Tržby AMD dosáhly 23,6 miliardy $. Má ale problém na trhu PC, prodeje Ryzenů jsou ani ne poloviční

1. 2. 2023

Sdílet

 Autor: AMD
Výsledky AMD za Q4 2022 jsou tady: tržby 5,6 miliardy $ a je těsně v zisku. Na rozdíl od Intelu nečeká AMD takový velký sešup v následujících obdobích a lze říct, že si vede lépe než dominantní konkurent.

Už minulý týden jsme informovali o finančních výsledcích Intelu, které dopadly hodně špatně (jednak samotnými tržbami, ještě to ale zhoršila velmi negativní prognóza do budoucna). Protože za propadem stojí jistě i makroekonomické faktory, logicky by z toho mělo vyplývat, že dost špatně dopadnou výsledky i u AMD. To je oznámilo včera a můžeme se tedy podívat, jestli také tak pohořelo.

AMD po třetím kvartále, kdy mělo tržby 5,65 miliardy dolarů, oznámilo prognózu na Q4 2022 ve výši 5,5 miliardy s tolerancí plus minus 300 milionů. Reálné výsledky toto naplnily, částečně možná i trošku předčily, protože tržby jsou 5,599 miliardy dolarů, tedy skoro o 100 milionů nad středem odhadu (5,2–5,8 miliardy $). Možná v tom tedy lze vidět lepší výsledek, než se povedl Intelu. Ten se totiž strefil nad spodní konec intervalu, který uváděl, a ještě spíš těsně. Tržby jinak byly o 16 % vyšší než před rokem v Q4 2021, ale tehdy ve výsledcích ještě nebyl zahrnutý Xilinx, který se do AMD od té doby začlenil. Jinak by to takto nedopadlo.

AMD překonalo Intel v hrubé marži, kterou mělo sice o dost sníženou proti Q4 roku 2021 (tehdy 50%), ale teď v Q4 2022 pořád byla na 43 %, kdežto u Intelu jen na 39,2 %. AMD se ve čtvrtém kvartále na rozdíl od Intelu, jenž měl ztrátu, udrželo v zisku. Ale jen velmi těsně – čistý zisk byl 21 milionů $ (jeden cent na akci), zatímco provozní zisk před daněmi (AMD „zaplatilo“ −3% zápornou daň, dostalo daňový bonus ve výši 154 milionů $) a dalšími položkami byl dokonce záporný (minus 149 milionů $).

Finanční výsledky AMD za Q4 2022 Finanční výsledky AMD za Q4 2022 (zdroj: AMD)

U Intelu asi platí, že firma by potřebovala, aby současná zhoršená úroveň tržeb nevydržela delší čas, protože by bylo nutné zase začít omezovat rozpočet na investice, výzkum, vývoj a další náklady (respektive, Intel to už dělá). U AMD to asi tak docela neplatí. Z porovnání standardních (GAAP) účetních výsledků, které jsme teď citovali, s „non-GAAP“ účetnictvím, které je očištěné o různé jednorázové investiční a transformační náklady, vychází, že AMD ve skutečnosti zůstává rentabilní i se slušnou rezervou. Jeho před chvílí uváděnou provozní ztrátu totiž způsobilo zahrnutí odpisu za akvizici Xilinxu ve výši 601 milionů a nákladů na akvizici 44 milionů $, o které se pro daňové účely snížil zisk.

Ve skutečnosti je převod ještě složitější, ale podle těchto non-GAAP výsledků by AMD mělo hrubou marži 51 % a čistý zisk 1,113 miliardy dolarů (69 centů na akcii). Podle non-GAAP výsledků by ale mimochodem nebyl ve ztrátě ani Intel (měl by zisk 394 milionů $ místo reálně vykázané ztráty 661 milionů dolarů).

AMD má dál problém s prodeji PC procesorů

V předchozích kvartálech firmě masivně klesly tržby v segmentu Client, což jsou procesory pro PC. Podle AMD je to kvůli slabosti trhu s PC, ale také pokračujícímu redukování skladových zásob v celém distribučním řetězci (pokud odběratelé redukují zásoby, znamená to, že od AMD nakupují méně procesorů, než na druhé straně sami dál přeprodávají). Toto zatím trvá, respektive nedošlo ke zlepšení. Tržby v tomto segmentu byly jen 903 milionů dolarů, což je o celých 51 % horší výsledek než před rokem v Q4 2021. Tato divize měla provozní ztrátu, a to ve výši 152 milionů $.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Client Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Client (zdroj: AMD)

Lépe se ale AMD dařilo v serverech, segment Data Center si odnesl tržby 1,655 miliardy dolarů, což je o 42 % lepší než před rokem. Mají za tím být stoupající prodeje procesorů Epyc, ale údajně také stouply prodeje chytrých síťových karet (SmartNIC) Pensando a prodeje datacentrových produktů Xilinx byly ve čtvrtém kvartále dokonce rekordní. Divize měla provozní příjem 444 milionů $.

Zajímavá informace je, že teď údajně firma už nikde není limitována výrobními kapacitami, tedy zřejmě ani při dodávkách serverových CPU.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Data Center Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Data Center (zdroj: AMD)

Segment Gaming, pod který spadají herní konzole a GPU, zaznamenal naproti tomu meziroční pokles o 7 %. Jeho tržby byly 1,644 miliardy $. Za meziroční pokles mohlo to, že se proti Q4 2021 (kdy ještě jela kryptohorečka) hůře prodávaly samostatné grafické karty Radeon. Naopak tržby za čipy pro herní konzole meziročně narostly, ale nestačilo to ke zvrácení výsledku. Provozní zisk divize byl 266 milionů $.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Gaming Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Segment Gaming (zdroj: AMD)

Segment Embedded (jehož převážnou část tvoří produkty Xilinxu) měl tržby 1,397 miliardy $ a provozní zisk 699 milionů $. FPGA a další výrobky Xilinxu mají v portfoliu AMD v průměru vůbec nejvyšší marže. Meziroční srovnání tržeb zde nemá smysl, bez Xilinxu byly tržby za embedded produkty jako APU a GPU zahrnuté do této divize diametrálně menší (71 milionů $ v Q4 2021).

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Infografika s výsledky segmentů Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Infografika s výsledky segmentů (zdroj: AMD)

Celoroční výsledky se blíží 24 miliardám dolarů

S uzavřením čtvrtého kvartálu jsou k dispozici i výsledky za celý rok 2022. V tom mělo AMD tržby 23,601 miliardy $. Celkově nasyslilo o 44 % vyšší tržbu než v roce 2021, k čemuž ale opět přispělo začlenění Xilinxu. Pokud by se srovnával nynější výsledek proti tržbám jak AMD, tak Xilinxu v roce 2021 (20,1 miliardy dolarů $ dohromady), pořád by vycházel nárůst tržeb, ale jen o 20 %.

Finanční výsledky AMD za celý rok 2022 Finanční výsledky AMD za celý rok 2022 (zdroj: AMD)

Hrubá marže vycházela na 45 % a firma celkově má čistý zisk 1,32 miliardy dolarů (85 centů na akcii). V roce 2021 byl čistý zisk vyšší, 3,2 miliardy $, vychází tedy zhoršení o 58 %. Toto jsou opět GAAP výsledky, tedy se zahrnutím oněch odpisů za akvizici Xilinxu. Ty například také zhoršily uváděnou hrubou marži, která v GAAP účetnictví klesla meziročně o tři procentní body, ale v non-GAAP účetnictví je 52 % (meziroční zlepšení o čtyři procentní body). Non-GAAP čistý zisk by byl značných 5,504 miliardy dolarů (3,50 $ na akcii).

AMD uvádí, že na konci roku mělo 5,9 miliardy $ v hotovosti a během roku 2022 „vrátilo akcionářům“ 3,7 miliardy dolarů, a to formou zpětného výkupu akcií, nikoliv dividend. Volný cashflow byl plus 3,1 miliardy, zatímco v roce 2021 to bylo 3,2 miliardy $.

Prognóza na Q1 2023 není až tak špatná, ale zatím žádné zlepšení

Protože makroekonomická situace je špatná, je podobně jako u Intelu na celé této zprávě možná nejostřeji sledovaný výhled. Na ten se dá dívat dvěma způsoby. Na jednu stranu bohužel neukazuje, že by problémy s prodeji procesorů Ryzen měly odeznít a ona redukce skladových zásob skončit, což by tržby zase vyhouplo výš. Naopak se proti Q4 2022 asi výsledky ještě zhorší. Na druhou stranu AMD neočekává takový pokles tržeb jako Intel.

Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Výhled na Q1 2023 Finanční výsledky AMD za Q4 2022. Výhled na Q1 2023 (zdroj: AMD)

Podle firmy by tržby měly být okolo 5,3 miliardy $, opět plus minus 300 milionů. Tedy v intervalu 5,0 až 5,6 miliardy $. Střed odhadu by znamenal mezikvartální zhoršení o něco přes 5 %, meziročně by to byl 10% propad tržeb. Non-GAAP hrubá marže má být okolo 50 %, v údajích GAAP ale bude asi opět nižší.

Na celý rok se AMD stejně jako Intel ještě neodvažuje prognózu vydat, což odráží nejistotu ohledně toho, jak se bude hospodaření, ale i makroekonomická (a politická) situace ve světě vyvíjet. Firma uvádí, že očekává meziroční růst tržeb v segmentu Data Center (Epyc) a Embedded (Xilinx), ale o ostatních segmentech nemluví, takže není vyloučeno, že za celý rok 2023 budou tržby za Ryzeny a grafiky Radeon plus konzole v poklesu. Nicméně na začátku roku bývá odhad vždy velmi konzervativní.

ICTS24

Q1 2023 by prý podle výhledu AMD sděleného v konferenčním hovoru mohlo být dnem, co se týče prodejů procesorů Ryzen pro PC. Takže poté v Q2 a zejména v druhé polovině roku by se mohla situace AMD zlepšovat.

Zdroje: AMD (1, 2)