Už jsme měli docela dost času se připravit na to, že nové procesory Coffee Lake, které Intel uvede tento týden a konečně jich prostřednictvím na socket LGA 1151 přinese šest jader, budou tvrdě vyžadovat nové desky s čipsetem Z370. Spekulovalo se o tom, uniklo to v polovině prázdnin a potvrdilo se na jejich konci. Ovšem před pár dny probublalo, že nebude podporováno ani Kaby Lake a Skylake v nových deskách, což asi nečekal nikdo. Tím vyvstává otázka, zda to neznamená, že je nová verze socketu LGA 1151 de facto zcela novou paticí, když vlastně mezi Kaby a Coffee není žádná kompatibilita. Ovšem zdá se, že tak jednoduché to není.
Server Guru3D píše, že na téma (ne)kompatibility a jejích důvodů vyzvídal u výrobců desek – či možná spíše neoficiálně jejich zaměstnanců – a podařilo se mu od několika získat odpověď na to, proč předchozí procesory v novém LGA 1151 neběží. Podle Guru3D uvedli, že v případě Kaby a Skylake nejde vůbec o hardwarové omezení. Fungování údajně brání čistě jen softwarová vrstva (BIOS) základních desek. A to údajně z autority Intelu. Ten prý předepisuje, že na deskách s čipsety série 300 mají fungovat čistě jen procesory generace 8000 a tento požadavek je zdá se pro výrobce desek závazný.
Pro kompatibilitu zde tedy teoreticky existuje šance – pokud by Intel změnil názor nebo ho někdo uprosil, mohla by aktualizace BIOSů desek Kaby Lake a Skylake rozběhat i na nových deskách. Příliš pravděpodobné na to ale asi není. Větší je asi naděje, že se třeba jednou zjistí, že tato zakázaná CPU fungují na té nebo oné desce a BIOSu „opomenutím“ a neoficiálně.
Coffee i3 = Kaby i5/i7?
Pikantní na tom je, že podle některých indicií by dokonce některé modely Coffee Lake možná ani nemusely být nové čipy, ale přeznačené Kaby Lake. To by teoreticky mohl být případ čtyřjádrových modelů Core i3, pro které by totiž Intel vlastně mohl bez problémů použít čipy Kaby Lake, jen jinak nakonfigurované. Jak už minule v komentářích upozornil Eagle_registered, v seznamech podporovaných CPU u desek ASRock jsou šestijádra Coffee Lake označena poznámkou „U0“. U čtyřjádrových modelů je ale psáno „B0“ a co čert nechtěl, stejné B0 je v seznamech starších desek psáno vždy u čtyřjádrových Kaby Lake. Samozřejmě nám to nedává přímý důkaz, ale řekněme není vyloučeno, že k tomuto kouři existuje i ohýnek.
LGA 1151v2 a Coffee Lake se prý liší napájecími piny navíc
Pokud jde ale o nekompatibilitu procesorů Coffee Lake se staršími deskami opatřenými čipsetem řady 200 a 100, která mrzí nejvíc, tam důvody takto svévolné nejsou. Podle Guru3D údajně výrobci desek potvrzují, že určité hardwarové změny v zapojení pinů procesoru jsou. Údajně by měly být v napájení – v socketu je prý nyní více pinů určeno pro napájení CPU, aby se do něj dalo přenést více proudu. Nejde tedy jen o nějaké softwarové zablokování. Ale zároveň asi platí, že nová CPU by možná i bez přívodu napájecího napětí na tyto kontakty pracovala, podobně jako lze často rozběhat CPU s ulomeným pinem, pokud je používán pro napájení. Hardware design totiž mívá rezervy, tyto piny jsou do určité míry navzájem redundantní a ztrátu některého tak může CPU ustát, aniž by bylo nestabilní – podobně jako přetaktování nebo podvoltování.
Guru3D si proto myslí, že pokud by Intel chtěl, mohl nechat výrobce desek šestijádra validovat aspoň na některých dražších deskách s robustnějším napětím. Uvidíme, jak vehementně Intel bude tuto politiku vymáhat. Teoreticky by se jí mohl opět nějaký výrobce desek vzepřít a ať už oficiálně, nebo nenápadněji nechat Coffee Lake na nějaké starší desce fungovat. Otázka ale je, zda pro toto budou mít motivaci. Zatímco podpora pro neoficiální přetaktování zamčených Skylake přes BCLK před dvěma lety dokázala prodat nové desky, v tomto případě jde jen o bonus pro již prodané kusy. Výrobci desek by tedy nyní neprofitovali. Je pro ně naopak výhodnější podřídit se zde vůli Intelu – třeba i s předstíraným pohoršením – jelikož díky ní možná prodají novou desku leckomu, kdo by si jinak nechal starou.