Když AMD uvedlo čipsety pro platformy AM4 (a AM4) a nazvalo je schválně B350, X370 a X399, aby Intelu poněkud „ukradlo budoucnost“, dalo se v tom s trochou odstupu vidět něco jako hravost (ovšem lehce drzá). Schéma značení nebylo okopírované úplně kompletně a AMD se přidrželo i vlastních tradic (značení „A“ a „X“). Kupodivu to ale vypadá, že se nyní tomu, jak čipsety pojmenovává Intel, přiblíží ještě víc. A možná také metodě práce, kterou loni ukázal se sadou Z370. Toto a ještě lepší věci ukazují snímky z webináře německého výrobce počítačů Bluechip Computer, který v nich snad omylem nechal uniknout jak roadmapu firmy Intel, tak konkurenčního AMD (dlužno říct že něco takového se jen tak nepovede). Video webináře určeného pro partnerské firmy ukazuje plány desktopových CPU a platforem Intelu a AMD na zbytek roku a nemělo asi být veřejné. Ale původně bylo hostované na Youtube a podívat se na něj mohl kdokoli.
AMD Z490 (...)
Na jednom ze slajdů je přehled čipových sad a platforem, které chystají AMD a Intel. A mezi těmi je překvapivě ona čipová sada AMD Z490. Ta se minulý měsíc již objevila na údajném uniklém materiálu pocházejícím od Gigabyte, ovšem tehdy to vypadalo spíš na falzum nebo chybu. Ovšem logika bude muset jít stranou, teď to vypadá, že (AMD) Z490 skutečně existuje a údajně má na trh přijít v červnu, ačkoliv se příčí chápání, proč tedy jen minulý měsíc vyšel čipset X470. Určitou hypotézu bychom však měli. Podle té kachnovitě vypadající předchozí zmínky o Z490 tento čipset má poskytovat čtyři linky PCI Express 3.0 na rozdíl od B450 a X470, které nabízejí jen PCI Express 2.0.
O tomto vylepšení jsme měli zprávy už od vánoc, pak se ale u X470/B450 nepotvrdilo. Je možné, že vývoj tohoto nového čipsetu se zdržel a protože AMD chtělo uvést Ryzeny 2000 spolu s novými deskami, bylo nuceno pro ně použít starý křemík, přeznačený z X370 na X470. A opožděný nový čipset tedy vyjde až se zpožděním a jako Z490 (škoda, že aspoň nebylo zvoleno označení X490).
Z390 od Intelu v srpnu?
Pokud je toto pravda, pak se AMD dostalo do stejné úsměvné situace jako Intel s čipsetem Z370, u kterého je veřejným tajemstvím, že jde z časových důvodů jen o přeznačený čip Z270 a do nové řady 300 technologicky nepatří. Mimochodem, i čipset Intel Z390 je v této roadmapě znovu potvrzen (ovšem o jeho existenci už nebyly důvody pochybovat delší dobu). A také pro něj máme datum: údajně přijde na trh v třetím kvartále letošního roku. Pokud bychom soudili podle šipečky v grafice, vypadá to na srpen.
Threadripper 2000 v srpnu, AMD B450 v červenci
Ve stejném slajdu pak také můžeme najít informace podstatné pro změnu pro zájemce po procesor AMD. Čipová sada AMD B450 pro levnější desky má údajně vyjít na konci července (tedy asi až po Z490) a pozor: druhá generace Threadripperů má údajně uvedení plánované na srpen, tedy zhruba rok po vydání první generace. Zda s ním přijde i X499 není jasné, v poznámce stojí jen „X399 refresh“. Možná AMD ještě neví či neřeklo, zda bude pro Threadripper také nový nebo přeznačený jižní můstek uveden nebo jak se bude jmenovat.
Coffee Lake s osmi jádry až ve čtvrtém kvartálu
Nicméně v těchto slajdech se skrývá ještě o hodně větší špek. Na jednom z nich je totiž úplně dole i poznámka o ostře sledovaném (respektive vyhlíženém) procesoru Coffee Lake s osmi jádry, o kterém se spekuluje či diskutuje už od podzimu, ale nedávno byl potvrzen. Osmijádrem pro socket LGA 1151 by mohl Intel docela hodně zamíchat desktopovým trhem, protože by srovnal krok s Ryzeny 7 od AMD co do počtu jader. Takové CPU by pravděpodobně vyhrálo nad Ryzenem 7 2700X (ale dost možná i nad 2800X, pokud nějaký takový model bude) nejen v jednovláknovém výkonu, ale i v tom vícevláknovém. Tedy přesně v té disciplíně, v které AMD nyní vede nad Core i7-8700K. Intel by tedy mohl obnovit celkové vedení v maisntreamu.
Ve slajdech jsou k tomuto CPU následující informace: dostupnost jeho inženýrských vzorků („ES“) se údajně má dostavit v červnu 2017. To by byla špatná zpráva pro ty, kdo čekali jeho uvedení nějak brzy, třeba už na Computexu, nebo v létě. ES obvykle předcházejí vydání finálního produktu o mnoho měsíců, a pokud mají být distribuovány v červnu, pak asi osmijádrová Coffee Lake vyjdou nejdřív v poslední čtvrtině roku. A hned vedle se skutečně udává předběžné datum uvedení těchto CPU až jako „Q4 2018“. Je jasné, že Intel by rád podchytil předvánoční nákupy a uvedl novinku třeba už v říjnu, ale šipka v grafice by naznačovala spíš listopad. Uvidíme také, zda třeba zase nebudou problémy s dostupností, k jakým u Core i7-8700K vedl spěch s vydáním.
Je tento zdroj věrohodný a není ve slajdech třeba jen nějaká informace z druhé ruky, která úplně nesedí? Ačkoliv je způsob úniku skoro legrační, vypadá to, že by obsažené údaje mohly být legitimní. Ona malá zmínka o osmijádru Coffee Lake je totiž zdá se přímo výřez zkopírovaný z prezentace Intelu včetně vodoznaku. Přístup k NDA informacím tedy Bluechip asi má.
Osmijádro by už mohlo vyjít jako Core i7-9700K
Onen pozdní příchod osmijádra Intelu tedy vypadá poměrně reálné, i když úplnou jistotu stále nemáme. Pokud by je Intel uvedl v listopadu, bylo by to rok po vydání Core i7-8700K, což by nakonec docela dávalo smysl. Toto CPU by pak asi tvořilo vrchol nabídky rovnou už v nové desktopové řadě 9000. Ta měla prý být původně již tvořena 10nm čipy, jenže po oficiálním odkladu jejich výroby je možné, že bude muset být postavena na 14nm refreshi a 10nm Ice Lake se minimálně na desktopu odloží až do generace 10000.