Samsung Galaxy Z Fold 4: spousta malých inovací, ale stále je co dohánět (recenze)

Sdílet

 Autor: Cnews
V pořadí čtvrtá generace skládačky Galaxy Z Fold si zachovává prvky svého předchůdce a přináší spoustu malých inovací. Stačí ale nový procesor, větší úhlopříčka displeje, mírná změna designu a vylepšená kamera pod displejem k tomu, aby se Fold 4 stal ohebným telefonem roku?

Tip: Samsung má nové skládačky: Flip4 a Fold4 s lepším fotoaparátem a širším displejem

Obsah balení:

Krabička a vnitřní uspořádání doznaly oproti předchozí generaci malých změn, obsah balení však zůstává stejný. Uvnitř malé krabičky najdete samotný telefon, špendlík pro vytažení slotu pro nano SIM karty, nějaké ty příručky a napájecí USB-C/USB-C kabel o délce 1 metr.

Obsah balení Obsah balení (zdroj: Cnews)

Za zmínku stojí důmyslné uspořádání jednotlivých částí balení, díky čemuž dosahuje krabička malých rozměrů a s trochou nadsázky byste ji dokázali dostat do větší kapsy u kalhot. Absence plastových částí je pak příjemný bonus, za kterých Samsung chválím.

Parametry:

Rozměry a hmotnost:
  • v uzavřeném stavu: 155,1 × 6,7 × 15,8 - 14,2 mm
  • v otevřeném stavu: 155,1 × 130,1 × 6,3 mm
  • hmotnost 263 g
Zpracování: přední displej a záda Gorilla Glass Victus+, plastový hlavní displej krytý Ultra Thin Glass, rám z hliníku, odolnost IPX8
Displej:
  • přední displej: 6,2" Dynamic AMOLED 2X displej, 2316 × 904 px, 23,1:9, 120 Hz, jemnost 402 PPI
  • hlavní displej: 7,6" Dynamic AMOLED 2X displej, 2176 × 1812 px, 21,6:18, adaptivní frekvence až 120 Hz, jemnost 374 PPI
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový, frekvence až 3,19 GHz, grafický akcelerátor Adreno 730
RAM a paměť:

12 GB RAM + 256/512/1000 GB vnitřní úložiště

bez slotu pro microSD karty

Selfie kamery:
  • přední displej: 10 Mpx, f/2.2, 85°, natáčení až 4K@60fps
  • hlavní displej: 4 Mpx pod displejem, f/1.8, 80°, natáčení až 1080p@60fps
Zadní fotoaparáty:
  • hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 1 µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • širokoúhlý: 12 Mpx, f/2.2, 123°, 12 mm
  • teleobjektiv: 10 Mpx, f/2.4, 66 mm, 3násobný optický zoom, PDAF, OIS
Nahrávání videa: 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps, gyro-EIS, HDR10+
Baterie a nabíjení: 4 400 mAh, rychlonabíjení 25 W (100 % za 1 hodinu a 35 minut), bezdrátové 15 W, reverzní nabíjení 4,5 W
Operační systém: Android 12L s nadstavbou One UI 4.1.1 a Google službami
Konektivita a funkce:

5G, LTE, GSM, Wi-Fi 6e (802.11ax), Bluetooth 5.2 (SBC, AAC, aptX HD, LDAC, Samsung Seamless Codec)

GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

USB-C 3.2, NFC, dual nanoSIM/eSIM, optická čtečka otisku prstů, odemykání obličejem, Samsung GeX, Samsung Pay


Samsung Galaxy Z Fold4 5G 12GB/256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Vzhled a celkové zpracování:

Galaxy Z Fold 4 se od předchozí generace liší spíše v detailech, a pokud neznáte rozdíly mezi Foldem 4 a předchozí generací, docela snadno si oba modely vedle sebe spletete. Jednoduchý design se skládacím mechanismem vypadá dobře a zpracování dílčích částí je na vysoké úrovni. Přední displej a záda kryje odolné sklo Gorilla Glass Victus+, rám telefonu a pant jsou pak vyrobeny z hliníku. Samsung garantuje životnost pantu až 200 tisíc otevíracích cyklů (1 cyklus = otevření a zavření telefonu).

