Hlavní navigace

Windows 10 April 2018 Update: časová osa & tuna malých novinek [recenze]

1. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
Je čas zrekapitulovat, co nového nám nabízí čerstvě dokončený Windows 10 April 2018 Update. Řekněme si to na rovinu, prakticky žádné velké taháky Microsoft tentokrát nenachystal. Bohatě to však vyhrazuje malými novinkami, které rozšiřují stávající funkce. Jedná se o velmi povedená vylepšení.

Hlavní jarní novinky

V pořadí již šestá iterace Windows 10 oficiálně nastupuje a základní charakteristika by se dala zkopírovat z recenzí některých předchozích vydání. Díky mnoha drobným inovacím se jedná o dosud nejlepší Desítky, jaké jste kdy na počítači měli. Za půl roku se tomuto klišé pokusím vyhnout, tentokrát je však ono klišé zcela na místě. Windows 10 April 2018 Update je totiž na velké novinky mimořádně skoupý.

Původně Microsoft plánoval vydání nazvat jako Windows 10 Spring Creators Update. Nakonec se rozhodl pro jiný název, který je snad ještě horší a nudnější než ten původní. Je to ovšem schéma, které může být používáno roky. Tak nevím, nestačilo by se držet čísla verze?

Bylo by nicméně nepravdivé napsat, že nepřináší vůbec nic nového, právě naopak. Jen je více než kdy dříve vidět, že máme co do činění s dospělým systémem a převratné změny koncepce v něm očekávat nelze. Právě naopak, Microsoft může díky krátkému vývojovému cyklu pravidelně dotahovat příslovečné šrouby a odlaďovat menší či větší nedostatky a nedodělky.

V kolosu, jakým je Windows, se prostor pro zlepšení vždycky najde. Někdy je dokonce přínosné se zastavit a raději odladit stávající funkce na úkor přidávání nových. Ty rozšiřují komplexitu a vytváří prostor pro nové chyby. Podobně by se letos měl Apple zaměřit na optimalizaci nadcházejícího vydání iOS, čímž firma reaguje na kritiku chybovosti loni uvedeného systému.

Tip: Upgrade Windows 10 loni blokoval počítače průměrně 82 minut. Teď to bude 30 minut

Na druhou stranu se některé větší série úprav vinou krátkého cyklu rozmělňují – získáváme je postupně. To se týká mj. designového stylu Fluent. April 2018 Update představuje již třetí vydání, kde je tento design postupně aplikován na různých místech systému. Přitom se jedná o jednu z největších změn letošního jarního vydání Desítek.

Tip – Připomeňte si novinky v minulých vydáních:

Jediná změna, které si většina lidí všimne? Design

Když jsem už nakousl téma designu, proto jím rovnou začnu. Již jsem naznačil, že novinek April 2018 Update mnoho nepřináší – aspoň ne těch výrazných. Po pár týdnech dlouhé zkušenosti chtě nechtě musím říct, že nemalá část uživatelů a uživatelek si z jarního vydání odnese pouze designové změny. Ty jsou totiž vidět a nelze se jim vyhnout.

Čím více design prostupuje systémem, tím mi nastavený směr připadá lepší. Možná si vzpomenete, že jsem z původní podoby Desítek nebyl úplně nadšený, byť o žádnou katastrofu nešlo. Ovšem, že si člověk zvykne. Nakonec jde stejně v první řadě o funkcionalitu, jež vám umožní zvládnout práci.

Průsvitnost hlavních ovládacích prvků je teď konzistentní. Navíc se objevila na řadě dalších míst, např. do postranního panelu Nastavení, kde ji zaznamenáte, pokud je okno aktivní Průsvitnost hlavních ovládacích prvků je teď konzistentní. Navíc se objevila na řadě dalších míst, např. do postranního panelu Nastavení, kde ji zaznamenáte, pokud je okno aktivní

Více Fluentu = hezčí Edge

Před půl rokem jsem zmiňoval, že díky průsvitnosti, kterou Fluent vnáší do virtuálního prostoru, začíná být pěkný dokonce i Edge. Doteď si přitom stojím za tím, že původní nekontrastní šedé prostředí Edge bylo jak neergonomické, tak velice nehezké. Jakmile ale Microsoft vybarvil adresní řádek doběla a zprůhlednil záhlaví, situace se zlepšila. Jarní Edge je pak díky dalším úpravám ještě hezčí.

Symboly v tlačítkách v nástrojové liště byly zmenšeny. Velice pěkným dojmem působí nový efekt Reveal, jenž zvýrazňuje tlačítka ve chvíli, kdy nad ně přesunete ukazatel myši. Právě tento efekt zaznamenáte na více místech, např. i v nabídce Start, kde jsou díky němu dlaždice zvýrazněny podobně jako tlačítka v Edgi. Proto je pak zřejmé, že s takovými prvky můžete v daný okamžik interagovat.

Symboly v hlavních tlačítkách byly zmenšeny, navíc je zdobí efekt Reveal Symboly v hlavních tlačítkách byly zmenšeny, navíc je zdobí efekt Reveal

Efektní, ale i užitečný Reveal

Prostor kolem ukazatele se v interaktivních prvcích navíc zesvětluje, čímž vzniká z designového pohledu vizuálně poutavý, ale také užitečný efekt. Nemám přitom pocit, že by Microsoft stvořil efekty přetížený kýč – možná balancuje na hraně, ale do říše nevkusu Desítky (zatím) nevstoupily.

Na více místech pak zaznamenáte průsvitnost namíchanou pro design Fluent. Kromě zmíněného Edge prostoupila mj. hlavní panel nebo Nastavení. O úpravách podoby některých prvků uživatelského prostředí bych mohl napsat zřejmě ještě několik odstavců. Popisky tlačítek Rozbalit/SbalitVymazat všechna oznámení v Centru akcí používají barvu, jež je používána rovněž pro záhlaví oken a další prvky.

Reveal zvýrazňuje prvky pěkně, ale také tak, že si toho opravdu všimnete Reveal zvýrazňuje prvky pěkně, ale také tak, že si toho opravdu všimnete

Patrně se však se mnou shodnete, že tohle nemá cenu dopodrobna rozebírat. Zakončeme povídání o designu konstatováním, že malé úpravy zaznamenáte napříč systémem. Můžete bez nich žít? Stoprocentně. Má cenu kvůli nim spěchat s upgradem? Určitě ne. Jaký dojem z prostředí Windows budete mít po upgradu? Bezpochyby lepší než dřív.

April 2018 Update přidává možnost rychlého sdílení přes Bluetooth se zařízeními, jež se nachází blízko vašeho počítače. Navíc je u kompatibilních zařízení podporováno rychlé párování.

Časová osa chce zlepšit produktivitu

Znám ovšem i takové jedince, kteří grafiku v systému nevnímají. Řadíte-li se k nim i vy, budu doufat, že vás zaujme druhá a zároveň poslední větší novinka. Je to už skoro rok, kdy Microsoft předvedl zajímavě vypadající funkci. Časová osa však nebyla dokončena včas, aby mohla být nasazena ve Fall Creators Updatu. Pro jedno vydání ztráta, pro druhé zisk.

Pamatujete si přehlednou a prostornou nabídku otevřených oken, jež se otevírala pomocí zkratky Win+Tab nebo příslušného tlačítka na hlavním panelu? Časová osa představuje zajímavou evoluci této nabídky, jež vlastně plní stejný účel jako doposud, jen rozšiřuje svůj záběr směrem do minulosti. Vedle aktuálně otevřených oken se totiž můžete vracet ke dřívějším aktivitám.

Win+Tab nadále nabízí přehled aktuálně otevřených oken… Win+Tab nadále nabízí přehled aktuálně otevřených oken…

Windows tak v tomto přehledu zobrazuje dříve navštívené stránky v Edgi, rozpracované dokumenty apod. Jenže je potřeba, aby aplikace s časovou osou uměly spolupracovat. Zatímco stránky z Edge v přehledu vidím, stránky z jiných prohlížečů nikoliv.

Podzimní potenciál

V tom tak spočívá jisté úskalí – zatímco samotný nápad považuji za dobrý, může funkce snadno vyšumět do ztracena, pokud ji nezačnou podporovat třetí strany. To platilo mj. o loňském přídavku Lidé, kteří jsou např. pro mě právě kvůli slabé podpoře aplikací doteď nezajímaví. Časová osa původně měla být spojena s ještě jednou novinkou, a sice s panelovým prostředím.

