Televizor je vhodné vybírat na základě několika parametrů. Spolu s jeho funkcemi a rozlišením se zaměřte i na jeho rozměry, tedy velikost. S tou se ale v obchodech a na e-shopech nesetkáte. Místo ní prodejci uvádějí jeho úhlopříčku.
Jak se měří úhlopříčka TV?
Z hodin matematiky si jistě pamatujete, že úhlopříčka neboli diagonála je úsečka spojující dva různé nesousední vrcholy mnohoúhelníku. V případě televizoru, respektive jeho monitoru, který můžeme vnímat jako obdélník, se tak jedná o úsečku spojující její pravý horní a levý roh. Chcete-li proto změřit úhlopříčku televize, změřte právě tento úsek.
Rozměry televize podle úhlopříčky
Čím větší má televize úhlopříčku, tím je celková velikost TV větší. A tím se také zvětšují její doporučené pozorovací vzdálenosti. Proto nemá smysl do malé místnosti pořizovat extrémně velký televizor. Nejenže budou trpět vaše oči, ale také si budete připadat jako v první řadě v kině. Zkrátka se na televizi nebudete moci dívat.
Zaměřeno na pozorovací vzdálenost
Z tohoto důvodu je nesmírně důležitým parametrem tzv. pozorovací vzdálenost, která nám říká, z jaké optimální vzdálenosti bychom televizor dané v velikosti měli sledovat. Obecně platí, že vzdálenost mezi místem, odkud se na televizi díváte, a televizí samotnou by měla být 2,3 až 3násobkem úhlopříčky televize.
Palce versus centimetry
Většina výrobců úhlopříčky TV uvádí v palcích. Ty nám ale moc neříkají, proto je třeba převést je na nám známější centimetry. Mějte na na paměti, že jeden palec se rovná 2,54 cm. Televize 32 palců má tedy úhlopříčku 81,28 cm. Úhlopříčka televize 50 palců bude dlouhá 127 cm.
Šířka televize podle úhlopříčky
Na trhu se setkáme televizory různých úhlopříček. Malé do 40 palců, střední do 55 palců a velké od 56 palců. Největší oblibě uživatelů se těší televizory střední vhodné do většiny místností.