Hlavní displej Galaxy Z Foldu 4 Hlavní displej Galaxy Z Foldu 4 (zdroj: Cnews)

Samsung opět nezapomněl na zvýšenou odolnost IPX8, která garantuje odolnost proti ponoření pod hladinu do hloubky až 1,5 metru po dobu 30 minut. Oproti Foldu 3 je letošní model o 8 gramů lehčí a má o 3,1 mm méně na výšku, naopak přední a hlavní displej mírně narostly, konkrétně o 2,7 mm u předního a 3 mm u hlavního displeje.

Zadní strana telefonu (zdroj: Cnews)
Zadní strana telefonu (zdroj: Cnews)
Zadní strana při otevřeném stavu (zdroj: Cnews)
Zadní strana při otevřeném stavu (zdroj: Cnews)

Na zadní straně se nachází modul fotoaparátů, který nad jinak ploché tělo vystupuje asi 2,4 mm. Fotoaparáty sice skryjete při použití originálního ochranného pouzdra, ale při používání telefonu na stole se viklání nezbavíte. Pravý bok obsahuje tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapínací tlačítko s čtečkou otisku prstu, která reaguje bezchybně a s bleskovou rychlostí.

Boční strana (zdroj: Cnews)
Boční strana (zdroj: Cnews)
Vzorek procesoru Intel Sapphire Rapids, spodní strana (Zdroj: Bilibili)
Vzorek procesoru Intel Sapphire Rapids, spodní strana (Zdroj: Bilibili)
Sony Xperia 1 III vrchní strana (zdroj: cnews.cz)
Sony Xperia 1 III vrchní strana (zdroj: cnews.cz)

Na levém boku je uschovaný šuplíček pro vložení dvou nano SIM karet, Fold 4 ale podporuje také nový formát virtuální eSIM. Jack pro připojení sluchátek byste hledali marně, zbylé boky telefonu obsahují pouze USB-C 3.2 pro napájení (a přenos souborů) a otvory pro mikrofony a stereo reproduktory.

Displej(e):

Na největší tahák celého telefonu v podobě ohebného displeje si ještě chvíli počkáme, dovolím si začít předním 6,2" AMOLED displejem. Ten s rozlišením 2316 × 904 pixelů nabízí celkovou jemnost 402 PPI a fixní 120Hz obnovovací frekvenci. Samsungu se povedlo vměstnat displej téměř do všech rohů, z většího odstranil pruh v levé části a nechal mírně narůst přední displej. V zavřeném stavu je používání telefonu pohodlné a díky poměru stran 23:9 máte jistotu, že vám jen tak z ruky nevypadne.

Přední displej telefonu (zdroj: Cnews)
Přední displej telefonu (zdroj: Cnews)
přední displej
přední displej

Otevřením odkryjete hlavní 7,6" ohebný AMOLED displej s rozlišením 2176 × 1812 pixelů a jemností 374 PPI. Téměř čtvercový poměr stran 21,6:18 je ideální pro práci a pokročilý multitasking s dvěma otevřenými okny vedle sebe. Samotný Samsung nabízí skrze Taskbar aplikace pro rychlé spouštění a přepínání více oken vedle sebe. S maximálním jasem až 1000 nitů je používání za denního světla a na přímém slunci pohodlné. Displej dokonce dokáže krátce zobrazit až 1200 nitů při zobrazení HDR obsahu.

Hlavní displej telefonu (zdroj: Cnews)
Hlavní displej telefonu (zdroj: Cnews)
Hlavní displej telefonu (zdroj: Cnews)
Hlavní displej telefonu (zdroj: Cnews)

Ohebný displej nabízí dva režimy – standardní obnovovací frekvence 60 Hz a adaptivní režim, u kterého se frekvence dynamicky mění na základě zobrazovaného obsahu od 1 do 120 Hz. V nastavení můžete měnit mezi přirozeným a živým režimem displeje a nastavit si vyvážení bílé barvy podle preferencí. Užitečná je i funkce pokračování na vnější obrazovce, která po zavření displeje automaticky přenese zobrazovaný obsah na přední displej.

