Je to už mnoho týdnů, co byla spuštěna webová stránka www.opera.com/reborn3 slibující nový standard prohlížení. Opera s kódovým označením R3 tedy od prvopočátku slibovala něco velkého. Tvrdil to také nedávný blogový příspěvek. Konečně je k dispozici první testovací verze toho, co vývojový tým připravoval. Co jsme dostali? Splnila Opera očekávání?
Jako první si ale musíme aspoň velice krátce přiblížit myšlenku Webu 3.0.
Vize Webu 3.0
Třetí velký redesign konceptu prohlížeče je zhmotněn v Opeře 59. Kódové označení se odkazuje ke konceptu Webu 3.0. Tim Berners-Lee, autor WWW, nové generaci webu přisoudil sémantické vazby. Prozatím se o něm mluví, z termínu se často stal spíše marketingový pojem nebo tzv. buzzword. V tuto chvíli máme k sémantickému webu stále daleko.
Jiný přístup k Webu 3.0 zastává Matteo Gianpietro Zago, prezident The Internet of Blockchain Foundation. Jak jeho pozice napovídá, novou generaci síťových služeb bude pohánět blockchain. S tím nastoupí decentralizace, na které byl web založen a která je ohrožována obřími hráči jako Google nebo Facebook, potažmo jejich platformami. Jak s tím koresponduje Opera?
Peněženka a malý redesign
Je to samozřejmě pouze prohlížeč, který nemůže web přinutit k překotnému vývoji. Opera 59 pro desktopy integruje kryptopeněženku podobně jako od loňska její mobilní sestra. Pro zprovoznění ji ale musíte spárovat s Operou ve vašem smartphonu s Androidem. Co jiného se má skrývat pod slovy, žen Opera je připravená na Web 3.0? Obávám se, že jde spíše o marketingové tvrzení.
Dále se údajná revoluce či výrazná evoluce točí pouze kolem jemného upravení uživatelského prostředí. Oznámení vydání je zabalené dnes už generickou omáčkou – důležitý je web, prohlížeč nemá rušit. Ne, že bych s tím nesouhlasil, ale pro minimalistické prostředí učinil nejvíce Chrome, který je na trhu přes deset let.
Nová Opera zachovává tmavý a světlý vzhled s tím, že každý kosmeticky upravuje. Světlý je tak např. světlejší než dřív, avšak při snaze zachovat dodatečný kontrast.
Výraznější změny jsou prakticky jen dvě až tři. Postranní panel ve světlém režimu zobrazení je také světlý. (Proč to tak nebylo už dřív?) Dále adresní řádek splývá s prostředím kolem něj, pokud do něj zrovna nepíšete. Při prohlížení tak působí jako méně rušivý element, což se tedy autorskému týmu podařilo, jen se revoluce nekoná. Posledním bodem je přidání funkčních tlačítek za adresní řádek, resp. do něj.
S nimi vyfotíte současnou stránku nebo otevřete rychlé nastavení prohlížeče, které bylo dříve dostupné v novém listu. Tlačítka navíc ale naopak spíše ruší, byť nijak dramaticky. Navíc ve výchozím stavu vidíte postranní panel s dalšími tlačítky. Tento přístup mi s popsanou myšlenkou minimalismu nekoresponduje. Prohlížeč vypadá bezesporu pěkně, jen mi není jasné, proč by se kolem devětapadesáté řady mělo dělat nějaké divadlo.
Závěr
Připravenost na Web 3.0 spočívá zřejmě pouze v kryptopeněžence, což opravdu není běžná výbava dnešního prohlížeče. Webové standardy Opera podporuje podobně jako všichni ostatní, vychází ostatně z Chromia. A konečně, vypadá o kousek lépe a kosmeticky upravuje navigaci ve funkcích prohlížeče.
„R“ zastupuje výraz reborn, tj. znovuzrození. Fáze R1 se promítla v Opeře 45 v podobě nového vzhledu. Fázi R2 pak reprezentují funkce Flow a nový mobilní prohlížeč Touch.
Ve výsledku Opera 59 platí za spíše malou, ale logickou evoluci. A pokud chcete prohlížeč s minimalistickým uživatelským prostředím, možná zkuste raději Chrome, protože ten je v tomto ohledu dál. Přes všechnu kritiku platí, že Opera je povedený prohlížeč.
Pro širokou veřejnost bude konečná verze Opery 59 vydána v březnu. Kdo chce, může si dnes stáhnout testovací vydání, tj. Operu developer: