Premiérový start největší současné rakety se povedl skoro bezchybně. Zážeh sice kvůli počasí nenastal v 19:30 našeho času, ale až v 21:45 (na konci startovacího okna), ale čekání se vyplatilo. Falcon Heavy otřásl mysem Canaveral a spolu s naloženým Roadsterem od Tesly se vydal do vesmíru. V první minutě raketa překonala rychlost zvuku. Za další minutu a půl se oddělily oba boostery. Za dalších 30 sekund se odpojila i hlavní raketa prvního stupně. V čase 3:50 by odstraněn aerodynamický kryt a Muskova Tesla Roadster s panákem Starmanem za zvuku Bowieho hitu Life on Mars nahlédla do otevřeného prostoru. K vrcholům „show“ patřilo synchronizované přistání obou boosterů. Hlavní stupeň takové štěstí neměl a místo přistávací plošiny spadl do Atlantiku asi 500 km od Floridy. Jde o jediné selhání celé mise.
Muskovo auto je nyní na cestě až za dráhu Marsu. Podle šéfa SpaceX bude obíhat kolem Slunce po eliptické dráze, která se v nejvzdálenějším místě přibliží až k planetce Ceres. Volba originálního nákladu byla skvělým marketingovým trikem. Mise propagovala nejen SpaceX, ale byla též reklamou na Teslu.
TIP: SpaceX dnes pošle Teslu k Marsu. Jak to bude s turisty na Měsíci?
Kritici tuto exhibici Muskovi vyčítají. Jenže show upoutala i lidi, kteří se o vesmírné technologie běžně nezajímají. A navíc první start nového typu rakety byl příliš riskantní pro dopravu důležitého vědeckého nebo telekomunikačního vybavení. Až s nynějšími zkušenostmi může Falcon Heavy posloužit jako komerční nosič, který do vesmíru pošle až třikrát těžší náklady než Falcon 9.
Na videu níže najdeme záznam celé akce, zážeh je v čase 22:00.
Zde jsou navíc dechberoucí záběry Tesly z oběžné dráhy.