Nastavení plynulosti pohybu (zdroj: Cnews)
Nastavení plynulosti pohybu (zdroj: Cnews)
Nastavení režimu displeje (zdroj: Cnews)
Nastavení režimu displeje (zdroj: Cnews)

U Foldu se v zavřeném stavu typicky nachází nepatrná mezera, skrze kterou se může na plochu displeje dostat nepořádek a prach, například z kapes vašich kalhot. Samotný Samsung vybízí ke zvýšené opatrnosti při používání ohebného displeje kvůli jeho náchylnosti na poškození. Samozřejmostí je pak plná podpora stylusu S Pen, který je pro tak velký displej jako dělaný. Škoda jen, že jej nedostanete v základním balení a že tělo samotné neobsahuje slot pro stylus.

Detail na otočný kloub (zdroj: Cnews)
Detail na otočný kloub (zdroj: Cnews)
Kloub od určitého úhlu drží pozici (zdroj: Cnews)
Kloub od určitého úhlu drží pozici (zdroj: Cnews)

Přestože se jedná o v pořadí čtvrtou generaci ohebných displejů, Samsung stále nedokázal vyřešit viditelnou prohlubeň v místě ohybu. Ten je cítit při přejetí prstu po displeji i vidět pouhým okem. Na ohyb displeje si sice po nějakém čase zvyknete, konkurence je však dál a například u Huawei Mate Xs 2 ohyb na první pohled ani omak vůbec nevnímáte.

Uživatelské rozhraní a ovládání:

Uživatelské rozhraní je u Foldu 4 takové, na jaké jste u ostatních Samsung telefonů zvyklí, s výjimkou mírných vylepšení pro ohebný displej. Na telefonu běží Android 12L s uživatelskou nadstavbou One UI 4.1.1. Ta se z velké části podobá čistému Androidu a přidává pouze několik vylepšení se sadou vlastních aplikací včetně Galaxy Store, Samsung Pay a Smart Things. S telefonem navíc dostanete dlouhou softwarovou podporu v podobě 4 velkých aktualizací Androidu a 5 let bezpečnostních záplat, což rozhodně hodnotím jako velké plus.

Informace o softwaru (zdroj: Cnews)
Informace o softwaru (zdroj: Cnews)
Uživatelská nadstavba One UI (zdroj: Cnews)
Uživatelská nadstavba One UI (zdroj: Cnews)
Stažená notifikační lišta (zdroj: Cnews)
Stažená notifikační lišta (zdroj: Cnews)

Android s One UI funguje perfektně, za což vděčíme i výkonnému procesoru. Při běžné práci jsou reakce bleskové a s potížemi se nesetkáte ani u pokročilejšího multitaskingu či hraní her. V otevřeném stavu při spuštěné aplikaci vidíte ve spodní části výběr rychlých a často používaných aplikací. Podržením a přetažením ikony na jednu z částí displeje rychle rozdělíte displej na dvě samostatně funkční okna. Pokud k tomu připočítáte fakt, že pant displeje drží tvar v určitém úhlu otevření, můžete tímto způsobem docílit například pohodlného sledování videa na jedné a sepisování poznámek na druhé straně displeje.

Funkce pro rychlé dělení obrazovky (zdroj: Cnews)
Funkce pro rychlé dělení obrazovky (zdroj: Cnews)
Příklad použití dělení obrazovky (zdroj: Cnews)
Příklad použití dělení obrazovky (zdroj: Cnews)

Výkon:

Galaxy Z Fold 4 je osazený procesorem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (1× 3.19 GHz Cortex-X2 + 3× 2.75 GHz Cortex-A710 + 4× 1.80 GHz Cortex-A510), který s sebou přináší nekompromisní výkon a to nejlepší, co je aktuálně na trhu. Procesoru sekunduje grafický akcelerátor Adreno 730 a 12 GB operační paměti. Absenci slotu pro paměťovou kartu nahrazuje velké úložiště 256 GB, 512 GB nebo rovnou 1 TB.

