Rizika práce na počítači

 Autor: Shutterstock.com
V dnešním světě je práce na počítači nezbytnou součástí prakticky každého zaměstnání. Používání počítačů s sebou bohužel nese řadu rizik a je důležité přijmout vhodná opatření. Jaká jsou rizika práce na počítači?
Komerční sdělení
27. 6. 2023

Sdílet

Práce na počítači je skvělým způsobem, jak být produktivní a pracovat odkudkoliv. Bohužel to s sebou nese i mnohá potenciální rizika. Ovšem není nutné hned hledat vzor výpovědi dohodou v pdf a hledat si na základě výpovědi novou práci. Mnohých nebezpečí se dá vyvarovat.

Jaká rizika hrozí při práci na počítači a jak jim předcházet?

Syndrom RSI – bolest celých nohou v klidu

Ti, kteří vykonávají sedavé zaměstnání a hojně používají počítače, zejména v ergonomicky nesprávných polohách, jsou nejvíce ohroženi tzv. syndromem RSI (Repetitive Strain Injury). Jedná se o poranění z opakovaného stresu, které se běžně vyskytuje u osob vystavených opakovaným pohybům nebo působení síly na stejnou část těla.

Může postihnout jakoukoli část těla, ovšem nejčastěji se vyskytuje u rukou, zápěstí, paží, ramen a krku. RSI způsobuje bolest, ztuhlost, otok a snížený rozsah pohybu. Dlouhý pobyt u počítače způsobuje rovněž bolest celých nohou v klidu.

Při práci na počítači je proto důležité dělat časté přestávky a pohybovat se po místnosti nebo se protáhnout. Příliš dlouhé sezení v jedné poloze může způsobit napětí a ztuhlost svalů nohou a také zúžení průtoku krve, což může vést k další bolesti a nepohodlí.

Lidé trpící RSI by se měli zaměřit na ergonomická řešení, jako jsou nastavitelné židle a klávesnice, počítačové myši a podpěry zápěstí, které snižují zátěž těla. Fyzioterapeut nebo ergoterapeut může také posoudit a doporučit specifická cvičení, která sníží riziko bolesti celých nohou v klidu nebo bolesti jiných částí těla.

Při sezení u počítače je potřeba dbát mj. na správné sezení a nastavení výšky monitoru.

Autor: Shutterstock.com

Únava očí

Zírání na displej, ať už jde o počítač, nebo chytrý telefon, způsobuje únavu a také suchost očí, protože člověk při pohledu na digitální zařízení nemá možnost mrkat. Dlouhodobé soustředění na obrazovku počítače může vyčerpat schopnost očí zaostřovat, což vede k únavě očí.

Jak bojovat proti únavě očí? Pomůžou tyto jednoduché tipy:

  • upravit jas a kontrast obrazovky tak, aby příliš nezářila

  • dbát na čistotu obrazovky

  • nainstalovat filtr proti odleskům

  • dělat si časté přestávky a dívat se alespoň 10 minut jinam

  • mrkat a dívat se do dálky na cokoliv po dobu 20 sekund

Na obrazovku by se mělo koukat minimálně ze vzdálenosti 40 cm. Pokud se bude hledět z bližší vzdálenosti, je to pro oči velmi rizikové a z dlouhodobého hlediska zdravotně nebezpečné.

Sociální izolace

I sociální izolace může být nepříjemným vedlejším produktem práce na počítači. Vzhledem k tomu, že se stále více lidí při práci spoléhá na digitální nástroje, je snadné se ponořit do obrazovky a přestat vnímat lidi kolem sebe.

To může vést k pocitu izolace a osamělosti, což může mít následně dopad na duševní zdraví člověka. Existují určité kroky, které může každý podniknout, aby s touto izolací a jejími důsledky bojoval.

V první řadě by měl vyhledávat společenské aktivity, které pomohou bojovat s následky sociální izolace. Změna prostředí může být prospěšná jak pro duševní, tak fyzické zdraví. Může se jednat o fitness cvičení nebo večeři s přáteli.

Také je důležité vyhradit si čas pro sebe a podniknout něco zábavného nebo relaxačního. Může to být cokoliv od čtení knihy po procházku venku.

Bezpečnostní rizika 

Kromě zdravotních problémů je velkým rizikem spojeným s používáním počítače také bezpečnost dat. Vzhledem k tomu, že záškodníci hledají způsoby, jak data ukrást a zneužít, je silný bezpečnostní systém nezbytný. 

Existuje celá řada hrozeb, které mohou ovlivnit zabezpečení dat v počítači, včetně malwaru, phishingových útoků a vniknutí do sítě. Je důležité mít nainstalovaný správný antivirový a antimalwarový software a také spolehlivou zabezpečenou síť.

Každý by také měl pravidelně provádět čištění počítače, což počítač nejen ochrání proti uvedeným rizikům, nýbrž i zrychlí. Kdo si neví rady, jak na čištění počítače, najde na internetu mnoho návodů, jak vyčistit notebook, aby se nesekal.

Samozřejmě se nesmí zapomenout ani na silná hesla. Při zadávání nového hesla se má uživatel vyvarovat používání osobních údajů. Místo toho je třeba vytvořit kombinaci písmen, číslic a symbolů, kterou je obtížné uhodnout.

Dobrým pravidlem je používat kombinaci velkých a malých písmen, číslic, speciálních znaků a zvláštních slov, která nesouvisejí s osobní identitou a údaji o účtu.

Počítače ovlivňují životní styl a mnohdy i zdravotní stav lidí. Avšak dodržováním shora uvedených pravidel může každý mnohým nástrahám práce s počítačem předcházet.