Psali jsme již tento týden o plánu vyrábět ARM procesory pro servery, který Nvidia oznámila na GTC 2021. Není to však jediný Jen-Hsun Huangem tam odhalený procesor. Nvidia má i linii ARM procesorů či SoC pro automobily, které vzešly z mobilních čipů Tegra. Poslední generace Orin je na 7nm procesu s jádry ARM Cortex-A78, teď ale Nvidia oznámila mnohem výkonnějšího následníka.
Procesor Drive Atlan, jak se jmenuje, je zatím ve vývoji a ještě pěknou chvilku bude trvat, než přijde na trh (Nvidia tyto automobilové SoC vždy oznamuje poměrně dlouho dopředu). Atlan má dosáhnout výkonu 1000 TOPS (tedy operací neuronových sítí za sekundu, jde o obdobu TFLOPS pro celočíselné hodnoty INT8). Bude tedy mít až 4× vyšší výkon než Orin.
V Čipu bude integrovaná nová architektura CPU a nová architektura GPU spolu s různými dalšími akcelerátory pro „počítačové vidění“. Současně bude integrovaná i funkcionalita SmartNIC síťovky Nvidia BlueField neboli jednotky DPU, jak je Nvidia nazývá. DPU se bude starat o komunikaci, bezpečnost a další úlohy, jeho komunikační část bude podporovat rychlost až 400 Gbps. Přítomen má být i bezpečnostní blok ASIL-D. Na bezpečnost má být kladen vysoký důraz (kvůli spolehlivosti, kterou si použití v autech žádá).
Hopper/Lovelace?
Nvidia zatím neprozrazuje architekturu hlavních výpočetních elementů. GPU má používat architekturu „Ampere Next“, jinými slovy GPU architekturu, která bude přímo následovat po Ampere (viz tuto roadmapu). Protože Nvidia zatím neprozradila kódové označení, nevíme, zda je to Hopper, nebo možná Lovelace. Tato architektura by se měla v samostatných GPU objevit v roce 2022.
Zajímavá je část CPU (mimochodem, na schématickém/simulovaném snímku čipu, který Nvidia ukázala, to trochu vypadá, jako by jádra CPU a GPU byla prohozená). Procesorová jádra údajně budou mít architekturu „Grace Next“, což by mělo znamenat, že půjde o následníka jader, které budou v procesoru Grace, tedy ještě o jednu generaci novější technologii. Nvidia ale uvádí, že procesory Grace půjdou na trh až v roce 2023 a „Grace Next“ až v roce 2025, takže není úplně jisté, jestli nejde o chybu.
Procesory Grace mají používat serverová jádra ARM Neoverse nějaké příští generace (možná N3 nebo V2?), takže pokud v čipu Atlan by mohlo opět jít o nějaká budoucí licenční jádra linie Neoverse.
Galerie: ARM procesor Nvidia Grace
Atlan bude mít poměrně nezanedbatelnou spotřebu, minimálně na poměry těchto SoC, které původně začínaly na poměrně nízkých TDP. Zatímco předešlá generace Orin má TDP 65 W, u Atlanu už Nvidia uvádí 150 W. Spotřeba naroste, ale výkon víc, takže energetická efektivita bude podle Nvidie 2× vyšší. Atlan také má umožňovat i nižší spotřeby, při 100 W má pořád zvládat 800 TOPS a při 50 W 400 TOPS.
Zatím ještě daleko
Použití procesorových jader, která budou v serverových CPU až v roce 2025, vám asi napovídá, že tento produkt je ještě dost vzdálený. Ostatně, i Orin, „uvedený“ v roce 2019 (a poprvé prezentovaný ještě o rok dřív) má reálně jít na trh v automobilech až v roce 2022. Čip Drive Atlan má být dostupný ve formě prvních ES vzorků v roce 2023 a reální komerční dostupnost nastane v roce 2024. V prvních automobilech se podle Nvidie objeví v roce 2025.