Nedávno tu byla zpráva, že začíná výroba Ryzenů 7000 na pouzdřících linkách, což je předzvěst vydání těchto procesorů. Teď máme takové pozitivní signály i od Nvidie. Ta má letos v druhé polovině roku opět přijít s úplně novou generací GPU, jejíž architektura se jmenuje Lovelace (nebo možná Ada, každopádně je to podle stejné osoby). A vypadá to, že je už má do značné části hotové, takže by nové grafiky mohly vyjít ještě v létě.
Osvědčený zdroj informací o plánech Nvidie s přezdívkou Kopite7kimi teď na Twitteru napsal, že GPU s architekturou Lovelace/Ada už jsou testována. Konkrétně je to potvrzené pro nejvýkonnější čip AD102, který bude v highendových modelech. Podle náznaků, které Kopite7kimi také zmínil, by toto GPU mělo obsahovat něco mezi 70 a 80 miliardami tranzistorů.
https://twitter.com/kopite7kimi/status/1516222556109357058
GPU Lovelace/Ada kromě nové architektury tak zejména přinesou nový výrobní proces – 5nm technologii. Navíc to bude proces TSMC a nikoliv Samsungu, takže pokrok ve výkonu a zejména energetické efektivitě může odpovídat skoku dokonce o dvě generace. Na druhou stranu Nvidia údajně hodlá zvýšit spotřebu (a tím ovšem i výkon). Nejrychlejší karty GeForce této generace mohou údajně dosáhnout spotřeby až 600 W už na referenčních (nepřetaktovaných) parametrech.
Více: Parametry next-gen highendové GeForce: 600 W, ale stejné paměti i PCB jako RTX 3090 Ti?
Vypadá to, že přelom léta a podzimu v září by mohl být na nový hardware vyloženě napěchovaný a do této doby by se mohla sejít generační obměna v podstatě všeho. Podle dalšího leakera Greymona55 už snad jsou v testování i některá z konkurenčních GPU AMD, i když není jasné, zda je AMD tak daleko, jako Nvidia. Nicméně je možné, že by tentokrát mohlo AMD novou architekturu uvést když ne současně s Nvidií, tak s ne moc velkým skluzem.
Nvidia nejdřív vydá highend, AMD mainstream
Bude nicméně rozdíl v tom, jak obě firmy příchod nových GPU provedou. Nvidia by měla svá GPU uvádět od nejvýkonnějších modelů k levnějším – jako první vyjde highend s čipem GA102, nejspíš v podobě 600W nejvyššího modelu. Další mainstreamovější GPU s čipem AD103 a/nebo AD104 by ale mohla rychle následovat, jak jsme to viděli dříve u RTX 2070 a RTX 3070.
https://twitter.com/greymon55/status/1516333134916161538
U AMD to půjde trochu jinak. Firma bude údajně mít jako první připravené grafiky na o něco nižší třídě GPU. Jako první má vyjít GPU Navi 33, které je jako jediné monolitické a navíc nikoliv 5nm, ale 6nm. Toto GPU má mít 4096 shaderů, ale jen 128bitovou sběrnici pro paměti. Ovšem díky Infinity Cache má alespoň v nižších a snad středních rozlišeních (ve 4K možná už ne) být rychlejší než dnešní Radeon RX 6900 XT. Karta zřejmě bude levnější na výrobu a tak vlastně odsune z nabídky highend předchozí generace.
Více: Úniky k RDNA 3 a 4 a Nvidia Lovelace. Navi 33 se 128bit. pamětí rychlejší než RX 6900 XT?
Až poté AMD přidá výkonnější modely vlastní nové highendové generace, které jsou založené na 5nm čipletových GPU. Druhé v pořadí bude Navi 31, tedy nejvýkonnější varianta prý sestávající z dokonce sedmi čipletů. Jako třetí pak přijde varianta Navi 32, o níž se očekává, že vychází z Navi 31, ale bude mít méně výpočetních čipletů. A výkonem by mělo být mezi Navi 31 a Navi 33.
Všechny nové generace GPU i CPU se sejdou najednou
Kromě těchto GPU by ale současně snad měla vyjít ta nová generace procesorů AMD, 5nm Zeny 4 (Ryzen 7000). Navíc s tím bude spojená nová desktopová platforma AM5 s pamětí DDR5 (a snad PCI Expressem 5.0, i když nevíme, zda hned při vydání, nebo až v další generaci).
Intel už novou platformu LGA 1700 má od loňského podzimu. Ale opět na konci léta nebo začátku podzimu také vydá nové procesory, Raptor Lake se zvýšeným mnohojádrovým i jednovláknovým výkonem. Nejrychlejší verze už budou obsahovat 8 velkých a rovnou 16 malých efektivních jader. Celá nabídka hardwaru pro desktopová PC se tak možná převrátí naruby během několika týdnů.
Více: Intel předvedl procesory Raptor Lake. Jednovláknový výkon má narůst o víc jak 10 %, 24 jader
Zdroje: Tom's Hardware, Kopite7kimi (1, 2) Greymon55 (1, 2)