Poco X5 Pro 5G: vynikající smartphone mírně pokulhávající za konkurencí (recenze)

Sdílet

 Autor: Redakce
Série smartphonů Poco X (značka patřící pod Xiaomi) se za dobu své existence těší vysoké přízně u uživatelů zejména kvůli agresivnímu poměru cena/výkon a letošní model Poco X5 Pro pokračuje v nastaveném standardu.

Obsah balení:

Poco vám jako jeden z mála výrobců dodá krabičku s kompletním příslušenstvím. V balení mimo smartphone najdete také 67W napájecí adaptér, metrový USB-A/USB-C kabel, špendlík pro vytažení slotu na SIM a obligátní příručky.

Obsah balení Poco X5 Pro Obsah balení Poco X5 Pro (zdroj: Cnews)

Mimo to se v balení nachází také ochranný silikonový kryt a dokonce na displeji nalepená ochranná fólie. Kvalitou kryt i fólie samozřejmě nijak neoslní, ve střední třídě ale dává smysl a mnohým uživatelům jako základní ochrana bohatě postačí. Za to patří Pocu palec nahoru.

Parametry:

Rozměry a hmotnost: 162,9 × 76 × 7,9 mm; 181 g
Zpracování: displej s odolným sklem Gorilla Glass 5, záda a rám z plastu, odolnost IP53
Displej: 6,67" AMOLED displej, 2400 × 1080 px, 120 Hz, HDR10+, Dolby Vision, jemnost 395 PPI, jas až 500 nitů (krátkodobě až 900 nitů)
Procesor: Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 mm), 8jádrový, frekvence až 2,4 GHz, grafický akcelerátor Adreno 642L
RAM a paměť: 6/8 GB RAM + 128/256 vnitřního úložiště
Selfie kamera 16 Mpx, f/2.4, širokoúhlý, HDR, až 1080p@60fps
Zadní fotoaparáty
  • hlavní: 108 Mpx, 1/1.52", f/1.9, PDAF
  • širokoúhlý: 8 Mpx, 1/4", f/2.2, 120 °
  • makro: 2 Mpx, f/2.4
Nahrávání videa: 4K@30fps, 1080p@120/60
Baterie a nabíjení: 5000 mAh, rychlonabíjení 67 W, reverzní napájení 5 W
Operační systém: Android 12 s nadstavbou MIUI 14 s Google službami
Konektivita a funkce:
  • 5G, 4G, GSM, Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2
  • GPS, Glonass, Galileo, BDS
  • USB-C 2.0, 3,5mm audio jack, NFC, dual nanoSIM, čtečka otisku prstů v zapínacím tlačítku, odemykání obličejem, infraport

Vzhled a celkové zpracování:

Z hlediska vzhledu a zpracování došlo u X5 Pro spíše ke kroku zpět. Loňská skleněná záda nyní nahradil plast a i přesto, že telefon v rukou nepůsobí nikterak lacině, rozdíl je znát. Nad jinak plochými zády vystupuje v horní části modul fotoaparátu přibližně o 3 mm, což vede k nepříjemnému viklání při používání na stole. Mimo fotoaparáty zdobí záda tradičně velké logo POCO a drobné informační nápisy. Zvýšená odolnost pouze IP53 je pak už pro sérii Poco X prakticky standardem.

Plast se bohužel dostal i na rám telefonu, na kterém se jinak na poměry Xiaomi nachází poněkud standardní výbava. Na pravém boku najdete kolébku pro změnu hlasitosti a zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisku prstů. Vrchní strana obsahuje druhý reproduktor, 3,5mm audio jack a infraport například pro bezdrátové ovládání televize. Vespod se nachází pouze šuplíček pro dvojici nanoSIM karet, hlasitý reproduktor a USB-C, které je pouze typu 2.0.

Displej:

Displej se u nové X5 Pro od svého předchůdce prakticky vůbec nezměnil. Opět jsme dostali 6,67" AMOLED panel krytý odolným sklem Gorilla Glass 5. Stejné je i rozlišení 2400 × 1080 px a obnovovací frekvence 120 Hz, kterou lze ponechat buď v dynamickém režimu, nebo ji manuálně přepnout na pevných 60 či 120 Hz.

