Rychlejší procesor pro ARM notebooky s Windows: Qualcomm Snapdragon 8cx Plus

29. 6. 2020

Sdílet

 Autor: Qualcomm
Teď když Mac přechází na čipy od Applu, se objevily zprávy i o rychlejším procesoru ARM pro notebooky s Windows, byť ten nebude tak dramatická hitparáda.

Minulý týden byl časem triumfálních manifestací a nálad v táboře procesorů ARM (viz oficiální oznámení přechodu počítačů Apple, dál prvenství v žebříčku TOP500). Ve stejném čase se objevila ještě jedna zpráva o ARMech, tentokrát těch pro Windows. Qualcomm chystá nový procesor Snapdragon pro windowsí notebooky, pro něž doteď nabízel Snapdragon 8cx.

Novinka má zvýšit výkon, kterého by tato zařízení potřebovala víc mimo jiné kvůli tomu, že používají náročnou emulaci x86 pro řadu programů. Ale to navýšení asi nebude tak dramatické, jak by se hodilo.

Německý web WinFuture, který se na platformu Windows na ARMu často zaměřuje, nyní píše, že v dokumentech Qualcommu se před časem objevily informace o procesoru, který je zřejmě rychlejším následníkem Snapdragonu 8cx, což byl (a je) speciální osmijádrový SoC vyvinutý Qualcommem zvlášť pro počítače s Windows, zatímco normální Snapdragony jsou mířené na Androidí telefony.

Tento SoC byl odhalený před rokem a půl a obsahoval čtyři jádra Cortex-A76 na taktu až 2,84 GHz plus čtyři pomalejší úsporná jádra Cortex-A55 (na 1,8 GHz). Jeho interní označení bylo SC8180X a nyní se údajně v dokumentaci objevily informace o zřejmě příbuzném čipu SC8180XP. Vypadá to, že by tento procesor mohl být pojmenován Snapdragon 8cx Plus, i když to asi není potvrzené.

Refresh Snapdragonu 8cx?

Z označení to bohužel vypadá, že SC8180XP/8cx Plus není nový křemík, ale jen refresh původního Snapdragonu 8cx, jen se zvýšenými takty. Podle WinFuture byla u této novinky frekvence výkonných jader zvednutá na 3,15 GHz. Není jasné, zda ji dokáží všechna čtyři jádra A76, nebo jenom jedno vybrané (tak je to třeba u nedávno odhaleného Snapdragonu 690, velmi zajímavého SoC přinášejícího výkonná jádra Cortex-A77 a 5G levnějších telefonů).

Galerie: původní Qualcomm Snapdragon 8cx

Každopádně by tímto navýšením taktu ale mohl jednovláknový výkon narůst až o 11 %, přičemž toto zrovna Snapdragonům ve Windows dost chybí. U úsporných jader zřejmě frekvence zůstala a snad i grafika Adreno 680 zůstává na 718 MHz.

Tento Snapdragon 8cx Plus by byl první ARM od Qualcommu, který se přes hranici 3 GHz dostane, což je zajímavý milník, protože právě nízké takty nepřekračující 3 GHz asi jádra Cortex dost brzdí v rozletu. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby už Qualcomm vydal čip s novou výkonnější architekturou (Cortex-A77 nebo ideálně Cortex-X1). A je možné, že i na tom Qualcomm pracuje a 8cx Plus byl či je jenom provizorní čip na překlenutí doby, než bude nová generace hotová.

Windows na ARMu jsou pořád hodně okrajové

Procesor se objevil v dokumentech, které byly aktuální v únoru, ale není jasné, zda se s ním chystají nějaká zařízení. Teoreticky na trh nemusí vůbec přijít, pokud po něm výrobci notebooků nesáhnou a budou čekat až na další generaci. Je také možné, že ho Qualcomm vyvinul už dřív, ale zůstal z nějakých důvodů v limbu a my se o něm jen dozvídáme se zpožděním.

Tip: Počítače Apple s čipy ARM nepodporují dual boot s jiným OS. Windows budou problém

bitcoin školení listopad 24

Spekuluje se, že přechod Apple na procesory ARM by mohl vzbudit větší zájem o takovéto počítače a podpořit nepřímo i platformu ARM notebooků s Windows. Tím pádem by se tímto mohl k větší aktivitě vybičovat i Qualcomm a možná i další výrobci mobilních SoC. Nicméně tento ekosystém zřejmě zůstane víceméně oddělený od toho MacOSovského, takže není zdaleka jisté, že nyní tzv. Always Connected PC s Windows a čipy ARM čekají lepší časy než doposavad.

Povede přechod počítačů Apple na čipy ARM k většímu nástupu těchto procesorů i v PC/počítačích s Windows?

Zdroje: WinFuture.de, Liliputing