OS Windows Mobile/Phone: strmá cesta historií

31. 3. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Představení, Historie, Podíl na trhu

Představení

Windows Mobile je jedním z nejstarších mobilních operačních systémů a na svědomí ho má Microsoft. Za svých deset let působení bylo uvedeno přes dvanáct verzí. Všechny si zakládají především na oblíbené obrazovce „Domů“, na které se zobrazuje to nejdůležitější – zmenšené události, hodiny, stav signálu, kalendář a další nastavitelné informace.

Windows Mobile byl velmi úspěšný. Microsoft si bohužel v posledních letech nechal ujet vlak (stejně jako Nokia) a pomalu se začal nechat drtit konkurencí v podobě Androidu a iOS. Dnes už si to ale společnost plně připustila a snaží si urvat zpátky kus svého koláče pomocí nového systému Windows Phone 7. Jestli se mu to povede, nikdo neví, některé indicie k tomuto problému však naleznete v tomto článku.

Historie

První verze systému byla představena 19. dubna 2000. Nesla název Pocket PC 2000 (kódové označení „Rapier“) a byla založena na systému Windows CE 3.0. Primárně byl určený pro kapesní počítačové zařízení, našlo se ale i pár výjimek. Pocket PC 2000 podporoval QVGA rozlišení, paměťové karty typu CompactFlash (CF) a MultiMediaCard (MMC) a standardizováno bylo jen pro pár konkrétních architektur CPU – SH3, MIPS a ARM.

Vzhledově se systém podobal desktopovým verzím Windows 98 a Windows 2000. Už od první verze systém obsahoval stále používané aplikace typu Microsoft Office (Word, Excel, Outlook), Pocket Internet Explorer, Windows Media Player a aplikaci pro rozpoznávání znaků. Už od počátků bylo aktivní spojení přes infračervený port.

Screenshot Pocket PC 2000  Screenshot Pocket PC 2002
Screenshoty dvou nejstarších verzí - Pocket PC 2000 a 2002.

Druhá verze přišla o rok později v říjnu 2001. Dostala název Pocket PC 2002 a kódové označení „Merlin“. Stejně jako předchozí verze byla založena na Windows CE 3.0, ale vzhledově se pomalu začala podobat Windows XP. S touto verzí se objevily i první smartphony, tedy Pocket PC zařízení s GSM modulem.

Pocket PC 2002 přinesla vylepšené uživatelské rozhrání s podporou různých témat, kontrolu pravopisu a měření počtu slov v Pocket Word, synchronizaci složek, aplikaci MSN Messenger, Windows Media Player 8 se streamingem a vylepšený Pocket Outlook.

A těmito dvěma nejstaršími verzemi ukončíme kapitolu historie. Další verze už přinesly výrazné změny a tak se jim budeme věnovat podrobněji o kus dál.

Podíl na trhu

Finanční čísla systému Windows Mobile na tom nikdy nebyly až příliš růžově. V době vzniku byla většina uživatelů ráda za to, že vlastnila telefon schopný telefonovat a odesílat SMS. O nějakém chytrém telefonu se jim ani nezdálo. Pak se ale trh začal rozrůstat a s tím rostly i zisky Microsoftu.

Nejlépe na tom byl v roce 2004, kdy držel 23% podíl na trhu se smartphony. Poté už se pomalu začaly prosazovat jiné platformy a po příchodu iOS a Androidu bylo ztraceno téměř vše.

Verze systému: Od Windows Mobile 2003 až k 6.5

Verze

Nyní navážeme na kapitolu historie. Popsáno zde bude šest postupně jdoucích verzí a u každé je zmíněno to nejdůležitější. Nový Windows Phone 7 je záležitost sama pro sebe a proto jí bude věnována samostatná kapitola.

Windows Mobile 2003 / SE

První verze označovaná jako Windows Mobile 2003 přišla 23. června 2003 s kódovým označením „Ozone“. Systém byl uveden ve čtyřech různých verzích – Premium Edition (nejobsáhlejší verze), Professional Edition (drobně ochuzená verze), Smartphone (obsáhlá verze podporující GSM modul) a Phone Edition (zaměřená čistě na mobilní funkce). Báze systému povýšila na Windows CE 4.20.

Mezi novinky se zařadila podpora klávesnic od různých vývojářů, vylepšené spojení a správa Bluetooth, možnost drobných úprav obrázků (ořezávání, zasílání mailem), rozšíření Pocket Outlook a vylepšený Pocket Internet Explorer. Windows Media Player povýšil na verzi 9 a jako vyzvánění jsme si mohli nastavit jakýkoliv zvuk ve formátu MIDI.

Screenshot Windows Mobile 2003Screenshot Windows Mobile 2003

Specialitkou bylo uvedení vůbec první hry pro tento operační systém – Jawbreaker. Velmi chytlavá hra si za malou dobu získala spoustu příznivců a vlastníkům zařízení s Windows Mobile zpříjemňovala čekání nejen na autobusových zastávkách.

