Unikla první fotka grafiky Nvidia generace Turing: 384bitová sběrnice s GDDR6

26. 6. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Dva roky jsou to od uvedení Pascalu, poslední (a stále aktuální) generace grafik GeForce. Následník je tudíž netrpělivě očekáván, asi o to víc, že je kolem něj hodně tajností a aktuálně i nějaké zvěsti o tom, že by se mohl ještě o něco opozdit. Do tohoto čekání ale teď máme něco zajímavého: na internetu se totiž objevily snad první snímky karty nové generace.

Fotografie, kterou můžete vidět níž, pochází z Redditu, a údajně ji pořídil nějaký zaměstnanec jedné z firem, která pro Nvidii karty testuje. Vidět na ní můžete jakýsi zkušební prototyp PCB v raném stádiu, tato karta rozhodně není blízko finální podobě. Indikuje to množství konektorů pro diagnostiku, nastavení a monitorování, různé volné dráty, nebo třeba absence standardních výstupů, na PCB je jen jeden mini DisplayPort.

Na kartě není osazeno GPU, vidíme bohužel jen kontaktní plošky určené pro jeho napájení. Jejich plocha je poměrně veliká, což implikuje dražší výkonnější čip, ovšem je potřeba pamatovat, že samotný křemík zdaleka nevyplňuje celé BGA pouzdro, takže z této stopy kontaktů nelze moc vyvozovat rozměr čipu. Na PCB ale je napájeno 12 čipů pamětí GDDR6, což by měly být 8Gb (1GB) čipy Micronu s oficiálním taktem 14,0 GHz efektivně (MT61K256M32JE-14:A). To by znamenalo, že GPU má 384bitovou sběrnici, neskrývají-li se nějaká překvapení na druhé straně desky. Kapacita paměti této karty je tedy asi 12 GB a propustnost by mohla činit až 672 GB/s. Nvidia ale nemusí plně využít potenciál čipů a frekvence by mohla být níž (nebo také výš, pokud by byly přetaktovány, to je ale asi méně pravděpodobné).

Uniklá fotka prototypu grafické karty Nvidia zřejmě používající GPU generace Turing (Zdroj: Reddit) Uniklá fotka prototypu grafické karty Nvidia zřejmě používající GPU generace Turing (Zdroj: Reddit)

PCB má tři osmipinové konektory pro přídavné napájení a zřejmě také hodně silnou napájecí kaskádu, která je vyskládaná po obou stranách GPU. Chlazení čtyřmi improvizovanými ventilátorky také naznačuje, že se zde počítá s vysokou spotřebou (teoreticky by to mohlo být až 450–525 W). Toto ale nemusí znamenat, že finální grafika bude takový žrout. Vysoká spotřeba může být vlastností neoptimalizovaného prototypu, případně také kaskáda může být takto dimenzována čistě pro potřeby testování napájení. Nevyvozujte tedy z této fotky, že by nové GeForce měly mít nějaké výrazně zvýšené TDP, je třeba to připsat rané povaze tohoto prototypu.

ICTS24

Zda je tento prototyp přímo míněný jako příprava na herní grafiku, ostatně není jisté. Na PCB je konektor NVLink, který by byl u herních grafik docela zajímavou novinkou. Ovšem také může znamenat, že zde vidíme základ pro kartu Quadro nebo Tesla, nikoliv GeForce. Každopádně tímto ale máme zajímavý pohled pod pokličku, minimálně potvrzující použití pamětí GDDR6 a zřejmě také 384bitové sběrnice. Jen doufám, že se technik, který snímek pořídil, nedostane do problémů (pokud tedy nešlo o řízený únik).

Jméno Turing asi potvrzeno

Nová generace GPU se zřejmě skutečně jmenuje Turing, jak tvrdí různé úniky. Nvidia totiž v předchozích dnech dvakrát na Twitteru zmínila toto jméno, jednou retweetnutím zprávy Institutu Alana Turinga a poté tweetem připomínajícím jeho nedožité narozeniny. Ačkoliv se tedy ještě někde stále o nové generaci píše jako o „Voltovi pro hráče“, jde zřejmě jen o neinformovaný (a nesprávný) předpoklad pisatelů. Generace Volta byla separátní architektonická větev pro výpočetní segment a superpočítače a vše nasvědčuje tomu, že na jejím základě vždy bylo plánováno jen jedno jediné GPU, tedy čip GV100, a dále už byl derivát této architektury použitý jen v Tegře Xavier, která má také neherní účely. Je možné, že podobně by to mohlo být s architekturou Ampere, o níž také před časem prosákly zprávy (zatím však nepotvrzené). To by asi mohl být 7nm následník Volty v oné zvláštní výpočetní linii GPU Nvidie, jenž by opět nezahrnoval čipy určené pro herní karty GeForce.