Displej dále nabízí podporu Dolby Vision, HDR10+ a jas až 500 nitů (krátkodobě až 900 nitů). Za normálních podmínek nebudete mít s jasem displeje problém, na přímém slunci se ale připravte na zhoršenou viditelnost. Vzhledem k rozměrům musím pochválit malé okraje okolo displeje, které nepůsobí nikterak rušivým dojmem podobně jako přední selfie kamera umístěná v kruhovém výřezu ve středu displeje.

Pro hračičky je v nastavení možnost změny barevného schématu displeje s rozšířeným nastavením, ve kterém je možné měnit jednotlivé složky na škále P3 nebo sRGB. Funkci Always-On nazvalo Poco „Aktivní displej“ a díky použitému AMOLED panelu dává u X5 Pro smysl.

Uživatelské rozhraní:

Poco X5 Pro se dostal na pulty obchodů s už novou uživatelskou nadstavbou MIUI 14.0.4, která v případě námi testovaného smartphonu bohužel stále běží na Androidu 12. Pokud jste někdy drželi v ruce telefon s nadstavbou MIUI, budete v prostředí jako doma. V opačném případě se připravte na pár minut až hodin zvykání a objevování všech funkcí.

Za co bohužel Poco nelze pochválit je pouze 2letá podpora velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat. Smartphony konkurenčních výrobců mívají v dnešní době klidně i 4 roky velkých aktualizací, čímž strčí Poco hravě do kapsy. Na dnešní poměry jsou 2 roky opravdu málo.

Pro přihlašování do systému máte k dispozici čtečku otisku prstů v bočním zapínacím tlačítku a možnost odemykání skenováním obličeje. Čtečka otisku prstů nepatří mezi nejrychlejší a její přesnost by rovněž mohla být lepší, ve své cenové kategorii ale spadá do průměru. To stejné lze říci o rychlosti odemykání obličejem.

Výkon:

Informace o procesoru z CPU-Z Informace o procesoru z CPU-Z (zdroj: Cnews)

O výkon nového X5 Pro se stará procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G vyrobený na 6 nm technologii. Oproti loňské X4 Pro s „ubohým“ Snapdragonem 695 jde o upgrade, nicméně stále se Poco nedostalo na model X3 Pro, který osadilo v té době excelentním procesorem Snapdragon 860.

Nicméně zpět k našemu smartphonu. Snapdragon 778G 5G s 8 jádry (1× 2,4 GHz Cortex-A78 + 3× 2,2 GHz Cortex-A78 + 4× 1,9 GHz Cortex-A55) dokáže při běžné práci podat dobrý výkon. V praxi při to znamená plynulé surfování sociálními sítěmi, internetem a relativně plynulý přechod mezi aplikacemi.

Procesor si poradí i s méně náročnými hrami, při náročnějších herních seancích ale rychle narazíte na jeho limity. Mnou oblíbenou testovací hru Genshin Impact smartphone rozjel na nejnižší grafické nastavení při 30 fps, kdy byla hra relativně hratelná. Jakékoliv vyšší nastavení vedlo k tomu, že se hra stala okamžitě nehratelnou. Pro pochopení výkonu mohou přispět i výsledky benchmarků.

PCMark (Work 3.0) PCMark (battery) 3DMark (Wild Life) Geekbench 6 AnTuTu Benchmark
12 505 bodů 11 hodin a 41 minut 2453 bodů

1003 bodů SC

2745 bodů MC

541 035 bodů

Výdrž:

Poco X5 Pro disponuje 5000mAh baterií typu Li-Po a co se výdrže týče, smartphone bych zařadil mezi zařízení s lehce nadprůměrnou výdrží. Při běžném používání je nové Poco klasický jednodenní telefon, při troše skromnosti jste schopni dostat se na den a půl, maximálně dva. Víc od telefonu opravdu nečekejte. Jak už jsem zmiňoval výše, v balení naštěstí najdete napájecí adaptér s výkonem až 67 W, který dokáže nabít baterii do plna za přibližně 48 minut.

z 0 na 50 % baterie z 0 na 70 % baterie z 0 na 100 % baterie
17 minut a 10 sekund 26 minut 47 minut a 50 sekund
Detail na specifika nabíjecího adaptéru Detail na specifika nabíjecího adaptéru (zdroj: Cnews)

Fotoaparát:

Pokud je u vás kvalita fotografií ve střední třídě jedna z hlavních priorit, pravděpodobně nebude X5 Pro vaším horkým favoritem. Stručně řečeno, letošní trio fotoaparátů postačí pro základní focení, hitparádu s ním však neuděláte.