Dne 24. března 2004 přišla drobná aktualizace se jménem WM 2003 SE. Byla poslední verzí, u které bylo možné zálohovat veškerý obsah přes ActiveSync. Mezi velmi vítané změny se umístila podpora více rozlišení (maximální VGA) či možnost překlápění displeje na šířku.

Jako první tuto verzi nabídl Dell Axim x30.

Windows Mobile 5

Jedna z nejvíce revolučních verzí byla představena na konferenci v Las Vegas, která probíhala 9.–12. května 2005. Systém je založen na Windows CE 5.0 a jako první používá .NET Compact Framework 1.0 SP2. Windows Mobile 5 také poprvé podporuje Microsoft Exchange Server. Verze také přinesla mnohem větší výdrž baterie, díky střídání flash paměti a RAM. Díky tomu nemusela být RAM neustále napájena a spotřeba se rapidně snížila. Navíc se díky neustálému ukládání do flashové paměti zamezilo ztrátě souborů při náhlém přerušení napětí.

Screenshot Windows Mobile 5
Screenshot Windows Mobile 5

Nová verze kancelářského balíku se přejmenovala na „Office Mobile“ a přinesla PowerPoint Mobile, možnost vytváření grafů v Excel Mobile a tvoření tabulek a grafů ve Word Mobile. Windows Media Player opět povýšil, tentokrát na verzi číslo pět. Ke kontaktům jsme si mohli přiřazovat obrázek, zlepšila se galerie a správa Bluetooth, byla přidána podpora GPS a hardwarové QWERTY klávesnice. Windows Mobile 5 navíc uměl zaznamenávat chyby a následně je pomocí ActiveSync 4.2 (o 15 % rychlejší než starší verze) přes internet hlásil Microsoftu.

Windows Mobile 6

Další významná verze, představená 12. února 2007, se opět dodávala ve více verzích. Tentokrát byly tři – Standard (pro telefony bez dotykového displeje), Professional (pro smartphone) a Classic (pro zařízení bez GSM modulu). Windows Mobile 6 je založen na Windows CE 5.2 a silně vázán na Windows Live a Exchange 2007. Vzhledově se podobá ne příliš oblíbenému systému Windows Vista a je mnohem stabilnější a rychlejší než Windows Mobile 5.

Screenshot Windows Mobile 6
Screenshot Windows Mobile 6

Novinek u této verze bylo víc než dost, my se podíváme jen na ty nejpodstatnější. Přibyly další podporované rozlišení, tentokrát až do WVGA (800 × 480 px), Office Mobile byly přístupné i pro smartphony, zdokonalil se přístup ke vzdálené ploše, přibyla podpora VoIP a Windows Live, opět se zdokonalila správa Bluetooth, obsah na paměťové kartě bylo možné zašifrovat a vylepšilo se sdílení internetu.

Windows Mobile 6.1

Za další menší aktualizaci by se dala považovat verze 6.1 představená 1. 4. 2008. S sebou přinesla drobnou úpravu hlavní nabídky „Dnes“, která se při rozkliknutí předělá na systém dlaždic a velkou optimalizaci výkonu. Další změny jsou už pouho pouhé drobnosti, jako například zvětšování internetové stránky na celou plochu či vznik interaktivního průvodce „Začínáme“.

Windows Mobile 6.5

A poslední jmenovec „Windows Mobile“ s pořadovým číslem 6.5 původně ani neměl nikdy vzniknout. Po verzi 6.1 si Microsoft všiml toho, že mu ujíždí vlak a proto začal usilovně vyvíjet naprosto nový systém. Vývoj však trval příliš dlouho a tak nakonec na rychlo vznikla ještě jedna meziverze.

Screenshot Windows Mobile 6.5
Screenshot Windows Mobile 6.5

Ta přinesla „prstům přátelské“ prostředí a nový Internet Explorer 6. O trochu později přišla verze 6.5.1 s ještě přátelštějším prostředím pro prsty, podporou A-GPS a dalším zrychlením systému.  Se Sony Ericssonem Aspen přišla ještě jedna verze – 6.5.3 s pár drobnými vylepšeními a Office Mobile 2010.

Windows Phone 7, Windows Marketplace

Windows Phone 7

Windows Phone 7 je asi posledním, kdo může mobilní divizi Microsoftu zachránit od hrozícího krachu a všichni si to uvědomují. Přinesl pár zcela převratných vylepšení, pár novinek vzal od konkurence, bohužel se ale nevyhnul ani kopírování špatných vlastností jiných operačních systémů.