Toho bychom se měli dočkat za pár měsíců. Domnívám se, že teprve ve vzájemné kombinaci budou obě funkce zajímavé. Budeme se moct intuitivně vracet ke skupinám rozdělaných projektů. Dnes časová osa představuje určitý nástin potenciálně zajímavého přístupu k práci s aplikacemi a dokumenty. Jestli ale bude její potenciál naplněn, to nebude možné vyhodnotit dříve než za pár měsíců až let.

…ale níže naleznete přehled starších činností, k nimž se tak snadno vrátíte …ale níže naleznete přehled starších činností, k nimž se tak snadno vrátíte

Aspoň pro mne však časová osa představuje věc, která i v současné podobě funguje. Navíc pokud používáte účet Microsoft, můžete povolit synchronizaci aktivit mezi zařízeními. Pakliže běžně používáte více zařízení, dává koncept časové osy ještě větší smysl. Cynická otázka ovšem zní, kdo na vcelku zastrčenou funkci narazí. Obávám se totiž, že běžní lidé znají jen zkratku Alt+Tab, nikoli Win+Tab.

Článek pokračuje v další kapitole.

Edge a progresivní webové aplikace

Progresivní webové aplikace

Posledním místem April 2018 Updatu, kde jsou změny vidět a cítit, je Edge. Je ovšem otázka kolik lidí je docení, protože se jedná o málo využívaný prohlížeč. Microsoft mu ale dává šanci, aby oslovil širší publikum.

Osobně bych nedoufal, že se z Edge stane klon Chromu, který víceméně umí to, co Chrome. Takový prohlížeč by pravděpodobně postrádal smysl existence. Profiluje se raději jako jednodušší prohlížeč s pár unikátními funkcemi (něco podobného by se dalo říct o Opeře).

Patrně nejdůležitější novinka ale vidět není. Edge, resp. April 2018 Update podporuje progresivní webové aplikace, které Microsoft v tomto vydání rovněž zve do Storu. Potenciálně by mohly pomoci více zaplnit katalog. Už se v něm např. objevil Twitter Lite. Progresivní webové aplikace mohou oproti předchozí generaci webových aplikací přijímat a zobrazovat oznámení na pozadí, běžet v režimu bez připojení apod.

Nový Twitter ve Storu je známá progresivní webová aplikace Twitter Lite. Díky tomu můžeme očekávat časté aktualizace klienta Nový Twitter ve Storu je známá progresivní webová aplikace Twitter Lite. Díky tomu můžeme očekávat časté aktualizace klienta

Jejich podpora je do budoucna důležitá, mají potenciál nahradit aspoň některé typy nativních aplikací. Například již zmíněný Twitter pro Windows 10 byl zastaralý a nepodporoval řadu nových funkcí. Po nástupu webové aplikace, která tedy není vyvíjena pro jednu konkrétní platformu, se situace obrátila. Tahle verze Twitteru nabízí i nejnovější funkce jako záložky, nové do ní budou přibývat.

Progresivní webové aplikace představují dobrou zprávu pro jakoukoli alternativní platformu, kde není moc šancí, že by pro ně vznikl dostatek – a kvalitních – nativních aplikací. Což je dnes problém i Windows 10. Máte-li pocit, že to beru příliš zeširoka, vězte, že se jen snažím zdůraznit, jak (pravděpodobně) důležitou funkci jarní vydání Desítek přineslo.

Lepší čtečka dokumentů a další

Vraťme se ale k prohlížeči, který pokud budete používat, všimnete si v něm jiných věcí. Upravenou podobu jsem již zmínil. Microsoft se v posledních měsících vývoje silně zaměřil na čtečku článků, dokumentů a e-knih. Kromě osvěženého prostředí si tak můžete všimnout spousty menších novinek jako možnost nastavit řádkování, přejít na konkrétní stránku apod.

Dále jsou podporovány dekodéry Vorbis a Theora, byť formou samostatného balíčku ze Storu (instalace by však měla proběhnout automaticky), gesta na tzv. precision touchpadech či vyplňování údajů o platebních kartách.

