Úvodní slovo redakce: Jelikož tento článek začali sdílet dezinformátoři (ať už z neznalosti, nebo se zlým úmyslem), rádi bychom jej právě pro jejich čtenáře lépe uvedli. Zmíněný objev pochází od skutečných vědců z renomované univerzity (tedy ne z facebookové VSŽ - „Vysoké školy života“) a čip rozhodně nemá nic společného s očkováním ani „zářením“ mobilních sítí.
Schopnosti čipu nemají nic společného ani s procesory a nemohou nikoho „ovládat“ (pokud na to věříte, doporučujeme doplnit skutečné vzdělání). Jde o jednoúčelová zařízení, která mohou ulehčit život nemocným lidem. Prosím, zamyslete se nad tím, než začnete šířit nesmysly.
Doposud používaná lékařská elektronika vhodná pro implantování má mnoho nevýhod spojených například s rozměry či výdrží baterie. Miniaturní čip díky integraci už nevyžaduje tolik součástek a mohl by monitorovat fyziologické funkce organismu mnohem efektivněji.
Prototyp zatím umí měřit tělesnou teplotu, ale počítá se i s krevním tlakem či glukoměrem. Právě pro diabetiky by takové zařízení mohlo být velmi užitečné. Pro komunikaci neslouží kvůli miniaturním rozměrům běžné rádiové spektrum, jelikož jeho délka vlny je už příliš velká, ale ultrazvuk (akustické vlny).
Čip je velký asi jako roztoč a prohlédnout si jej lépe můžete až pod mikroskopem. Ultrazvuk slouží nejen pro bezdrátovou komunikaci, ale i pro napájení. „Anténa“ je umístěná přímo na čipu. Miniaturizaci polovodiče pomohly nové materiály, konkrétně piezoelektrická komponenta, která převádí akustický signál na elektrickou energii.
„Jedná se o novou myšlenku čipu jako celého systému, což by mohlo být revoluční pro vývoj bezdrátových, miniaturizovaných a implantovatelných lékařských přístrojů…“ řekl Ken Shepard, který výzkumný tým na univerzitě vede. Vědci již čip otestovali i na zvířatech, kdy například umístili jeden z každé strany ischiatického nervu na stehně krysy.
Schéma na obrázku níže ukazuje CMOS jako snímač teploty, na kterém je pomocí anizotropního vodivého filmu přidělán piezoelektrický převodník. Za návrhem stojí místní doktorand Chen Shi.
zdroj: EurekAlert, Sciencemag