je univerzální platební systém, který v roce 1998 založil Elon Musk. V roce 2002 jej prodal portálu eBay, a ten jej později vyčlenil v samostatnou společnost. PayPal umožňuje internetové platby bez toho, abyste protistraně sdělovali údaje o své platební kartě. Můžete si přes něj také posílat peníze s ostatními uživateli a jako obchodník jej využít pro příjem plateb.
Pokud PayPal ještě nemáte, určitě jej zkuste. V Česku funguje od roku 2005 a od letošního května je konečně i v češtině. Na světě jej používá na 200 milionů lidí. Paypal je tu už 20 let a pořád patří mezi nejbezpečnější způsoby platby na internetu.
Jak PayPal založit?
Založení účtu je velice jednoduché. Potřebujete jen e-mailovou adresu a platební kartu. Na stránce PayPal.com projděte jednoduchou registrací: Jste-li obchodník, vyberete firemní účet, jinak pokračujte na osobní účet. PayPal si při registraci platební karty vyzkouší, zda funguje – stáhne si z ní nějaké drobné a zase je vrátí, toho se nelekejte.
Způsoby placení jsou v zásadě dva. Buď si ze svého účtu převedete nějaké peníze na Paypal jako takový kredit, nebo Paypal na svou platební kartu napojíte a ten si na ní pro peníze sáhne při každé platbě. Doporučujeme druhou možnost.
Platebních karet můžete s PayPalem spárovat více a při jednotlivých platbách mezi nimi vybrat. Stejně jako při výběru za zahraničního bankomatu dostanete na výběr, jestli použít převodní kurz Paypalu, nebo své banky. V obou případech bývá výhodnější druhá možnost, což si můžete natrvalo přepnout v nastavení. Co naopak raději nenastavujte jsou bezpečnostní otázky.
Zabezpečení PayPalu
Ani PayPal se nevyhnul této spíše nebezpečnosti, takže odpovědi na otázky typu „jméno matky za svobodna“ nezadávejte. Naštěstí to u PayPalu není povinné. Dobrým bezpečnostním systémem je naopak dvoufázové ověřování. V nastavení klepněte na Zabezpečení | Bezpečnostní klíč a přidejte svůj telefon (s předvolbou 00420). Každé přihlášení bude poté potřeba potvrdit kódem, který vám přijde do zprávy sms.
Jak platit přes PayPal?
Webové rozhraní Paypalu má nyní pěkné nové rozhraní a je i v češtině. Na úvodní stránce máte přehled o svém zůstatku (pokud nevyužíváte kreditový systém, tak je zde nula), přehled posledních plateb a napojené platební karty. Může jich být více a u každé platby si mezi nimi můžete vybírat.
Takže účet již máte, jak s Paypalem platit? Předně to jde jen na e-shopech, které tento způsob umožňují. Naštěstí je jich většina, takže při výběru platby jen zadáte, že místo kartou či převodem zaplatíte přes PayPal. Nic víc v tom není.
Zvláště se to hodí při nakupování na méně důvěryhodných e-shopech. Údaje tak místo čínskému obchodníkovi sdělujete jen PayPalu a transakce jde přes něj. Platit takto můžete třeba i na Alze, kde již důvodem není tolik bezpečnost, jako spíš pohodlnost. Paypal vás nestojí nic, poplatky platí obchodník, který zpřístupněním tohoto typu platby získá konkurenční výhodu.
Jak přes PayPal poslat peníze někomu jinému?
PayPal má sice hlavní využití při placení v e-shopech, ale můžete přes něj i poslat peníze jinému uživateli. Ten by měl mít PayPal účet, případně si jej během procesu založí. PayPal umožňuje poslat částku do výše 25 894,88 Kč (1000 euro).
Pokud jako zdroj pro platbu použijete platební kartu, PayPal si účtuje poplatek, v tomto případě je to 11 Kč (protože i PayPal za transakci musí bance zaplatit). Máte ale možnost propojit s PayPalem i přímo bankovní účet a zaslání plateb je potom zdarma. Paypal nabízí i službu PayPal.me, která pro snadnější platby vytvoří přímý odkaz na konkrétního uživatele.