O Radeonu HD 4770 jsme na EHW básnili už drahnou dobu, vše začalo ochutnávkou "RV740 neznámého názvu" v únorovém preview Guru3D a od té doby už byly informace stále lepší a lepší. Nejdříve začalo být jasné, že finální produkt nejenže bude předčit Radeon HD 4830, ale výkonem zle dotírá i na Radeon HD 4850 a pak se i cenové očekávání ustálilo na 100 USD. Nakonec je cena při uvedení 109 USD, v českých obchodech zhruba kolem 2500 Kč, na první sérii karty s takovým hype a v době, kdy se ATI bude ještě nějak potřebovat zbavit už vyrobených Radeonů HD 4830 a 4850, to není ale také není špatné.
Na světě je totiž řada recenzí, z nichž většina nejen potvrzuje výše zmíněné výkonnostní pozicování, ale také se redaktoři (dle očekávání) vzácně shodují na ocenění za poměr cena/výkon a povětšinou také v tom, že kdyby ATI nezvýšila v poslední chvíli cenu o nějakých 10 USD, mohlo to být ještě zajímavější (HD 4830 je momentálně už celkem výrazně levnější).
- AnandTech (ref. karta)
- ComputerBase (ref. karta, grafy průběhu fps, nespokojenost se spotřebou v idle)
- Expreview (benchmarky HD 4770 v CrossFire, zajímavé srovnání HD 4770 CF proti HD 4890)
- FiringSquad (ref. karta i Asus EAH4770 - srovnání rozměrů, preview s benchmarky)
- Guru3D (ref. karta)
- HardOCP (ref. karta, tradičně jiný přístup s různými nastaveními, co karty zvládnou, poté průběhy apples-to-apples)
- HardwareCanucks (ref. karta finální podoby)
- LegitReviews (ref. karta)
- silentPCreview (ref. karta)
- techPowerUp (ref. karta)
- Tom's Hardware (ref. karta)
- TweakTown (Gigabyte HD 4770, podivná metodika podivného serveru s absurdním měřením hluku)
- Xbit-labs (ref. karta, obsahuje mj. i izolované měření spotřeby karet)
Ačkoli v recenzích najdete nejčastěji referenční provedení ATI s chladičem připomínajícím ten z ref. Radeonu HD 3870, jako finální referenční provedení bylo zvoleno zřejmě to, co vidíte na fotkách karty od Sapphire (ale i Asus, Gigabyte a dalších).
Sapphire Radeon HD 4770 byl k dispozici pro test až v pondělí, neboť došlo k nějaké opravě BIOSu na posledních chvíli, uvidíme, zda se bude týkat právě vyšší spotřeby v idle, jež byla naměřena u raných vzorků.
V Catalyst Control Center je maximem pro přetaktování 830/850 MHz, kartu tak více díky hostování RivaTuneru přetaktovat třeba Hilbert Hagedoorn z Guru3D. Jádro dostal stabilně na 850 MHz a paměti GDDR5 (Qimonda 40X) pak na celkem obvyklý 1 GHz (4 Gb/s efektivně).
Ještě si zopakujme základní fakta o Radeonu HD 4770: RV740 je prvním prodávaným 40nm grafickým čipem (a GPU nyní používají výroní proces s o něco menšími tranzistory než CPU, TSMC předstihla na chvíli dokonce Intel). 640 stream procesorů je doplněno 32 texturovacími jednotkami a 16 rasterizačními (RBE). Jádro běhá na 750 MHz, paměti komunikují po 128bitové sběrnici a mají takt 800 MHz. Jsou však typu GDDR5, což znamená efektivní takt 3,2 GHz.