Republikání a operátoři si prosadili svou
Včera FCC rozhodla v poměru 3 : 2 o tom, že regulace (a tedy i garantovaná neutralita) skončí. Tři hlasy byly od republikánských komisařů, dva od demokratických. Během několika týdnů nebo měsíců nová pravidla vstoupí v platnost.
Paradoxně to byly ony společnosti jako Google, Facebook a další, které na úřady tlačily, že síťovou neutralitu země potřebuje. Bez ní by totiž mobilní operátoři a internetoví provideři mohli omezit (zpomalit) přístup k jejich službám nebo je zvlášť zpoplatnit. Ostatně v roce 2014 do války vstoupil Comcast s Netflixem. Největší poskytovatel připojení zpomalil „potrubí“ k Netflixu a po firmě požadoval, aby mu platila za to, že její uživatelé streamovaným videem zatěžují síť. Podobně se v jiných případech choval také Verizon nebo AT&T.
Bez neutrality hrozí omezení internetu
Síťová neutralita v tomto nastolila pořádek. Poskytovatelé nesměli hledět na to, jaká data sítěmi protékají. Nemohli svévolně zpomalovat služby, rozhodnout se o blokaci například P2P služeb nebo VPN, nastavit plnou rychlostí vlastní internetové televizi a přiškrtit ostatní nebo například omezovat internetové komunikační služby, protože konkurují esemeskám a mobilnímu volání. Podle nových pravidel už jim v tom nic nebude bránit. Budou však muset o všech omezeních veřejně informovat.
Kritici neutrality namítali, že USA regulaci nepotřebují, trh o tom rozhodne sám. Pokud jeden poskytovatel začne omezovat nějaké služby, zákazníci mohou přejít jinde. To ale platí jen tam, kde funguje zdravá konkurence. Mimo města mají zákazníci problém přejít k alternativním providerům, protože takoví ani nemusí existovat. A ze zkušeností s českými operátory víme, jak různé špatnosti dokážou od sebe rychle kopírovat navzájem, aby nikdo nebyl v (ne)výhodě.
V Evropě byla síťová neutralita schválena v roce 2015, letos v červnu začala platit spolu s koncem poplatků za roaming. Snad zde lobby providerů a mobilních operátorů nebude tak silné jako v USA.