Žaloba podaná Asetekem dopadne na konkurenční firmu CoolIT. Obě společnosti vyrábějí kompaktní kapalinové chladiče, a to mimo jiné jako subdodavatelé dalších značek. Zatímco výrobky společnosti CoolIT prodává pod svou značkou například Corsair, z dílny Aseteku pochází třeba vodní chladič, který AMD nabízí v speciálním balíku s osmijádrovými procesory FX. Asetek si ovšem mnohé technologie či zlepšováky v průběhu let patentoval, a nyní se mu zdá, že je konkurence okopírovala, či na ně přinejmenším nepřišla jako první. Zda má pravdu, to je již otázka.
Spor se týká patentů číslo 8 240 362 a 8 245 764, podaných a registrovaných ve spojených státech. Týkají se přímo konstrukce kompaktního kapalinového chlazení pro CPU osobního počítače. V soudním řízení tedy bude muset žalovaná strana dokázat, že její vlastní řešení se dostatečně liší od stavby patentovaného modelu Aseteku. Druhou možností je prokázat, že podobné technologie a nápady byly již dříve známé a patent tedy není platný.
Jelikož prohrané patentové pře mohou vést k zákazu prodeje výrobků, přistoupí většinou prohrávající firma na mimosoudní vyrovnání (pokud ovšem nevidí jasnou šanci na očištění). Zřejmě lze tedy čekat, že případné licenční poplatky povedou k určitému omezení konkurence na trhu kapalinových chladičů a zvýšení jejich cen.
Možná je nakonec tím hlavním překvapením, že mezi výrobci chlazení nevypukávají soudní spory častěji. Návrhy chladičů pro procesory (ale i grafické karty) jsou často koncepčně velmi podobné. S trochou zlé vůle by se jistě dalo tvrdit, že většina výrobků kopíruje nějakou starší osvědčenou koncepci. Svého času to byly třeba válce či talíře s radiálním žebrováním (schválně, kdo si vzpomíná na značku Titan?), dnes zase velké pasivy, vypínající se na svazcích heatpipe ze základních desek jako chaloupky na muří nožce.
Zdroje: Asetek, Tom’s Hardware, VR-Zone