Před nedávnem jsme tu měli zprávu o tržních podílech výrobců GPU od analytické firmy Jon Peddie Research. Její první zpráva byla statistikou celkového trhu GPU pro PC, v níž jsou dohromady započítané také integrované grafiky v procesorech Intel a AMD. Nyní firma přidala i druhou část, tedy statistiku pouze samostatných grafik.
Ta ukazuje masivní pokles prodeje herních grafik během léta, což také způsobilo, že Nvidia na tomto trhu dosáhla bezprecedentní dominance. Zatím těžko říct, zda to vydrží, či jde o dočasný efekt, ale dlouhodobě by to na konkurenční prostředí a ceny asi nemělo dobrý dopad.
Aktuální zpráva se ještě týká třetího kvartálu neboli července až září, a tedy vypovídá o stavu před příchodem nové generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4090 vyšla až v říjnu), dominantním byl útlum poptávky po hardwaru a počítačích, který byl v oblasti samostatných grafik umocněn tím, že zkolabovaly kryptoměny a jejich „těžaři“ přestali kupovat nová GPU a naopak začali dříve nahamouněné karty prodávat na bazarovém trhu. Jak Nvidia, tak AMD oznámily, že na trhu vznikla situace přezásobení, kdy jsou v distribuci na skladech příliš velké zásoby neprodaných karet. Ty bude třeba nejprve doprodat, což dočasně sníží prodeje výrobců směrem do distribuční sítě.
Podle Jon Peddie Research to vedlo k velkému propadu prodejů samostatných GPU ve formě karty PCI Express (tedy desktopových karet GeForce, Radeon a nově Intel Arc). V Q3 se jich prodalo o 33,5 % méně než v druhém kvartálu a o 31,9 % méně než před rokem (v Q3 2021). Zatímco v druhém čtvrtletí se údajně prodalo okolo 10,35 milionu kusů grafických karet, v nyní reportovaném třetím kvartálu to kleslo na jen 6,9 milionu kusů.
Podle odhadu dělaly celkové tržby výrobců karet v Q3 „jen“ 3,7 miliardy $, zatímco v druhém kvartálu měly prodeje celkem hodnotu ještě okolo 5,5 miliardy – vedle propadu prodejů počítáno na kusy se totiž také hodně propadly ceny, za které se karty dařilo udat.
Rekordní podíl Nvidie, rostoucí síla Intelu?
Z této situace si ale odneslo mnohem horší dopady AMD než dominantní hráč na trhu Nvidia. JPR uvádí, že u Nvidie došlo k 27,2% zhoršení prodejů proti předchozímu kvartálu a meziročně k propadu o 25 %. U AMD ale prodeje grafik Radeon klesly mnohem víc, uvádí se, že byl propad o 67,1 % proti druhému kvartálu, tedy na méně než třetinu. Meziročně je to zhoršení dokonce o 68,8 %.
To, že prodeje grafik AMD se propadly mnohem více, dovolilo firmě Nvidia zlepšit její tržní podíl v samostatných GPU až na 86,2 %, což je suverénně nejdominantnější tržní podíl, na jaký tato značka kdy dosáhla. Na AMD zbývá jen nějakých 10 % trhu, protože Intel údajně dokázal urvat už celá 4 % (celkově by AMD s Intelem měly mít jen 13,8 %, ovšem výsledky jedné nebo obou firem jsou ve zprávě zaokrouhlené nahoru). Intel evidentně umí svoje grafiky Arc protlačit, ačkoliv jsou technologicky hodnocené spíše negativně (zejména přišly na trh pozdě, také ale zaostaly za očekávaným výkonem a funkčně a spolehlivostí softwarové vrstvy jsou na kvalitativně nižší úrovni než u obou tradičních výrobců).
Těchto prodejů asi Intel dosáhl zejména pomocí kontraktů s OEM výrobci počítačů, kteří grafiky Arc osadili a prodali v celých sestavách, zatímco při samostatném prodeji by zákazníci grafiku Intelu nevybrali. Tato páka, kterou Intel ovládá díky své dominanci na trhu procesorů, mu možná umožní získat v samostatných GPU ještě vyšší tržní podíly.
Protože jsou současné výsledky důsledkem mimořádného stavu na trhu, je možné, že extrémní tržní podíl Nvidie a extrémně nízký podíl AMD budou krátkodobou špičkou, z které se poměry vrátí zpět na o něco vyrovnanější úroveň. Asi závisí na tom, jak velkou roli zde hraje ono redukování skladových zásob. Nelze ale vyloučit, že se Nvidii nějaká procenta získaná v této situaci podaří udržet, například díky, zdá se, dost vysoké loajalitě zákazníků. Ty jako by moc neodrazovalo výrazné zvýšení cen u nových generací GPU.
Těžko dopředu předvídat, jak přesně bude vypadat následující vývoj. Za aktuální období (Q4 2022) bychom se tyto statistiky měli dozvědět opět zhruba za zři měsíce, tedy koncem února nebo začátkem března 2023.
Zdroj: Jon Pedddie Research