Podle uniklé roadmapy je zřejmé, že někdy na jaře přijde menší update s názvem Tango, který zřejmě Windows Phone posune do verze 7.6. V posledním čtvrtletí roku 2012 by pak mělo přistát Apollo (WP8). Jméno možná symbolizuje novou etapu, kterou znamenal program Apollo pro NASA. Ale k věci.
Nový hardware
Vnitřnosti první a druhé generace telefonů s Windows Phone se prakticky nelišily. Apollo by mělo platformu více rozčlenit. Belfiore potvrdil podporu vícejádrových procesorů.
Nové budou i displeje. Navzdory prvním specifikacím se na trhu objevily pouze mobily s rozlišením 480 × 800 px. Apollo má podporovat tři další. Kvůli úsporným modelům zřejmě 320 × 480 px, pro high-end pak možná 720 × 1280 px. To třetí bude pravděpodobně 540/600 × 960 px. Windows Phone tak dožene jemnost iPhonu a širokou škálu Androidu.
Další novinkou bude NFC pro bezkontaktní platby, párování Bluetooth nebo okamžitý přenos dat napříč mobily, tablety i desktopy.
WP8 má přinést i hardwarové 128b šifrování BitLocker známé z Windows 7.
Integrace s Windows 8
Windows Phone 7 přišlo s dlaždicovým rozhraním Metro UI. Windows 8 jej převezme také. A Windows Phone 8 zase zpětně přebere některé hlavní komponenty dospělých Windows 8. Objevila se dokonce spekulace, že WP8 převezme kernel W8, takže aplikace budou vzájemně kompatibilní (ty vytvořené pro Metro, pochopitelně). To jen potvrzuje dřívější odhady, že další verze Windows 9 už možná bude jednotná pro všechny platformy od mobilů až po velké počítače.
Windows 8 budou mít přímo v systému synchronizační funkce pro Windows Phone, takže odpadne potřeba Zune. V aktualizované podobě se zřejmě vrátí starý dobrý ActiveSync známý z dob Windows Mobile.
Záznamy a funkce Xbox Live či soubory ve SkyDrive, to vše by mělo být synchronizováno napříč mobily, počítači a Xboxy.
Nové možnosti aplikací
Jakmile se Apollo dostane na trh, v Marketplacu by už mělo být 100 000 aplikací (teď jich je asi 60 000). Důležitou novinkou bude podpora vývoje v nativním C++, která umožní i snadné portování z jiných platforem.
Mluvilo se také o „meziaplikační“ komunikaci. I když budou jednotlivé programy zapouzdřeny ve vlastním sandboxu, budou moci navzájem sdílet některá data. Volání přes Skype se tak bude tvářit jako tradiční hlasový přenos přes operátora (pokud se toho věčně odkládaného Skypu vůbec kdy dočkáme). Belfiore také zmínil, že výrobci budou moci předělat aplikaci pro focení k obrazu svému.
Monitor a šetřič datových přenosů
Nová funkce DataSmart má hlídat množství přenesených dat (k tomu bude i monitorovací dlaždice). Windows Phone 8 bude upřednostňovat datové přenosy skrz Wi-Fi, pokud bude nějaká síť v dosadu.
A nový Internet Explorer 10 bude podporovat cosi jako Turbo u Opery, tedy stahování webových stránek na proxy servery Microsoftu, které tato data přežvýkají a pošlou zpět do mobilu v komprimované podobě.
To nejdůležitější ale nezaznělo. Tedy zdali bude WP8 dostupný i pro současné telefony a kdy vůbec Apollo přistane. Možná budeme více vědět na konci února po barcelonském veletrhu MWC.
Zdroj: PocketNow