Vypadá to, že je čas, aby fandové Nvidie přeřadili na vyšší stupeň natěšených očekávání. Zčistajasna totiž na internetu – přesněji na čínském fóru Chiphell – přistála fotografie grafické karty GeForce RTX 3080 – tedy podle všeho herní grafiky se 7nm GPU Ampere a stejnojmennou novou architekturou.
Toto jednak říká, že se přiblížilo odhalení této očekávané nové generace herních grafik. Ale vedle toho je hodně zajímavá i ta fotka samotná. Je na ní totiž zdá se finální podoba chladiče i PCB karty, jejichž vzhled a řešení jsou bez přehánění pozoruhodné.
Design, který se asi bude dlouho pamatovat
Karta je zdá se dvouslotová a dlouhá, jak se patří na highendové GPU. Chladič má klasicky dva axiální ventilátory a design v kombinaci černé a stříbrné. Nevšímejte si modrého odstínu na „chromech“, toto je zřejmě jen ochranná fólie či páska proti poškození při přepravě (možná škoda, modrá nebo zelená úprava by tu asi vůbec nevypadala špatně, nicméně barevná neutralita je asi daná dnešní RGB mánií).
Možná vám bude chvíli trvat, než se v obrázku zorientujete (mě trvalo). Chladič má totiž jeden ventilátor zespodu a druhý svrchu (ne, není schovaný pod mřížkou). To na fotce vlevo je horní strana karty s backplatem, vpravo pak vidíte lícovou stranu, kde normálně hnízdí všechny „fukary“. Když najdete na fotkách záslepku, můžete vidět, že ventilátor v konvenční poloze je ten bližší konci karty s obrazovými výstupy – to je logické, protože zde musí být PCB plné a foukat na pasiv se dá jenom zespodu.
V pravé části karty Nvidia ale použila trik, který byl už dřív vidět na nereferenčních Radeonech, totiž že PCB je výrazně kratší než chladič a díky tomu je pasiv pod krajním ventilátorem plně průchozí. Ohřátý vzduch je tak odfukován hned pryč, místo aby po vyfouknutí pořád cykloval zpátky a zase byl nasáván ventilátorem místo čerstvého. Ovšem místo aby měla tato část karty ventilátor sedící paralelně s ostatními, Nvidia osadila ventilátor z druhé strany (zeshora), což vytváří tento zajímavý design.
Možná ne ideální pro airflow, ale designér se trefil
Otázka je, jestli to bude úplně ideální pro chlazení. Pokud by byl druhý ventilátor zespodu, bude odfukovat vzduch nahoru do prostoru CPU, kde je typicky ve skříni vyfukovací ventilátor na zadní straně skříně, a dnes často i ve stropu. Toto by tedy dobře zapadalo do celkového airflow.
Řešení Nvidie ovšem naopak z proudu tohoto přirozeného airflow odebírá vzduch, a žene ho proti gravitaci skrz kartu dolů do prostoru slotů PCIe a M.2, chladiče čipové sady a ke dnu skříně. Toto mi přijde méně výhodné, protože záslepky pozic PCIe ve skříni sice někdy bývají perforované, ale v jejich prostoru chybí ventilátor pro nucený odtah ohřátého vzduchu mimo skříň. Pokud jsou nějaké ventilátory ve dnu skříně, jsou obvykle osazené jako nasávače; nejčastěji je ale pod kartami oddělený tunel pro zdroj.
Aktualizováno: jak bylo podotknuto níže v komentářích, vzhledem k zdá se zvláštnímu tvaru lopatek (pokud to není nějaký klam na fotce) by ventilátor nahoře mohl foukat obráceně (nasávat vzduch přes pasiv). Tím by ve výsledku proudění bylo u obou polovin pasivu stejné a zapadlo by to do přirozeného airflow ve skříních.
Nicméně toto by asi nemělo dělat zas nějaké velké problémy. Nějaký negativní rozdíl oproti konvenční dvojventilátorové kartě, které prostupný pasiv nepoužívá vůbec (tedy i karty Founders Edition předchozí generace) a víc tedy cykluje teplý vzduch, bych nečekal. To si Nvidia nejspíš pohlídala.
Tip: Nvidia Ampere je tu: obří výpočetní GA100, 8192 shaderů. Architektura jde i do GeForce
Každopádně tato karta bude mít zapamatovatelný vzhled, který se bude vymykat mezi ostatními grafikami, což byl podle všeho cíl. Design karty vypadá dost zdařile a zajímavě, takže tento únik je hodně pravděpodobně pravý. Pokud by si totiž někdo dal takovouto práci s „fakovinou“, tak opravdu klobouk dolů. A možná by mu příště kšeft s designem grafik měli hodit doopravdy.
Zdroj: Chiphell, via: 9550Pro (Twitter), VideoCardz