Tvorba obsahu nikdy nebyla snazší: notebooky s GeForce RTX jsou výkon i mobilita v jednom

 Autor: Nvidia
Komerční sdělení
3. 10. 2022

Sdílet

Tvorbě obsahu se věnuje čím dál více lidí. Pokud k nim patříte, ale i když se třeba ještě jen chystáte jejich řady rozšířit, je ideální mít pro to co nejlepší vybavení, k němuž patří i výkonný hardware, jenž vám umožní realizovat vaše kreativní nápady.

Právě pro potřeby tvůrců obsahu je ideálně uzpůsobená platforma Nvidia Studio, založená na grafických kartách GeForce RTX schopných výkonné akcelerace náročných činností. Pracovní a kreativní notebooky založené na grafikách Nvidia a platformě Studio pak k výkonu přidávají ještě výhody mobility a flexibility toho, že máte hlavní tvůrčí nástroj k dispozici, kdekoli se zrovna nacházíte.

Nejlepší mobilní grafiky dneška

Nejnovější a nejvýkonnější schopnosti platformy Nvidia Studio přináší aktuální generace kreativních notebooků založených na letos uvedených mobilních grafických kartách GeForce RTX 3070 Ti a GeForce RTX 3080 Ti s  pokročilou architekturou Ampere.

GPU generace Ampere přináší novou architekturu výpočetních jednotek s 2× výkonem v FP32 operacích, PCI Express 4.0, RT jádra druhé generace pro raytracingovou grafiku počítanou v reálném čase a Tensor jádra třetí generace pro akceleraci AI. Díky nim lze na GeForce RTX 3000 používat AI rekonstrukci obrazu DLSS, ale také je lze použít dalšími způsoby například při videokonferencích, práci z domova a streamování pomocí technologie Nvidia Broadcast a komprese videa Nvidia Encoder.

Top modely notebooků s nejlepším výkonem dostaly letos jako novinku dvě vylepšená GPU generace Ampere. GeForce RTX 3080 Ti je nejvýkonnější GeForce RTX 3000 pro notebooky a také nejvýkonnější mobilní GPU vůbec. Není náhoda, že toto GPU si jako první vysloužilo zařazení do prestižní řady „80 Ti“.

GeForce RTX 3080 Ti obsahuje 7424 CUDA jader pro výpočty FP32, rovnou 58 RT jader pro raytracingovou grafiku a 232 Tensor jader pro umělou inteligenci. GPU dosahuje frekvenci až 1590 MHz a zároveň může využít velkou grafickou paměť GDDR6 o kapacitě 16 GB, která je větší než u mnoha desktopových grafik. Její kapacita může být ještě víc než u her kritická právě i pro některé kreativní aplikace.

nvidia ces 2022 3080 Ti laptops large 3840 Dell Alienware x15 s GeForce RTX 3080 Ti

GeForce RTX 3080 Ti přináší nejvyšší možný grafický výkon, jaký je dnes v notebooku možný, plně srovnatelný s kategorií výkonných karet pro velké desktopové herní počítače. Pro RTX 3080 Ti není problém dosáhnout 120 FPS v rozlišení 2560 × 1440 v náročných hrách.

GeForce RTX 3070 Ti poskytuje pro akceleraci aplikací 5888 CUDA jader (46 RT jader a 184 Tensor jader) s taktem až 1485 MHz a 8GB pamětí. Tato grafika přinese masivní nárůst výkonu proti jakémukoliv mobilnímu GPU předchozí generace, s dostatkem síly pro hraní i v rozlišení 2560 × 1440 bodů. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z těchto top modelů mobilních GPU, dostanete všechny nejnovější grafické technologie ekosystému Nvidia GeForce.

nvidia ces 2022 3070 Ti laptops large 3840 MSI G577 s GeForce RTX 3070 Ti

Max-Q čtvrté Generace: získáte maximum mobility i výkonu

Špičkový notebook ale nedělají jen parametry GPU. Mobilní forma grafik GeForce k tomu zároveň využívá pokročilé technologie Max-Q čtvrté Generace. Díky technologii Dynamic Boost 2.0 dokáže notebook optimálně přesouvat využití energie mezi procesorem a GPU podle toho, který typ výkonu je aktuálně potřeba.

[video width="410" height="230" mp4="https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2022/08/geforce-rtx-30-series-laptops-dynamic-boost-looping-video.mp4" loop="true" autoplay="true"][/video]

Whisper Mode 2.0 notebook maximalizuje svůj výkon i když udržuje nízkou hladinu hluku z chlazení a technologie Battery Boost 2.0 zase pomocí AI řídí výkon, nastavení kvality ve hrách a FPS pro co nejlepší kombinaci výkonu a výdrže na baterii.

Nejnovějším přídavkem do portfolia technologií zahrnutých do notebooků s grafikami GeForce RTX 3000 jsou pak letos uvedená novinky: První je funkce CPU Optimizer, která zajišťuje optimální řízení spotřeby a výkonu jak GPU, tak současně i CPU na nejnižší úrovni díky tomu, že umožňuje přímo grafickému ovladači řídit nastavení výkonu a spotřeby také pro procesor a optimalizovat tak kompletní systém jako celek.

