Virtualizovaná řešení spoří firemní náklady za IT hned třikrát

 Autor: Redakce
Jak spoří české firmy díky virtualizovaným IT řešením? Proč se k nim přiklánění a o jaké produkty nejvíce stojí? Aktuální preference zveřejnil Dial Telecom. 
Komerční sdělení
13. 12. 2012

Sdílet

Praha, 12. prosince 2012 – Významný český dodavatel datových a hlasových služeb Dial Telecom, a. s., poodhalil aktuální preference firemních zákazníků v oblasti virtualizace podnikového IT. Jako hlavní benefit firmy stále nejčastěji vnímají úsporu nákladů za pořízení a provoz serverů, virtualizovaná řešení jim umožnují také pružnější rozhodování o přechodech na nové firemní aplikace. Nejoblíbenějšími platformami jsou v ČR nadále řešení VMware nebo Hyper-V od Microsoftu.

Nejčastější důvody, proč firmy své servery virtualizují, se dají shrnout do tří hlavních kategorií. Jednak jsou to snahy o úspory firemních nákladů za investici i provoz serverové infrastruktury, dále pak razantní snížení nákladů na software a do třetí kategorie spadají benefity týkající se bezpečnosti a jednodušší správy infrastruktury.

Tři nejčastější důvody pro přechod k virtualizovaným řešením

1) Úspora v oblasti investic do IT infrastruktury a provozu serverů
Mezi zákazníky Dial Telecomu jde o nejčastější důvod pro volbu a nákup virtualizovaných řešení. Virtualizovaná řešení firmám přinášejí především drastické snížení nákladů na pořízení a správu fyzických serverů. Dle velikosti a struktury firmy dosáhnou firmy díky konsolidaci svých fyzických serverů úspor v rozmezí 40 – 60 %. Šetří nejen za pořízení hardware, stejně razantně firmám padají také provozní náklady. Nejžádanějším řešením, které firmám přináší zároveň nejvíce benefitů je přechod na pronajatý virtuální server. Firmám v tomto uceleném „balíčku“ zcela odpadají náklady na pořízení serveru, housing, napájení a chlazení. Efektivita i výkonnost serverů se navíc v průběhu let neustále zlepšuje. Vyřazení starých serverů a náklady na virtualizaci se typicky velmi rychle vrátí pouze ve snížení ceny za spotřebu elektrické energie a klimatizaci.

Dial Telecom
2) Úspora za SW licence a zajištění široké dostupnosti kritických aplikací
Druhým nejžádanějším aspektem virtualizace je úspora na licencování softwaru. Licence mohou pro firmy podle struktury a velikosti znamenat významnou položku v rozpočtu IT oddělení. I zde přechod na virtualizovaná řešení pomáhá. Při návrhu optimalizace firemní serverové infrastruktury zákazníci často využívají možnost konzultace s odborníkem Dial Telecomu. Ten má detailní znalosti o modelech licencování SW a dokáže navrhnout optimální model. Trendem posledních let, který úspory u větších organizací přináší, je podle Dial Telecomu přesunování aplikací z poboček do centrálních datacenter. Pokud firmy centralizují aplikace na výkonných strojích, mohou dosáhnout kromě výrazných úspor i vyšší spolehlivost, protože systémy běží na cloudovém řešení s vysokou dostupností, zabezpečením a zálohováním. Technicky je celé řešení nejčastěji postaveno ve dvou uzlech, které jsou geograficky odděleny. V případě výpadku jsou tak schopny převzít funkci celé platformy. Firemní zákazníci takto stále častěji provozují i své kritické aplikace.

3) Snazší správa virtualizované infrastruktury a rychlejší migrace
Zatímco u fyzického serveru je od vzniku požadavku k nakonfigurovanému serveru prodleva v řádu minimálně týdnů, u virtualizovaných serverů lze dobu zkrátit i na několik hodin. S nižším počtem fyzických serverů se pojí také snazší správa celé IT infrastruktury firmy. Virtualizovaná řešení zpravidla zahrnují sofistikované nástroje pro monitoring, údržbu a optimalizaci zdrojů a jejich efektivní přidělování. Tím usnadňují práci IT manažerům a nabízejí jim stálý přehled. Dle názoru oslovených IT manažerů je virtualizovaná infrastruktura celkově pružnější a umožňuje jim tak odvážnější rozhodování v otázkách ICT strategie celé firmy.

Jaké jsou aktuálně nejoblíbenější produkty pro virtualizaci?
Zákazníci Dial Telecomu nejčastěji poptávají high-availability servery na platformě VMware. V rámci produktu On-line kancelář jsou velmi oblíbené i Windows servery platformy Hyper-V. Ty nejčastěji poptávají firmy pro hosting svých účetních a ERP systémů a terminálových serverů. Tato dvě řešení mají na trhu stále dominantní postavení.

S čím se firmy při implementaci nejčastěji potýkají
Dotázaní technici společnosti Dial Telecom také uvedli nejčastější komplikace, s nimiž se ve své praxi při implementaci virtualizovaných firemních řešení setkávají. Jednou z nich je relativně rychlý vývoj platforem. Jejich neustálá obměna vede k nepřehlednosti. Různí výrobci virtualizačního softwaru mohou mít v rámci svých produktů různé oblasti řešeny lépe nebo hůře. Například platforma Hyper-V od Microsoftu nemá úplnou podporu virtuálních sítí pro určité linuxové distribuce. Virtualizovat prostřednictvím Hyper-V v prostředí, kde je několik sítí, tedy nebývá úplně ideální. VMware tuto problematiku řeší nepoměrně elegantněji prostřednictvím zařízení vShield Edge, která se chová jako router a nabízí i některé funkce firewallu.

Zákazník by tedy podle techniků Dial Telecomu před rozhodnutím o projektu virtualizace neměl podcenit důkladnou analýzu svého vnitřního prostředí a poradit se předem o optimální platformě se specialisty, kteří mají s virtualizací zkušenosti.

Více informací vám rádi poskytneme na stránkách http://www.dialtelecom.cz