5G sítě a důležitý výzkum
Finové si hodně slibují od 5G sítí, IP technologií, cloudu, analýzy dat, ale zabývají se také vývojem různých senzorů a zpracováním obrazu. Obě firmy loni zaměstnávaly 40 000 lidí ve výzkumu a vývoji, do těchto divizí investoval 4,7 miliardy eur.
Alcatel-Lucent také vlastní známé Bellovy laboratoři, které stojí za vynálezem tranzistoru, laseru, CCD snímačů, pochází odtamtud Unix nebo jazyky C a C++. Pokud bude obchod uzavřen, značka Alcatel-Lucent zanikne. Zůstane pouze Nokia, inovační centrum si ponechá název Bell Labs.
Spojení nejdříve příští rok
Obchod by měl být dokončen v první polovině roku 2016. Zatím jej schválily představenstva obou společností. K prodeji se ještě vyjádří akcionáři a také regulační úřady. Je možné, že stopku vystaví Francie. Ta bojuje s nezaměstnaností a fúze dvou společností by mohla přinést další propouštění.
Spojením by vznikl druhý největší poskytovatel síťové infrastruktury. Nokia má podle analýzy Infonetics 17% tržní podíl a Alcatel 10%. Po sloučení by stále byla za švédským Ericssonem (30% podíl), ale firma by se dostala před čínské společnosti Huawei (20%) a ZTE (11%).
Budoucí Nokia by byla vytvořena už ze čtyř telekomunikačních firem. Finská společnost nejdříve infrastrukturu stavěla s německým Siemensem, polovinu firmy ale v roce 2013 odkoupila. Alcatel-Lucent zase vznikl v roce 2006 spojením francouzského Alcatelu a amerického Lucentu.
Nokia uvažuje o prodeje mapové divize
Nokia také potvrdila, že hledá možnosti, jak naložit s mapovou divizí Here. Prodej je jedním z řešení, bližší informace ale Nokia zatím neposkytla. Zájemců o koupi může být více, tím hlavním je pochopitelně Microsoft. Nokia mu už dodává podklady a Microsoft musí lépe konkurovat Applu a Googlu. Nokia navíc uvedla bezplatné navigace pro Android a iOS a strategií Microsoftu momentálně je co nejvíce se roztáhnout na konkurenční platformy. Proto kupuje šikovné vývojáře a jejich aplikace přepisuje k obrazu svému.