Zaplať 300 dolarů, jinak přijdeš o data
„WanaCrypt0r 1.0 se poprvé objevil 10. února 2017 a v omezené míře byl použit v březnu. Verze 2.0 byla poprvé detekována včera ráno a bohužel se šíří velmi rychle a globálně. Mezi oběti patří například britská zdravotnická zařízení NHS a mnoho dalších důležitých organizací po celém světě, například v Rusku, Turecku, Indonésii, Vietnamu, Japonsku, Španělsku a Německu. Útokem byla zasažena i Telefonica ve Španělsku nebo společnost Santander,“ říká Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point Software Technologies.
Avast odhaduje, že WCry zasáhl již v 99 zemích, nejvíce se projevuje v Rusku, Ukrajině a na Tchaj-wanu. Firma již zaznamenala přes 75 000 detekcí ransomwaru. Kaspersky Lab rovněž potvrzuje nejvíce ohrožené země a říká, že v některých případech chce vyděračský software i 600 dolarů. Kaspersky v prvních hodinách detekoval 45 000 útoků v 74 zemích.
Jak útok probíhá?
Ransomware využívá zranitelnosti v protokolu SMB, který počítače s Windows používají k síťovému sdílení disků nebo tiskáren. Exploit EternalBlue (nebo MS17-010) zneužívající díru v systému má údajně na svědomí americká rozvědka NSA nebo společnost Equation Group, která s ní spolupracuje. Hackerská skupina ShadowBrokers od Equationu exploit získala a zveřejnila jej na internetu. Jiná (neznámá) skupina s ním vytvořila WCry.
Microsoft vydal opravu pro SMB již v březnu (zde), ale evidentně ne všechny počítače ji už mají. Alternativním řešením k ochraně je dočasně vypnout funkci SMB. Položku najdete v Ovládací panely | Programy a funkce | Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows | Podpora pro protokol sdílení souborů SMB 1.0/CIFS. Automaticky by měly být chráněny počítače schované za NATem.
Oživeno: Microsoft tvrdí, že počítače s Windows 10 nebyly útokem postiženy. Ohroženy jsou ale mimo jiné i systémy Windows XP SP3 x86, Windows XP SP2 x64, Windows Server 2003 SP2 a Windows 8. Opravu tak překvapivě a mimořádně vydal i pro již nepodporované OS, záplaty stahujte odsud.
WCry na vás může zaútočit, aniž byste cokoliv vědomě stahovali. Pokud nejste schovaní na firewallem/NATem a máte otevřené porty pro vnější komunikaci přes SMB, ransomwarem vás může nakazit kdokoliv z internetu. Útok je prakticky nevysledovatelný, přes internet komunikuje pomocí Toru. WCry se navíc může dostat na jeden počítač v domácí/firemní síti a pak napadnout ostatní.
Bezpečnostní společnosti nedoporučují platit výkupné, přestože zatím dešifrovací software nemají v rukou. Oběti by měly data obnovit ze zálohy. A pokud zálohu nemají, je to dobré poučení do budoucna.
WanaCrypt0r 2.0 popisují: