Tento měsíc by údajně měly vyjít nové karty GeForce, které po víc jak dvou letech na trhu mají nahradit čipy s architekturou Pascal. Hodně se toho od nich očekává, ale máme k nim trestuhodně málo úniků nebo informací (už dávněji se sice objevovaly nástřely specifikací, ale spíš to asi vypadá, že šlo o pusté spekulace). Teď nějaké čtyři týdny před údajným odhalením máme aspoň něco: první fotky části karty GeForce GTX 1180 nebo 1170 (nebo 2080/2070, pokud bude označení takové). Snímky pochází z čínského fóra Chiphell a je na nich PCB karty, zřejmě patřící do nové generace, která se asi jmenuje Turing. Asi si pamatujete, že před circa pěti týdny tu už jeden snímek PCB byl, ovšem tehdy šlo o jakýsi hodně raný prototyp. Naproti tomu deska, kterou vidíte zde, je patrně už určená pro sériovou výrobu, jsou na ní totiž různá loga o certifikaci. Tím pádem zde asi už můžeme vidět, co nás s novými GeForce čeká.
256bitová sběrnice, GT104?
Kontakty pro připájení pouzdra s čipem GPU mají menší rozlohu než na předchozím úniku, takže zde asi máme co dělat s mainstreamovou kartou zatím založenou na hypotetickém čipu GT104 (nebo snad GV104?). S tím také sedí to, že na desce je místo pro osm čipů pravděpodobně paměti GDDR6, takže tento model musí mít 256bitovou sběrnici typickou pro „stočtyřky“. Grafická paměť tudíž bude 8GB nebo 16GB.
Jak můžete vidět, PCB má pro napájení šestipinový a osmipinový konektor, což by její maximální spotřebu omezilo do rozmezí 225 W (pokud by se neodebíral proud i ze slotu) až 300 W (pokud by se krmila i z něj). Je ovšem možné, že u referenčních karet bude osazen jen osmipinový konektor. Například GeForce GTX 1080 měly na desce dva osmipiny, ale pouze jeden byl využit – karta pak měla TDP 180 W a částečně se napájela ze slotu. Tento záložní osmipin ale měl jinou pozici, kdežto tady by se možná mohlo naostro počítat s oběma. Jaké bude TDP, každopádně zatím směrodatně určit nelze.
Desetifázová napájecí kaskáda
Co by mohlo ovšem být významné, je napájecí kaskáda. Na desce je příprava na plných deset fází. To by mohlo naznačovat, že Nvidia zbrojí na vyšší spotřebu, ale možné je i nižší napájecí napětí čipu při stejné spotřebě, i to by navýšilo proudový odběr. Pro srovnání – referenční PCB předchozí GTX 1080 bylo navrženo pro sedm fází. Ne všechny mělo obsazené, což se může opakovat i zde.
Karta nemá klasické konektory pro můstky SLI. Místo nich se na hřbetu nachází jeden konektor, který vypadá jako NVLink, ale pozor – u NVLinku je kratší kousek kontaktů vpravo, kdežto tady vlevo. Buď je konektor otočen, nebo není s NVLinkem, který se objevil u karet s čipy Volta fyzicky kompatibilní. Nvidia ráda „segmentuje“ funkce tak, aby spotřebitelské grafiky nekonkurovaly profesionálním, což by zde mohla být motivace.
VirtualLink potvrzen?
Další věc, kterou lze na PCB snadno vyčíst, jsou výstupy. Referenční PCB tentokrát už nebude podporovat výstup DVI, příprava pro něj chybí. Místo toho zde máme čtyři pozice pro DisplayPort. Na druhou shora lze volitelně napájet port HDMI (respektive – většinou zde asi bude HDMI a volitelně DisplayPort). Zajímavá je pozice zcela dole. Tam totiž místo DisplayPortu zdá s může přijít malý port, asi USB typu C. To by zřejmě mohlo být nové rozhraní VirtualLink pro VR brýle, neboť podle starší zprávy mají nová GPU nějakou novou výstupní technologii přinést. Mysleli jsme si původně, že to bude HDMI 2.1, ale pravděpodobně byla tehdy řeč právě o VirtualLinku. Výchozí konfigurace karty by mohla být buď tři DP a jedno HDMI, nebo dvě DP, HDMI a VirtualLink. K tomu by se asi měly dát připojit i monitory s vstupem USB-C.
Víc už asi vykoukat nelze, takže parametry grafiky, cena a výkon zatím zůstanou obestřené tajemstvím. Má-li ale koncem srpna proběhnout odhalení, snad bychom už zas tak dlouho čekat neměli. Nvidia údajně bude provádět brífink novinářů 20. srpna, ale ještě předtím by snad něco mohlo protéct od výrobců karet.