[video width="853" height="480" webm="https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2022/08/MAXQ_CPU_Optimizer_article.webm" loop="true" autoplay="true"][/video]

Podobnou extrémní úroveň optimalizace výkonu, ale na straně GPU, zase přináší druhá nová technologie Rapid Core Scaling. Ta inteligentně přizpůsobuje výkon GPU potřebám aplikace. Pokud software jako je třeba hra využívá celé GPU, spustí ji na maximálním počtu jader (výpočetních jednotek) při nižší frekvenci.

V aplikacích, které ale nevyužívají tolik paralelismu deaktivuje Rapid Core Scaling část jednotek, díky čemuž část jednotek využívaná aplikací dokáže vyškálovat na vyšší frekvenci, než je jinak možné. Například real-time zátěže vyžadující rychlou odezvu pak benefitují z výkonu, který by s běžným přístupem k řízení GPU nebyl možný.

[video width="853" height="480" webm="https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2022/08/MAXQ_Rapid_Core_Scaling_article.webm" loop="true" autoplay="true"][/video]

Notebooky s grafikami GeForce generace RTX 3000 mohou dále těžit z technologie PCI Express Resizable BAR, která umožňuje mnohem pružnější a užitečnější komunikaci mezi procesorem a pamětí GPU, a jsou tak připravené na budoucí náročný software.

[video width="410" height="230" mp4="https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2022/08/geforce-rtx-30-series-laptops-resizable-bar-looping-video.mp4" loop="true" autoplay="true"][/video]

Jen na grafikách Nvidia GeForce RTX: AI obrazová kvalita s DLSS

Zcela unikátní je pak možnost zvýšit výkon díky technologii AI upscalingu a rekonstrukce detailů DLSS, dostupné pouze na GPU Nvidia GeForce RTX. DLSS dokáže vykreslovat hry, ale již i neherní 3D aplikace s mnohem vyšším výkonem než běžně při kvalitě obrazu, která je srovnatelná s tím, jak by na jiném GPU vypadalo konvenční vykreslování v nativním rozlišení.

Díky tomu mohou hry běžet s výrazně vyššími FPS, ale při hraní na notebooku také stačí mnohem menší díl z výkonnostního potenciálu GPU k dosažení stejných FPS – takže je pak možné hrát mnohem déle, než je třeba pro notebook hledat zásuvku.

DLSS už není jenom něco pro hry

Ale dnes už zdaleka není přínos DLSS jen ve hrách. Tato technologie se rozšiřuje a využívají ji s úspěchem i  mnohé kreativní aplikace, kde stejně jako ve hrách poskytuje cenný nárůst výkonu nebo naopak jeho úsporu a tím snížení hluku a prodloužení výdrže na baterii.

DLSS teď takřka rozváže ruce vývojářům her nebo tvůrcům obsahu pracujícím s herními enginy jako Unity nebo Unreal Engine. V těch totiž lze DLSS využít k zrychlení náhledu v tzv. viewportu. Díky DLSS jste méně limitováni výkonem viewportu a můžete si užít vyšší komfort i produktivitu.

Stejný benefit vysokého výkonu a schopnosti kvalitního vykreslování v reálném čase už se začíná uplatňovat i v architektuře a stavebnictví – například Enscape používá akceleraci GeForce RTX pro dynamické vizualizace architektonických návrhů ve 3D i ve virtuální realitě.

Neomezené možnosti ekosystému Nvidia Studio

Notebooky s technologií Nvidia Studio jsou vyladěné pro vaše potřeby v mnoha dalších detailech: ve výkonu jejich úložiště, pamětí, displeje, ale také pro věrnost barevného podání na něm, což je kritické pro kreativní práci s grafikou.

Notebook Nvidia Studio pro kreativní práci Notebook Nvidia Studio pro kreativní práci

A hardwaru pak asistují speciální Studio ovladače, které přinášejí optimalizace a vyšší výkon právě pro různé kreativní a pracovní aplikace, které při tvorbě obsahu používáte, a také jsou neustále testované s jejich nejnovějšími verzemi, aby bylo zajištěno jejich bezchybné fungování a nejvyšší výkon. Získáváte tak profesionální úroveň podpory pro tvorbu obsahu, ačkoliv jsou ovladače Studio zcela zdarma.

Akcelerace RTX funguje i v tvorbě her a obsahu

Studio notebooky s GeForce RTX 3080 Ti nebo RTX 3070 Ti nabízejí nepřekonatelný výkon pro dokonalé 3D renderování pomocí RT jader druhé generace akcelerujících raytracingou grafiku. RT jádra zdaleka nejsou užitečná jen pro efekty v reálném čase ve hrách, jejich sílu využívají i mnohé profesionální grafické aplikace.

Jednou z nejčerstvějších novinek v této oblasti je mocný renderer Redshift RT, který exkluzivně využívá RT jádra grafik Nvidia GeForce RTX pro bleskurychlé, ale přitom špičkově kvalitní vykreslování scén, které je přímo ideální při editaci scén a náhledech.

