Google udělal první krok ke sjednocení dříve nezávislých produktů – Maps a Earth. Maps (Mapy) fungují jako klasický atlas s různými měřítky a vrstvou se satelitními snímky. Zobrazení je jednoduché, můžeme ovlivnit pouze přiblížení, posuv na mapě a množství zobrazovaných doplňkových informací.
Earth je spíše interaktivním glóbusem, ve kterém lze pohledy libovolně měnit. Po maximálním oddálení vidíme kulatý model Země a ne placku jako v Maps. Earth funguje i ve 3D, takže zemský povrch dostane reliéf a důležité budovy ve větších městech jsou také převedeny do třetího rozměru (jednoduchý model s texturou).
Spousta věcí je společných (uživatelské fotografie, POI, info z Wikipedia, názvy ulic…), tak proč oba produkty konečně nesjednotit.
Potřebujete tyto přísady: Windows 2000 nebo Mac OS X 10.4 a novější. K tomu prohlížeč Google Chrome 1.0, Internet Explorer 7, Firefox 2.0; resp. Google Chrome 1.0, Safari 3.1 a Firefox 3.0. Protože se webové standardy s 3D prostředím příliš nekamarádí, budete ještě potřebovat speciální plugin. Linux zatím podporován není, to se možná časem změní, když uvážíme že chystaný Chrome OS je také tučňákem.
Manhattan, New York. Vpravo vedle satelitních snímků je aktivováno zobrazení Earth. Všimněte si stejných ovládacích prvků jako v Google Earth.
Památky trochu jinak
Google Sightseeing je podobnou disciplínou jako geocaching, avšak naruby. Při hledání „kešky“ se většinou vybavíte dobrým oblečení, trekovými boty a podle něčích souřadnic jdete zajímavá místa hledat někam ven do přírody.
Sightseeing funguje pouze na počítači. Zajímavá místa nejdříve musíte na mapě sami najít a pak je někde vystavit. Přitom nejde o klasické památky typu divadlo, zoo, socha, ale spíše zajímavé úkazy zachycené na Mapách, reálném Street View apod. Typickým příkladem jsou třeba kruhy v obilí, flek připomínající lidský obličej nebo nápis viditelný pouze z velké výšky.
Největší sbírku zajímavých míst na mapách najdete na webu Google Sightseeing.
Logo Firefoxu na polích v Texasu (USA).
Auto přilepené na budově v Haagu (Nizozemsko).
Velkého růžového králíka v Prata Nevoso (Itálie) vytvořili rakouští sochaři. Měří asi 60 metrů na délku.
Proklatě dobré kuře, aneb podobizna Harland Sanderse – zakladatele KFC – v americkém Alamu.
Portrét Marge Simpsonové tvořený z hranic evropských států je opravdu úžasný.
Ježíše spatřili v polích u maďarského města Püspökladány.
Tvář jako vystřiženou z egyptských rytin našli překvapivě v provincii Albert v Kanadě. Dokonce má svůj název – The Badlands Guardian.
Talk show Oprah Winfrey u nás znáte zřejmě jen z filmů a seriálů, kde o ni často mluví. Nejvlivnější žena v amerických médiích má v Arizoně vlastní bludiště.
Osmington White Horse – vápencová silueta krále Jiřího III. má rozměry asi 85 × 100 m a je stará přes 200 let. Nachází se nad městečkem Sutton Poynts na jihu Anglie.
Vitruviánský člověk Leonarda da Vinci v německém Uttingu.
Krvavé jezero v Iráku. Oficiální vysvětlení pro rudě zbarvenou vodní plochu nikdo nenabízí. Prý do ní vypustili kanálem krev z jatek, případně je to způsobeno nedalekou čističkou odpadních vod.
Těžko říct, jestli půdorys jedné z budov americké námořní základny v San Diegu byl vtip, nebo si tvar hákového kříže uvědomili až po stavbě.
Třešnička na závěr.
Kopce v kalifornském Napa County nejspíš neznáte. V roce 1996 zde Charles O'Rear pořídil snímek, který od roku 2001 viděl snad každý, kdo používal počítač.
Deset let poté. Tahle fotka už možná něco napoví.
zdroj: Wikipedia
Pokud se stále nechytáte, vězte, že se jedná o tapetu Bliss známou z Windows XP.
Tipy na zajímavá místa.
- 22 Most Unusual Google Earth Photos (The Best Article Every Day)
- 20 Awesome Images Found In Google Maps (Search Engine Land)
- Top 10 Google Earth Finds (Time)
- Momentky zachycené Google StreeView (StreeView Fun)
Máte další tipy na vtipné snímky zachycené na satelitních mapách?
Zdroj: Google blog, Google Sightseeing