Nvidia údajně oživí starší praxi zmenšování, tzv. „die-shrinků“ čipů GPU. Prvním 16nm GPU totiž nemá být nový návrh, ale převod 28nm GM204, čímž by Nvidia získala funkčně stejnou, ale úspornější a levnější verzi. Zatím ještě není jasné, jak přesně tato zmenšená GPU Nvidia využije – ve hře je údajně možnost, že jimi prostě nahradí 28nm GM204 v existujících kartách GTX 860 až GTX 880 Ti. Firma by ale tyto 16nm modely mohla odlišit nějakou menší úpravou označení; a stát se údajně může i to, že se z nich nakonec stane úplně nová generace, snad označená GTX 900.
Zdroj: VideoCardz