Samotný systém byl vyvíjen už v roce 2004 pod označením „Photon“. Projekt se ale velmi táhnul a nakonec byl zrušen. Až o čtyři roky se ho redmondská společnost znovu chopila, provedla kompletní reorganizaci skupiny vývojářů a vývoj začal odznova, tentokrát na plné obrátky. Původní zvěsti hovořily o uvedení už v roce 2009. Jako vždy se ale objevilo zpoždění a tak alespoň pro utlumení nespokojenosti zákazníků byla uvolněna mezi verze Windows Mobile 6.5 (o které jsme hovořili v minulé kapitole).

Screenshot WP7- hub People
Screenshot hubu Windows Phone 7 – People

V únoru 2010 se vše dalo do pohybu i na veřejnosti. Tisková zpráva od Microsoftu potvrdila změnu jména na „Windows Phone“ a uvedla společnosti, u kterých se budou vyrábět smartphony s jejich OS – HTC, Dell, Samsung, LG a HP. Systém byl představen 15. února 2010 na slavném mobilním kongresu v Barceloně. O pár měsíců později se od výrobců odtrhl HP s tím, že se chce plně věnovat svému WebOS.

Pomalu se na svět začaly dostávat také zmínky o systému samotném. Jisté už bylo, že Microsoft upouští od stylusů a bude se plně věnovat kapacitním displejům („prstům přátelským“ :-)). Unikla informace o prozatímní podpoře pouhých pěti jazyků: angličtina, francouzština, italština, němčina a španělština či o 17 regionech, kam bude systém distribuován.

O pár měsíců později, přesněji 11. října 2010, představil Steve Ballmer deset zařízení s OS Windows Phone 7. Mezi výrobci figurovalo samozřejmě HTC, dále i Dell, Samsung a LG. Uvedeno bylo i datum začátku prodeje – 21. října u nás v Evropě a Austrálii, Američané si museli počkat do 8. listopadu.

Windows Phone 7

Hlavní převratnou novinkou systému je zajisté jeho domovská obrazovka. Zcela se vytratily ikony, ty nahradili takzvané „huby“ (něco jako centra) uspořádané do dlaždic. Každá dlaždice představuje jedno centrum – kontakty, zprávy, webový prohlížeč, galerii, různé aplikace a dle různé aktivity z jednotlivých center se dlaždice přeuspořádají. Stále tak máte nejaktuálnější přehled o všem, co se ve vašem interaktivním světě děje.

Jak jsem ale již psal výše, Microsoft od konkurence zkopíroval i špatné vlastnosti. Jednou z největších je všeobecná omezenost uživatele. Nejvíce rozhořčení způsobila absence slotu pro paměťové karty. Dále bych mohl jmenovat i omezenost výběru aplikací třetích stran a nutnost veškerý obsah do telefonu kopírovat přes program Zune (jako jsme už viděli například u iOS a iTunes).

Podrobný článek o funkcích a zařízeních tohoto systému naleznete zde.

Windows Marketplace for Mobile a Windows Phone Marketplace

Vzhledem k odlišnostem starších systémů a novému Windows Phone je Microsoft nucen provozovat dva obchody s aplikacemi (každý pro jednu platformu). Začneme s Marketplace for Mobile. Ten byl z počátku určen jen pro verzi 6.5. Postupem času se ale rozšířil pro všechny verze s šestkou na začátku (6.x). Do obchodu může přispívat každý vývojář, který zaplatí poplatek 99 dolarů (licence pro umísťování placených aplikací). Za každou následnou prodanou aplikaci vývojář dostane 70 % z její ceny. Studenti zapojení do programu DreamSpark mohou do obchodu přispívat zcela zdarma. Dobrý přivýdělek, nemyslíte?

Screenshot Windows Phone Marketplace

Windows Phone Marketplace byl spuštěn v říjnu 2010. Je založen na systému „try-before-you-buy“, neboli možnosti stáhnout si nejdříve zkušební demo verzi aplikace a až poté se rozhodnout, zda za plnou verzi aplikace zaplatit, nebo ne. Obchod je rozdělen do 16 hlavních kategorií a 25 podkategorií. V polovině března bylo v obchodu více než 11 000 dostupných aplikací.

Výrobci a populární telefony

Výrobci a populární telefony

V této kapitole se podíváme na pár nejvýznamnějších výrobců podporující Windows Mobile.

HTC

Důvod, proč začít s tchajwanskou společností je snad více než zřejmý. Pokud ne, tak promluví čísla – telefony s Windows Mobile dodává více než 50 výrobců. HTC je v tomto ohledu ale tak dominantní, že i přes tento fakt na trh dodalo kolem 80 % všech zařízení s tímto operačním systémem.

Vše začalo kolem roku 2006, který je pro společnost HTC velkým mezníkem. V tomto roce společnost začala nabízet své vlastní značkové telefony a byla schopna i svých reklamních kampaní. Jako první významnou trojici komunikátorů musím jmenovat – HTC Magician, Wizard a Apache.

