Sonos Arc vs. Beam 2. Souboj o Dolby Atmos u vašeho televizoru

13. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Sonos
Vyzkoušeli jsme dva špičkové soundbary Sonos. Vlajkovou loď Arc a levnější Beam 2. Oba podporují Dolby Atmos, ale levnější Beam 2 vytváří efekt Atmosu jen nepřímo.

Srovnáváme sice dva modely stejné značky, nicméně právě mezi těmito dvěma modely lidé často vybírají. Soundbar k televizoru je pro filmové fanoušky skoro povinnost. Zvuk z integrovaných reproduktorů je totiž až na výjimky docela plochý. Některé televizory sice mají hudební projev slušný, často je to ale vyváženo cenou, za kterou koupíte mnohem lepší samostatný soundbar.

Dlouhodobě jsme mohli vyzkoušet soundbary Sonos Beam (1. generace), Arc a také nejnovější Beam 2 (2. generace). Už první Beam byl výborný reproduktor, který povýšil zvuk televizoru na úplně jinou úroveň. Za podobnou cenu sice pořídíte i kvalitnější soundbary, ale u Sonosu je známé, že se vyplatí hlavně v multiroomu.

Sonos Arc
Sonos Arc
Sonos Beam 2
Sonos Beam 2

Není to jen soundbar, ale multifunkční hudební zařízení. K televizoru jej připojíte přes HDMI nejlépe se zpětným audiokanálem eARC. K domácí síti pak přes LAN, nebo bezdrátově (Sonos si vytvoří vlastní síť). Beam i Arc lze postavit před televizor či pověsit na zeď.

Soundbar funguje samostatně i při vypnutém televizoru a přes mobilní aplikaci si na něm můžete pouštět streamovanou hudbu. Nemá však Bluetooth a třeba hudbu z mobilní aplikace YouTube si na něj nepustíte. YouTube Premium už ale fungovat bude a klasický YouTube ze Smart TV v televizoru také.

Arc vs. Beam

Arc je zvuková bestie za 25 tisíc, která obsahuje 11 reproduktorů (z toho dva míří vzhůru pro efekt Dolby Atmos) a má stejný počet zesilovačů třídy D. Na šířku měří 115 cm, takže se hodí spíše k televizoru s větší úhlopříčkou. Cokoliv menšího než 55" u něj bude vypadat směšně.

Sonos Arc Sonos Arc měří 115 cm

Beam 2 za poloviční cenu je naopak kompaktní soundbar. Proti první generaci nahradil tkaninu plastovou mřížkou a dostal silnější procesor schopný výpočtů pro imitaci Dolby Atmos. Uvnitř jsou čtyři středobasové reproduktory, tři pasivní zářiče a výškový tweeter. K tomu pět samostatných zesilovačů. Ani druhá generace ale nemá žádné reproduktory, které by mířili směrem ke stropu a efekt Dolby Atmos tak musí dopočítávat. Podobné řešení ale mají i některé jiné levnější soundbary. Beamu také pomáhá možnost kalibrace přes iPhone a kromě toho nově podporuje Dolby Digital Plus.

Reproduktory v Sonos Arc
Reproduktory v Sonos Arc
Reproduktory v Sonos Beam 2
Reproduktory v Sonos Beam 2

Dolby Atmos využijete jen u některých filmů či seriálů. V případě Arcu se ale ani ty dva dedikované reproduktory nebudou bez Atmosu flákat a u běžného obsahu se zapojí do zlepšení podání basů. Podobně to funguje u bočních reproduktorů, pokud k Arcu připojíte samostatné zadní reproduktory. Naopak při připojení basového modelu Sub se všechny zmíněné repráčky soustředí na středy a výšky. Vymyšlené je to šikovně a do jisté míry to funguje i u Beamu 2.

Sonos Arc - porty
Sonos Arc - porty
Sonos Beam 2 - porty
Sonos Beam 2 - porty

Beam 2 hraje mnohem lépe, než by to odpovídalo počtu jeho reproduktorů. Zvuk je krásně čistý a mluvenému slovu je rozumět i v akčních scénách. Zvuk v některých scénách nevytvoří takovou atmosféru, jako to umí Arc. Také u hudby poskytne Beam 2 kvalitní poslech, zatímco Arc vytvoří dojem koncertního pódia.

Dolby Atmos = eARC v podstatě nutný

Zajímavé je i srovnání schopností Dolby Atmos u obou modelů. Beam 2 jej pouze dopočítává a navíc na to „obětuje“ dva reproduktory, které by se bez Atmosu mohly věnovat basům. Prostorový zvuk slyšíte okolo vás i lehce shora, ale nemáte pocit, že jej slyšíte úplně (odražený od stropu) za vámi. Algoritmy jej takto dokonale okolo celého obýváku neprotlačí, byť dojem je i tak velmi dobrý. Arc a jeho plnohodnotný Atmos již zaplní celou místnost téměř dokonale.

Sonos Arc a Beam 2 Sonos Arc a Beam 2

Schopnosti Beamu 2 můžete vylepšit připojením dvou zadních reproduktorů Sonos One či basového Sub. To jde samozřejmě i u Arcu, jen celková cena by vylétla do nebe. Beam 2 nezačne ani s takovou podporou hrát stejně jako Arc, ale kromě větší prostorovosti a hlubokých basů se mu uvolní některé reproduktory, které se mohou začít věnovat středobasům. Nedá se říct, že by jedna varianta byla lepší, každá vytváří lehce jiný zvukový dojem.

Dolby Atmos Dolby Atmos  (zdroj: Dolby)

Výběr mezi těmito dvěma modely ale hodně záleží i na velikosti vaší televize a celého obýváku (a peněženky). Pro velkou úhlopříčku se hodí Arc a není to jen kvůli designu, ale i vnímání velkého obrazu, u kterého se podvědomě očekává i „velký“ zvuk. Zároveň platí, že u menších pokojů kolem 20 m² Arc příliš neoceníte a byla by to zbytečná investice.

Vylepšení zvuku u filmů s Dolby Atmos proti původnímu Beamu první generace bezpečně poznáte, případný přechod z prvního Beamu na Beam 2 ale příliš smysl nedává.

bitcoin školení listopad 24

Arc stojí dvakrát tolik a hraje samozřejmě výrazně lépe. Ale ne dvakrát lépe a platí to jen u některých filmů a některých hudebních žánrů. Pokud už Beam či Beam 2 máte, dává větší smysl jej vylepšit dvěma levnějšími reproduktory Sonos Symfonisk z IKEA.

Tip: Ikea se spojila se Sonosem. Symfonisk slouží i jako lampička a polička (test)

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.