Modré světlo
Lidské oko vnímá různé vlnové délky záření. Ve výsledku se zdá, že má světlo bílou barvu, ale ve skutečnosti se skládá z několika různých barev. Jednou z nich je i modrá, tedy modré světlo. Konkrétně jde o vlnovou délku od 380 do 500 nanometrů, přičemž takové světlo vychází i z obrazovek různých digitálních zařízení, kterým se v dnešní době vystavujeme mnoho hodin denně.
Potenciální škodlivost
Dobře víme, že ultrafialové (UV) záření je škodlivé pro naše oči i kůži. Má nejkratší vlnovou délku, proto jej nevidíme. O něco delší vlnovou délku má právě modré světlo, které je už součástí viditelné části spektra. Může mít negativní účinky, když je na škále hned vedle ultrafialového?
Obrazovky zpravidla vyzařují pouze malé množství modrého světla, měly by proto být pro naše oči bezpečné. Nicméně pokud celý den sedíte u počítače nebo koukáte do mobilu, pak můžete problémy poznat na vlastní kůži. Obvykle nejde ani tak o samotné modré světlo, ale spíše o vysoký jas, špatné osvětlení a celkové namáhání očí.
Hlavní problém spojený s modrým světlem je, že pokud jej vnímáme, netvoří se v dostatečné míře hormon melatonin, který je spojený s klidovým stavem a spánkem. Pokud tedy trávíme večery před obrazovkami, můžeme mít právě s usínáním a kvalitou spánku obtíže.
Nepříjemné projevy
K očním problémům může vést nadměrné sledování displejů, ale modré světlo mnohdy vyzařují i běžné žárovky. Kombinací několika faktorů dochází k výrazné únavě očí i únavě celkové, a objevují se nepříjemné symptomy.
Může jít o suchost či naopak slzení očí, pálení a podráždění či rozmazané vidění. Vzniká takzvaný syndrom počítačového vidění – na obrazovku je třeba neustále zaostřovat, oči se rychle unaví a může se objevit i bolest hlavy nebo krku a zad.
Modré světlo je faktor, jehož bychom si měli být vědomi. Je třeba myslet na to, že ho vyzařuje nejen slunce, ale i různé displeje. Nevystavujte se mu zbytečně a chraňte svůj zrak – při práci přijdou vhod brýle blokující modré světlo, které představují jednoduché a efektivní řešení. Předejdete tak krátkodobým i dlouhodobým problémům s očima. Navíc se vyhnete i dalšímu negativnímu vlivu, kterým je snižování kvality spánku.