Spolutvůrce Opery vydal nový prohlížeč Vivaldi. Chce získat jeho bývalé uživatele

27. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Píše se rok 1994 a dva programátoři Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsøy začínají pracovat na novém webovém prohlížeči coby výzkumný projekt u Norského operátora Telenor. O rok později se odtrhli a založili novou společnost Opera Software. Za další rok pak vydali první veřejnou verzi prohlížeče Opera.

Byl významný browser, který nabízel hromadu funkcí a s některými dokonce přišel jako první. Ať už byl placený nebo v pozdějších dobách zdarma, vždycky jej měli rádi hlavně pokročilí uživatelé. Jenže firma začala tápat, původní autoři zmizeli. Ivarsøy v roce 2006 podlehl rakovině a von Tetzchner kvůli neshodám s vedením firmy odešel v roce 2011.

Od té doby už to s Operou šlo z kopce. Starý prohlížeč přestala vyvíjet a vydala nový postavený na jádru Chromium/Blink, který se zcela míjel s původní filosofií. Najednou byla Opera jednoduchý prohlížeč s minimem funkcí, dokonce chyběly i ty základní jako záložky. Staří uživatelé byli hodně nespokojení, noví se však k Opeře – alespoň dle tržního podílu – stejně nedostali.

 

V tom nás nepřipravené zaskočil Jon von Tetzchner, který včera se svým týmem (rovněž bývalí zaměstnanci Opery) vydal testovací verzi nového prohlížeče Vivaldi. Jsou hodně znepokojení tím, kam se Opera dostala, a proto rozjeli novou kapitolu. Vivaldi opět přinese spoustu funkcí a při vývoji budou autoři naslouchat uživatelům. I podtitul webu zní pro naše přátele. Vy jste jejich přátelé.

ICTS24

Už ve verzi Technical Preview (tenhle termín je teď nějak moc populární) jde o použitelný software, byť ještě nenabízí všechny slibované funkce. Coby prohlížeč dostal populární Speed Dial, umí seskupovat otevřené panely, podporuje uživatelsky definované klávesové zkratky a má funkci Poznámky. Do budoucna se počítá i s e-mailovým klientem (zatím má jen adresář kontaktů), synchronizací (poznámek, záložek, historie), podporou doplňků, tvůrci také slibují vyšší výkon a lepší navigaci pomocí klávesnice.

Vivaldi opět staví na Chromiu a jádru Blink, takže se tvůrci zaměřují jen nadstavbové funkce a uživatelské rozhraní. To mimochodem využívá webové technologie React a Node.js. Rozhodně si Vivaldi vyzkoušejte. Ke stažení je verze pro Windows, OS X a Linux. Nechybí čeština, ale ta je zatím dost neúplná. PS: Jeden z designérů prohlížeče je Čech Michael Vacík.