Proč mít záložní zdroj elektrické energie?
Záložní zdroj elektrické energie využívá řada institucí. Neobejdou se bez něj například úřady, datová centra, výrobní závody nebo nemocnice. V rodinném domě se záložní zdroj elektrické energie nazývá záložní generátor. Setkat se můžete i s názvy záložní agregát nebo záložní elektrocentrála. Jde o zařízení, které dodává elektrickou energii po dobu výpadku. Populární jsou také takzvané kogenerační jednotky.
Záložní zdroje elektřiny v rodinném domě potřebujeme z mnoha důvodů. Asi nejdůležitější je pro všechna zařízení, u kterých by byl i krátkodobý výpadek elektrické energie problém. Může jít například o oběhová čerpadla, lednice, mrazáky, ventilaci, automatické a plynové kotle, ovládání bran nebo zařízení WiFi.
Jaký záložní zdroj elektrické energie vybrat pro rodinný dům?
Prvním z důležitých kritérií při výběru záložního zdroje je počet fází. Sepište si proto seznam zařízení, které budou ke zdroji připojeny. Pokud se na něm objeví třífázové zařízení, vyberte třífázový záložní zdroj. V rodinném domě vám ale s největší pravděpodobností postačí jednofázový generátor.
Ideální je zdroj s automatickým startováním
Další otázkou, kterou si budete muset zodpovědět je, jak se bude váš záložní zdroj spouštět. Na výběr máte mezi manuálním nebo automatickým spouštěním prostřednictvím ATS. U manuálního startování, kde musíte zdroj spustit vy sami stisknutím vypínače, je velkou nevýhodou prodleva, která může být pro mnoho napojených zařízení problém.
Záložní elektrocentrála s automatickým startováním oproti tomu sama pozná výpadek proudu, nastartuje se a začne napájet vaši elektrickou síť. Prodleva mezi výpadkem a samotným napájením je v tomto případě jen několik desítek vteřin.
Důležitý je i výkon
Provozní výkon je další z velmi důležitých kritérií při výběru zdroje. Udává se v kVa. V případě jednofázových generátorů se 1 kVa = 1kWh. Pro rodinný dům vám postačí zdroj o výkonu 4 až 6 kVa.
Tip: Pokud máte dlouho stejnou smlouvu na elektřinu, tak zkuste také srovnání cen elektřiny.
Druhy záložních zdrojů energie
Další aspekty, které je třeba zohlednit, jsou hluk a zplodiny. Na trhu existují generátory benzínové, dieselové a bateriové. Druh zdroje je dobré vybírat i podle umístění. Bateriové zdroje lze umístit prakticky kamkoliv. Ostatní druhy se nejčastěji umisťují do garáží nebo sklepů, kde je zajištěn odvod spalin ven a nikoho neruší. Pokud chcete generátor umístit například na zahradu, je nutné ho zastřešit.
Bateriové zdroje se využívají pro lednice, mrazáky, automatické a plynové kotle, kotelny, topení a světla. Benzínové a dieselové zdroje bývají oproti těm bateriovým výkonnější. Benzínové záložní zdroje mají nižší pořizovací a provozní náklady a jednoduchý servis. Dieselové zdroje mají oproti benzínovým sice nižší spotřebu, ale zase vyšší pořizovací cenu.
Souhlas dodavatele energií většinou není nutný
Proto, abyste si mohli pořídit záložní zdroj elektrické energie, většinou nepotřebujete souhlas vašeho dodavatele energií. Nutný je pouze v případě, pokud se záložní zdroj připojuje za hlavní jistič. V ostatních případech vám postačí konzultace s odborníkem přímo z firmy, kde si generátor chcete koupit. Ten většinou dojede až k vám a projde s vámi vaše požadavky. Firmy také zajišťují dopravu generátoru, montáž i jeho zprovoznění.