Dovolím si začít hlavním 108Mpx fotoaparátem s velikostí snímače 1/1.52“, světelností f/1.9 a PDAF ostřením. Za denního světla nebo při dobrých světelných podmínkách jsou výsledné fotky krásně ostré a nechybí jim dostatečná hloubka a notná míra detailů. Líbí se mi snaha Xiaomi zachovat původní vzhled fotografií.

Postprocessing při zapnutém AI režimu pouze doladí detaily a vyhladí ostrost v místech, kde fotoaparát pochybil. Vyloženě špatně si hlavní fotoaparát nevede ani v noci, je ale třeba fotit s aktivním nočním režimem, jinak jsou výsledné fotky dost nepoužitelné.

Další na řadu přichází 8Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s velikostí senzoru 1/4", světelností f/2.2 a úhlem záběru 120°. U něho už je vidět úbytek co do kvality a detailů. Při testování mi přišlo, že ultraširokoúhlý fotoaparát místy až nepřirozeně zesvětluje scénu nebo si nedokáže poradit se slunečními odlesky. V noci pak ultraširokoúhlý fotoaparát věrně kopíruje barevnou paletu hlavního fotoaparátu, byť mu schází notná dávka detailů a fotky vypadají ploše.

Posledním fotoaparátem je 2Mpx makro se světelností f/2.4, které je se svojí kvalitou spíše do počtu, aby se neřeklo. Detailní záběry s ním sice uděláte, žádná sláva to ale není stejně jako s 2násobným zoomem, který najdete v aplikaci fotoaparátu a který je pouze výřezem z hlavního fotoaparátu.

Fotoaparáty završíme 16Mpx selfie kamerou s velikostí snímače 1/3.06" a světelností f/2.4. I ta dokáže za dobrého světla pořídit poměrné dobré fotky, které co do kvality postačí spíše nenáročným uživatelům. Nahrávání videa na přední kameru je možné v 1080p při 60 fps. Zadní fotoaparáty dokáží nahrávat video až ve 4K rozlišení při 30 fps, případně v 1080p při 60 fps. V obou případech ale chybí jakákoliv stabilizace. Ta se odemkne až při 1080p při 30 fps, kdy už je video použitelné spíše v nouzových podmínkách.

Závěr:

Poco X5 Pro je smartphone, který na jednu stranu dokáže příjemně překvapit dobrou výbavou, ale na straně druhé u něj už dávno neplatí agresivní cenová politika výrobce. Vzhledem k výbavě snadno spadne mezi smartphony vyšší střední třídy, kde je konkurence opravdu veliká. Poco X5 Pro v 8/256 GB verzi seženete za cenu přibližně 9 tisíc, kde už se pohybují například Samsung Galaxy A53 5G, Pixel 6 nebo dokonce Nothing Phone (1).

bitcoin školení listopad 24

Novému Pocu X5 Pro nenahrává do karet ani fakt, že k němu stále dostanete pouze 2 roky velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat. V tomto je konkurence také dále. Pokud bych měl naopak Poco za něco pochválit, bude to vynikající 120Hz displej, bohatý a kompletní obsah balení a pro někoho také široké možnosti a funkce obsažené v novém MIUI 14.

Líbilo se mi: Nelíbilo se mi:
+ bohatý obsah balení - kompletně plastové tělo
+ pěkný 120Hz AMOLED panel - pouze 2 roky velkých aktualizací a 3 roky bezpečnostních záplat
+ hlasité stereo reproduktory - pouze IP53
+ podpora 5G frekvencí
+ vzhledem k ceně dobrý hlavní fotoaparát
+ rychlé 67W nabíjení