Scéna vykreslená pomocí Redshift RT Scéna vykreslená pomocí Redshift RT

Redshfit RT je integrovaný v kreativních aplikacích společnosti Maxon jako je Cinema4D a je možné ho použít v 3ds max a Maya od Autodesku, v Blenderu, Foundry Katana a SideFX Houdini, ale také třeba v architektonických CAD softwarech (Vectorworks, Archicad, Allplan).

Akcelerace RTX v nejdůležitějších kreativních nástrojích

Specializované jednotky grafik GeForce RTX pro ray tracing nebo pro AI operace využijete v množství dalších z nejdůležitějších kreativních aplikací dneška: v programech Adobe PhotoshopPhotoshop Lightroom, Adobe Substance 3D a jeho nástroje Register, Painter, Sampler a Stager. Pro příznivce otevřených řešení je zde vždy Blender, který může používat osvědčený renderer OptiX s vynikající akcelerací na GeForce RTX.

AI jednotky grafik GeForce RTX jsou využívané k vylepšení kvality obrazu a zvýšen rozlišení videa i fotografií v nástrojích Topaz Labs (Denoise AI, Gigapixel AI, Sharpen AI, Video Enhance AI), ale i v známých aplikacích Cyberlink PowerDirectorDavinci Resolve.

Raytracingové jednotky vedle mnoha již jmenovaných nástrojů mohou uplatnit svoji sílu a mnohonásobně tak zrychlit vykreslování nebo umožnit renderování v reálném čase v programech jako Keyshot, D5 Render a v neposlední řadě Pixar Renderman.

Aplikací, které získají netušený výkon a možnosti, pokud mají k dispozici kvalitní grafiku GeForce RTX je víc, než byste čekali, na webu Nvidie můžete najít šikovné seznamy těchto programů pro různé kreativní obory.

Next-gen tvorba s pomocí AI od Nvidie

Vedle zavedených aplikací třetích stran vám ale s notebookem platformy Nvidia Studio bude k dispozici také zajímavé portfolio softwaru přímo od Nvidie. Atraktivní i užitečná pro vás může být například aplikace Canvas, která pomocí speciální AI dokáže generovat realistické krajiny s množstvím různých nastavení a stylů jen pomocí několika málo tahů štětce, a pro majitele grafik GeForce RTX je zcela zadarmo.

studio tmos canvas animation 1280X720 SM Nvidia Canvas

Velký potenciál má také technologie Nvidia Omniverse, která poskytuje sdílené prostředí pro inženýry, modelování, 3D simulaci, ale i design, grafiku a třeba vývoj her. S Nvidia Omniverse se dá vzdáleně spolupracovat s mnoha kolegy stejně snadno, jak to znáte z kancelářských programů na kolaborativní editování online dokumentů. Takovéto možnosti mohou do budoucna zcela transformovat to, jak tvůrci obsahu pracují a jaké mají možnosti.

Pracovat lze v Omniverse třeba s Pixar HDStorm, Chaos V-Ray, Maxon Redshift a OTOY Octane Hydra, brzo bude možné používat také oblíbený open source renderer Blender Cycles. Pracovat je možné i s Unreal Engine 5 pomocí Unreal Engine 5 Omniverse Connector nebo Adobe Substance 3D Material Extension a Adobe Substance 3D Painter Omniverse Connector.

Objektivně vedoucí výkon

Možnosti platformy Nvidia Studio tím zdaleka nekončí. Podívejme se ale na to, jak přínos unikátních technologií v GPU GeForce RTX vypadá v praxi. Tady můžete vidět výkon Nvidia Studio při renderování v populárním Blenderu 3.1.

Renderování v Blenderu 3.1 Renderování v Blenderu 3.1 (test uskutečněný firmou NVIDIA v březnu 2022; konfigurace: Intel Core i9-12900HK, 32GB RAM; MacBook Pro 16 s procesorem M1 Max, 32GB RAM. NVIDIA Driver 511.97.)

Jak můžete vidět, notebook s GeForce RTX 3080 Ti dokáže práci dokončit v šestinovém čase, než jaký potřebuje sebevýkonnější highendový notebook bez technologií GeForce RTX. Čekání se vám zkrátí z celé hodiny na minuty.

Renderování v Autodesk Arnold Maya Renderování v Autodesk Arnold Maya
Rychlost zpracování snímků při editace videa v RED RAW Rychlost zpracování snímků při editace videa v RED RAW

Podobně průlomový rozdíl je ve výkonu, který máte s Nvidia Studio ve vykreslování v Autodesk Arnold Maya nebo při editaci videa v RED RAW: grafika GeForce RTX 3080 Ti dokáže vyvinout plynulou snímkovou frekvenci tam, kde byste jinak měli slideshow s o něco málo více než deseti snímky za sekundu.

Pokud si zvolíte GeForce RTX a výhody platformy Nvidia Studio, budete jednoduše na technologické špičce, ať už svoji kreativní práci děláte na výkonném desktopu, nebo na notebooku.