Sapphire se už delší dobu pokouší proniknout na trh základní desek. Na některých trzích se mu to možná daří, ČR to však zatím není. A to i přesto, že Sapphire měla velmi atraktivní desky a dokonce i desku s čipovou sadou AMD 790FX vyrobenou věhlasnou DFI. Buď to byla cena, slabá dostupnost nebo zřetelně slabší podpora na webových stránkých, k českým srdcím si tyto desky cestu ne a ne najít. Jestli to bude jiné s ne úplně zcela novou deskou Sapphire PureCrossFireX 790GX, ukáží nejbližší měsíce. O desce i její podobnosti s deskou Jetway psal již Tomáš Krchňák před časem. Kromě tohoto full ATX modelu s čipsetem AMD 790GX Sapphire ještě ukazoval desky formátu mini-ITX se staršími čipovými sadami.
Stejně tak další vystavovaný produkt už tématem na ExtraHardware jednou byl. Recenzovali jsme však pouze 512MB variantu Radeonu HD 4870 Toxic. Několik posledních her ukázalo, že 1GB videopaměti nemusí být u docela silné karty, jakou přetaktovaný Radeon HD 4870 bezesporu je, zbytečností. Toxic má velmi účinný i tichý chladič, 1GB verze je více než důstojným soupeřem GeForce GTX 260 SP216 a pořídíte ji od 6600 Kč.
Co je lepší než jeden Toxic? Přece dva Toxicy. Co se spotřeby týče, žádná hitparáda to asi nebude. Zato kombinace výkonu a přitom snad stále ještě tichého chlazení i při zátěži to musí být úžasná. Kdyby někoho zajímalo kromě grafik a třeba SSD disků od Kingstonu (jedná se o již dobře známé a velmi povedené SSD Intel), tak třeba o plexi torzu Banchetto 101 se více dozvíte na stránkách Microcool.
Největším překvapením stánku byl dozajista zdroj se značkou Sapphire. Jestli mě zrak nešálí, dívám se na Modu82+ 625 W od Enermaxu alias FirePSU 625 W od Sapphire. Nebylo by to poprvé, co Sapphire použije svůj brand pro produkt jiného věhlasného výrobce. Krom výše zmíněné desky DFI to byl také MP3 přehrávač Sapphire Ivory, který vyráběla společnost Sharp. Vzhledem k tomu, že řada FirePSU má být brzy posílena o 1050 a 1250W zdroj, předpokládám přebrandování zdrojů Enermax Revolution.
Vraťme se ale k byznysu, který je pro Sapphire bezesporu číslem jedna. Původní Sapphire Radeon HD 4670 s hlučným větráčkem dostal ještě pár měsíců před CeBITem dva snad povedenější bratříčky. Varianta vlevo nese dokonce GDDR4 paměti a osazený větrák je jistě dostatečně masivní, aby chladil RV730 potichu. Jestli jej tak i Sapphire nastavil, to nevím. Zcela tichý je určitě HD 4670 Ultimate z obrázku vpravo. Jak je na tom s teplotami, to rovněž nevím, troufám si ale odhadnout, že pasiv na HD 4670 stačí i ve skříni bez velkého průvanu.
Sapphire webu ComputerBase ukázala i prototypy nových chladičů pro Radeony HD 4850 (zcela vlevo) a HD 4870. Vypadají jako onen dvouslotový uvedený s Radeonem HD 4830, ale vrtulka má jiné listy i profil, vzduch je navíc směrován plastovou kapotáží. Krom toho už větrák není připojen dvou-, nýbrž čtyřžilovým kabelem, což slibuje vyřešenou regulaci otáček a snad tišší chod než u podobného Radeonu HD 4830 (viz recenze na EHW).