Je to přes rok a čtvrt, co AMD vydalo procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3. Intel mezitím stihl přijít s vlastní novou generací Alder Lake, která je zase přebila v jednovláknovém a herním výkonu. AMD ale pořád ještě nevypustilo verzi Zenu 3 pro highendový desktop, tedy Threadrippery 5000. Až teď konečně vypouští na trh alespoň verzi Threadripper Pro určenou do pracovních stanic s osmikanálovou pamětí.
Vyplnily se zprávy, že Threadripper Pro 5000WX byl po odkladech naplánován na březen a také nedávný únik, že oním dnem D by měl být 8. březen. Také se ale bohužel zatím nic nemění na tom, že AMD podle všeho neplánuje vydat verzi se Zenem 3 pro levnější platformu TRX40 se čtyřkanálovými pamětmi, nebo alespoň zatím ne. Na trh jde jenom verze Threadripper Pro 5000WX pro osmikanálovou platformu WRX80. Jde teď navíc jen o vydání v OEM segmentu – zatím tedy tyto procesory budou prodávat jen výrobci pracovních stanic ve svých hotových sestavách.
Tím, jak se na tato CPU dlouho čekalo, vlastně více méně známe všechno z jejich detailů: procesory budou mít až 64 jader a 128 vláken jako Threadrippery Pro 3000WX, ale používají architekturu Zen 3. To má dva hlavní přínosy – jednak se zvedne jednovláknový výkon těchto procesorů, protože Zen 3 má plus minus o 19 % lepší IPC a k tomu se o něco ještě i zvýší maximální frekvence.
Vedle toho by ale měly být pokroky i v mnohovláknovém výkonu a mnohým aplikacím by mělo prospět to, že jádra jsou tentokrát rozdělena do osmi CCX po osmi jádrech, kde každý má 32 MB L3 cache, místo 16 čtyřjádrových CCX s 16MB L3 cache u Zenu 2. Výkon některých úloh by proto mohl lépe škálovat. O něco by se měla zvýšit energetická efektivita, ačkoliv je CPU stále vyráběno na stejném 7nm procesu (to platí v případě CPU čipletů, centrální IO čiplet je 12nm).
Výbava platformy WRX80 zůstává – má osmikanálový řadič DDR4-3200 s ECC a podporou až 2TB paměti (s moduly typu RDIMM a LRDIMM) a poskytuje 128 linek PCI Express 4.0 pro GPU a další rozšiřující karty nebo SSD. Architektura Zen 3 přidává některé nové bezpečnostní funkce (AMD ShadowStack, obdoba Intel Control Flow Enforcement Technology). Nové procesory budou se stávajícími deskami kompatibilní, mělo by stačit jen aktualizovat BIOS.
Modely
V nabídce výrobců pracovních stanic bude pět modelů, existovat bude po jedné verzi s 12, 16, 24, 32 a 64 jádry. Nejvyšší model Ryzen Threadripper Pro 5995WX s 64 jádry/128 vlákny a 256MB L3 cache má základní frekvenci 2,7 GHz a maximální boost 4,5 GHz.
Za ním pak bude 32jádro Ryzen Threadripper Pro 5975WX s 64vlákny, které už používá jen polovinu CPU čipletů (čtyři místo osmi) a má proto 128 MB L3 cache (4×32 MB). Zde jsou frekvence 3,6 GHz v základu, ale maximální boost je pořád 4,5 GHz, takže jednojádrový výkon by měl být stejný. Stále se čtyřmi CPU čiplety (ale s každým omezeným jen na šest aktivních jader) a 128MB L3 cache pak bude nabízeno 24jádro/48vlákno Ryzen Threadripper Pro 5965WX. To má frekvence 3,8–4,5 GHz.
Pro úlohy, kde není třeba moc jader, ale hlavně podpora velkého množství linek PCI Express a osmikanálový paměťový řadič, pak budou jako doplněk nabízené dva levnější modely používající asi jen dva CPU čiplety – mají totiž jen celkem 64 MB L3 cache (mělo by jít o 2×32 MB). Šestnáctijádro s 32 vlákny Ryzen Threadripper Pro 5955WX má takty 4,0 GHz v základu a pořád maximální boost 4,5 GHz. Nejméně výkonnou variantou bude dvanáctijádro s 24 vlákny Ryzen Threadripper Pro 5945WX. U toho budou takty 4,1 GHz v základu až 4,5 GHz v boostu. AMD se tedy snažilo u všech modelů zachovat stejný jednovláknový výkon. Teoreticky je možné, že třeba CPU mají i nějaké „neoficiální“ turbo nad tuto úroveň jako desktopové Ryzeny – to se teprve uvidí po recenzích.
Všechny modely mají 280W TDP, i když modely s málo jádry asi nemusí tuto spotřebu ani v mnohovláknových plných zátěžích plně dosahovat.
Ceny AMD nesdělilo, jelikož zatím CPU budou prodávána jen v rámci OEM trhu v celých sestavách. Jde například o Lenovo P620, které bylo a je zřejmě hlavním partnerem AMD (je třeba upozornit, že firma zamyká CPU pro použití jen s jejími deskami, což její stanici činí dost problematickou). Podle předchozích zpráv by to ovšem mělo být jen dočasné, později se tyto Threadrippery Pro 5000WX mají prodávat i samostatně pro majitele WRX80 desek. Kdy to ale bude, nevíme.
AMD ukázalo i nějaké oficiální benchmarky, ve kterých porovnává nové Zen 3 Threadrippery Pro třeba s 10nm nejvýkonnějšími procesory Intelu, Xeony W-3300 s architekturou Sunny Cove/Ice Lake-SP. Ryzen Theadripper Pro 5995WX podle nich má být rychlejší i než dokonce dvojice Xeonů Platinum 8280. Asi by teď mělo jít o nejvýkonnější CPU na trhu, byť bude zajímavé sledovat, jak si povede vícečipová verze Apple M1 (20jádrový procesor M1 Ultra), která teď také přichází na trh a může těžit z výhody 5nm procesu.
Galerie: Oficiální benchmarky procesorů Ryzen Threadripper Pro 5000WX od AMD
Zdroj: AMD