Informace o procesoru CPU Z Informace o procesoru CPU Z (zdroj: Cnews)

Tato sestava už sama o sobě dává jasně najevo, že se jen tak nezadýchá, o čemž svědčí i herní a benchmarkové testy. Asi je zbytečné zmínit, že při standardní práci na limity procesoru nenarazíte. Procesor si hravě poradí i s nejnáročnějšími herními tituly, jako je například Genshim Impact. Zde i při maximálním grafickém nastavení jede hra plynule a neseká se ani po několika desítkách minut hraní.

Daleko výstižněji tak hrubý výkon procesoru vystihnou benchmarky. U 3DMarku v kategorii Wild life překročil výkon procesoru měřící stupnici a bylo tak potřeba přejít do kategorie Wild life Extreme. V ní skončil Fold 4 s 2730 body, čímž se řadí mezi jedny z nejvýkonnějších telefonů současnosti. PCMark v kategorii Work 3.0 naměřil výsledné skóre 14499 bodů.

3DMark (Wild life Extreme) PCMark (Work 3.0) PCMark (battery)
2730 bodů 14499 bodů 8 hodin a 56 minut
Výsledky 3DMark Wild life Extreme (zdroj: Cnews)
Výsledky 3DMark Wild life Extreme (zdroj: Cnews)
Výsledky PCMark Work 3.0 (zdroj: Cnews)
Výsledky PCMark Work 3.0 (zdroj: Cnews)
Výsledky Burnout Benchmarku (zdroj: Cnews)
Výsledky Burnout Benchmarku (zdroj: Cnews)

Výdrž:

Mé obavy týkající se výdrže u takového typu telefonu dokázal Samsung k mému překvapení zbořit už v prvních dnech testování. I přestože má Fold 4 baterii "pouze" o kapacitě 4400 mAh, procenta baterie při běžném používání ubývala pomalu a neměl jsem tak problém dostat se na den aktivního používání na velkém ohebném displeji.

Výsledky testování PCMark battery (zdroj: Cnews)
Výsledky testování PCMark battery (zdroj: Cnews)
Výsledky testování PCMark battery (zdroj: Cnews)
Výsledky testování PCMark battery (zdroj: Cnews)

V nastavení můžete přepínat mezi standardním a lehkým režimem výkonu. U standardního režimu telefon automaticky vyvažuje výkon k životnosti baterie, u lehkého režimu upřednostňuje výdrž baterie nad výkonem. Dobíjení baterie probíhá buď skrze USB-C s podporou 25W rychlonabíjení, případně bezdrátově až 15 W. Telefon podporuje i reverzní 4,5W nabíjení, například sluchátek nebo jiného příslušenství.

z 0 na 80 % baterie z 0 na 100 % baterie
1 hodina a 9 minut 1 hodina a 35 minut

Fotoaparát:

Na telefonu naleznete celkem 5 fotoaparátů – 10Mpx nad předním displejem, 4Mpx fotoaparát UDC 2.0 uschovaný pod hlavním displejem a trojici fotoaparátů na zádech telefonu. Ty jsou prakticky stejné jako u Galaxy S22, výsledné fotografie však nabízí o chloupek hezčí výsledky než v případě S22. Svůj podíl na tom může mít nový Snapdragon 8+ Gen 1 se zlepšeným post-processingem.

Hlavní 50Mpx fotoaparát se světelností f/1.8 nabízí optickou stabilizaci obrazu a ostření obrazu Dual Pixel PDAF. Výsledné snímky za denního světla nabízejí vynikající ostrost a barevný kontrast. Automatické ostření funguje až na výjimky výborně a problém nemá ani s nočním režimem.

Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews)
Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)

Ultraširokoúhlý objektiv s 12Mpx snímačem a světelností f/2.2 nabízí úhel záběru až 123°. Pořízené snímky vypadají za dobrého světla opět kvalitně, z nepochopitelného důvodu objektivu chybí automatické ostření, což byste od telefonu za cenu okolo 45 tisíc čekali jako samozřejmost.

Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews)
Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)

Posledním z trojice zadních fotoaparátů je teleobjektiv s rozlišením 10 Mpx, světelností f/2.4 a 3násobným optickým zoomem (a 30násobným digitálním zoomem). Za dobrého světla z teleobjektivu dostanete kvalitní a ostré snímky, vyloženě špatně si snímač nevede ani v noci při aktivním nočním režimu, kdy ponechá závěrku déle otevřenou a více zesvětlí scénu.

Noční režim širokoúhlého fotoaparátu (zdroj: Cnews)
Noční režim širokoúhlého fotoaparátu (zdroj: Cnews)
Noční režim hlavního fotoaparátu (zdroj: Cnews)
Noční režim hlavního fotoaparátu (zdroj: Cnews)
Noční režim 3násobného teleobjektivu (zdroj: Cnews)
Noční režim 3násobného teleobjektivu (zdroj: Cnews)

Přední 10Mpx kamera se světelností f/2.2 nabízí pěkné selfie snímky a dokáže natáčet video až ve 4K při 60 fps, daleko zajímavější je však 4Mpx kamera pod hlavním displejem s označením UDC 2.0. U ní je znát na první pohled progres oproti předchozí generaci v podobě vyšší hustoty pixelů, díky čemuž je kamera při neaktivitě méně viditelná, a pokud se na ni vyloženě nesoustředíte, snadno ji přehlédnete. Fotky z fotoaparátu pod displejem sice stále nejsou ani s agresivním post-processingem extra použitelné, je ale dobré sledovat evoluci, kterou kamery pod displejem za řadu let existence podstoupily.

Selfie z kamery nad předním displejem (zdroj: Cnews)
Selfie z kamery nad předním displejem (zdroj: Cnews)
Selfie z kamery pod hlavním displejem (zdroj: Cnews)
Selfie z kamery pod hlavním displejem (zdroj: Cnews)
UDC 2.0 kamera pod displejem (zdroj: Cnews)
UDC 2.0 kamera pod displejem (zdroj: Cnews)

Fold 4 dokáže natáčet videa až v rozlišení 8K při 24 fps, daleko častěji ale budete natáčet spíše ve 4K rozlišení při 60 fps. Aplikace fotoaparátu nabízí i zpomalený Full HD záběr s 240 fps nebo časosběr Samsungem pojmenovaný jako hyperčas.

bitcoin školení listopad 24

Závěr:

Přestože novinek u Galaxy Z Foldu 4 oproti loňské generaci není mnoho, lze jej nazvat povedeným nástupcem s tím nejlepším, co aktuální trh ohebných telefonů nabízí. Nový čipset, který se tolik nezahřívá a nabízí lepší výdrž baterie, vylepšená fotovýbava a zlepšení obou displejů dává novému Foldu 4 body navíc. Co ale zamrzí, je absence stylusu S pen přímo do těla telefonu, který je pro tak velký displej jako stvořený. Samsung stále zaostává s vyhlazením displeje v místě ohybu a spousta práce jej čeká i s UDC 2.0 kamerou schovanou pod displejem.

I přesto se jedná o velmi povedený telefon, který nabízí kvalitní displeje, to nejlepší na poli mobilního výkonu, prvotřídní výbavu, povedené fotoaparáty a dlouhou softwarovou podporu. Pokud jste majitelé Foldu 3 a nepotřebujete nutně to nejnovější, upgrade na Fold 4 je spíše zbytečný. Pro ostatní se může jednat o velice zajímavou volbu.

Líbilo se mi: Nelíbilo se mi:
+ extrémní výkon bez velkého zahřívání - viditelný ohyb displeje
+ ohebný 120Hz displej s UDC 2.0 - absence slotu pro stylus S pen
+ upravený Android 12L s One UI pro ohebné telefony - pouze 25W nabíjení
+ blesková čtečka otisků prstů - chybějící automatické ostření u ultraširokoúhlého objektivu
+ voděodolné tělo IPX8
+ zmenšené rozměry a hmotnost oproti loňské generaci
+ 4 roky velkých aktualizací Androidu a 5 let bezpečnostních záplat