HTC TyTN
HTC TyTN

Po pár dalších kouscích přišla legenda – HTC TyTN. Převratný komunikátor obsahující všechny hardwarové prvky, které byly v roce 2006 dostupné. Samozřejmě, jediným velkým mínusem byla startovací cena někde nad dvaceti tisíci korunami. Rozruch kvůli jednomu telefonu to byl ale velký. A když o rok později přišel nástupce HTC TyTN II, tak si HTC i Microsoft mohli mnout ruce.

Dále následovala éra komunikátorů s přízviskem „Touch“. Připomenout musím například HTC Touch HD a nebo dvojici – HTC Touch Diamond a Touch Pro. Posledním a dosud nejlepším telefonem s Windows Mobile zůstává HTC HD2, jediný telefon této platformy s kapacitním displejem. Navíc hardware je na téměř stejné úrovni jako o dva roky novější stroje. Poté následovala drobná chvíle ticha a v posledních měsících na scénu přichází smartphony s Windows Phone 7, které stále nemají nic jistého.

Nokia

Další kapitola sama pro sebe. Nokia a cizí operační systémy - to ještě před rokem bylo naprosto nemyslitelné. Nokia si hezky hrabala na svém písečku s vlastními platformami a vycházelo jí to. Pak ale začala propadat a dlouho to ignorovala. Bohužel to nechala zajít tak daleko, že už nemá moc šancí dostat se zpátky. Stephen Elop, nový generální manažer Nokie, se však nevzdává a chce bojovat.

 Koncept telefonů Nokia s WP7Koncept telefonů Nokia s Windows Phone 7

Proto dojednal šokující domluvu o spolupráci s Microsoftem (odkud nedávno odešel). Nokia by se dle dohody měla stát hlavním dodavatelem smartphonů s Windows Phone 7. O této smlouvě se toho napsalo hodně. Asi nejpodrobnější článek o této domluvě si můžete přečíst zde.

Další výrobci

Společností dodávající komunikátory s operačním systémem Windows Mobile je opravdu a kdybych se měl rozepisovat o všech podrobně, byli bychom tu ještě do zítra. Jako jedny z významnějších můžu jmenovat například Dell, Samsung či Sony Ericsson. Je jich opravdu ale spousta dalších.

Nových telefonů s WP7 tak hodně není, podrobný popis najdete v našem starším článku.

Budoucnost, závěrečné zhodnocení

Budoucnost

Slovní spojení „Budoucnost je nejistá“ je pro Microsoft a jeho mobilní platformu více než výstižné. V konkurenci s Androidem a iOS to opravdu nemá jednoduché. Snaží se vytvořit třetí stabilní ekosystém (platforma + kvalitní obchod s aplikacemi + příznivci) na trhu, kde vládnou dvě velmoci a jeden z nejsilnějších nadobro umírá (Symbian).

Věštit budoucnost pro tuto situaci je tudíž nesmírně těžké a troufám si i říct, že nemožné. Vše záleží na schopnosti Nokie dodávat v čas kvalitní a levné kusy smartphonů. Ostatní výrobci do vývoje samozřejmě mohou také promluvit, ne však tak významně.

Jisté však je, že v nevědomosti jak vše dopadne, určitě nebudeme žít dlouho. Úspěch či krach tohoto projektu se projeví nejdéle do tří let.

Klady a zápory

Všichni se určitě shodneme, že komunikátory s Windows Mobile byly určené především pro práci. Využívají je proto neustále zaneprázdnění lidé, kteří potřebují mít nepřetržitě k dispozici kalendář, email a všechny kontakty. Věci jako multimedia, hry a podobné kratochvíle jsou pro ně až druhořadé.

A pro tyto lidi byl systém uzpůsoben. To určitě můžeme brát jako velké plus. Problém však nastal pro běžné uživatele, kteří se chtějí pomocí telefonu i bavit. Ti radši přešli ke konkurenci a tím Microsoft ztrácel mnohem větší procento uživatelů, než které byl schopen získat díky „pracovně uzpůsobenému“ systému.

Proto přišla další platforma – Windows Phone 7. Zaměřena jak na práci (i když zatím nešikovně) a na zábavu. Bohužel se však našla řada omezení, ke kterému se přidala dlouhodobější nespokojenost uživatelů. A proto teď musí Microsoft bojovat.

bitcoin školení listopad 24

Za plusy by se dal dále považovat solidně rozjetý obchod s aplikacemi či dlouholetá tradice vývoje. A tím asi končím svůj výčet.

A jak vám se líbí tato platforma obecně? Chtěli byste, nebo plánujete, si pořídit telefon s Windows Phone 7?  A jak vidíte budoucí úspěch Microsoftu v mobilní divizi? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi dole pod článkem.