Edge podporuje tisk čistých článků bez zbytečných prvků Edge podporuje tisk čistých článků bez zbytečných prvků

V novém panelu se zobrazuje lišta s oblíbenými položkami, u položek na této liště pak může skrýt názvy přidaných oblíbených webů, takže z nich zbude jen ikona. Jenže podobně bych mohl pokračovat dále – doplňky mohou fungovat v režimu soukromého prohlížení apod. V Edgi se menších novinek sešlo tolik, že dohromady přetváří Edge v použitelný prohlížeč.

Edge je svůj, ale použitelný

Je to možná poprvé, co bych se ho nebál doporučit. Prohlížení v něm je příjemným zážitkem, byť určitě ne pro každého. Ti náročnější, kdo dnes naplno využívají Chrome, Firefox nebo další pokročilé prohlížeče, nemohou očekávat stejnou službu. Potřeby těch méně náročných však mohou být adekvátně naplněny.

Z mého pohledu prohlížeč výrazněji pokulhává snad jen v oblasti synchronizace uživatelských dat, která není zdaleka tak rozsáhlá ani spolehlivá jako ve Chromu, ale ani ve Firefoxu. Na rozdíl od minule je už ale Edge dostupný na mobilních zařízeních s iOS nebo Androidem, čímž zajišťuje alespoň základní kontinuitu mezi zařízeními. Edge oficiálně podporuje synchronizaci hesel, oblíbených položek nebo seznamu textů k přečtení.

Měl by rovněž synchronizovat aspoň nějakou část nastavení nebo tzv. nejlepší weby, které se objevují v novém panelu. Dle mé zkušenosti však Edge v oblasti synchronizace nezřídka selhává – snad jedině záložky jsou vždycky aktuální a na svém místě. Netroufám si ale tvrdit, zda je spolehlivost rozšířeným problémem. Minimálně za zkoušku tohoto prohlížeče nic nedáte.

Článek pokračuje v další kapitole.

Přínosné malé novinky

Zlepšování stávajících funkcí

Microsoft opět pracoval na přívětivějším přístupu ke sběru diagnostických a jiných dat. Někteří kritizovali povinné posílání alespoň základní úrovně do Redmondu. Předcházející audity sice dokázaly, že se ve sbíraných datech neskrývá nic závadného, v rámci transparentnosti nicméně Microsoft udělal to nejlepší, co mohl. Vydal nástroj na prohlížení diagnostických dat, která za tímto účelem může shromažďovat v počítači.

Ne vše je o přidávání funkcí. Tentokrát Microsoft odebral HomeGroup.

Tip: Fotky podporují prohlížení fotek ve formátu HEIF

Může jich být až jeden gigabajt. Podobně snadno lze diagnostická data v Nastavení jedním tlačítkem odstranit. Iterační proces se rovněž pozitivně dotkl funkce Lidé. Avatary na hlavním panelu lze ručně přesouvat, navíc už nejste omezeni na připnutí jen tří lidí. Microsoft vám i napoví, jaké jiné aplikace funkci podporují. Animace vás rovněž upozorní na nové události spojené se skrytými kontakty.

Za velice zajímavý krok lze považovat příchod nástroje Windows Defender Application Guard do edice Pro – dosud byl k dispozici jen v edici Enterprise. Tedy, běžný člověk ho nevyužije – můžete s ním v Edgi či Internet Exploreru brouzdat v prostředí virtualizovaném pomocí Hyper-V. Není to ovšem režim určený k běžnému prohlížení, proto by ani nedával smysl v edici Home. V tomto režimu do prohlížeče nelze běžně ukládat oblíbené weby a neukládají se ani cookies. Jiné bezpečnostní omezení zamezuje práci se schránkou.

Jazykové balíčky najdete ve Storu Jazykové balíčky najdete ve Storu

Osobně za dobrý krok považuji přesunutí jazykových balíčků do Storu. Pakliže Windows nekomunikuje v takovém jazyce, jako by se vám líbilo, stačí zajít do Storu a hledat. Neuškodí ani zmínit, že pokud se k systému přihlašujete pomocí lokálního účtu, můžete v případě zapomenutého hesla obnovit přístup k účtu. Funkce pro potlačování oznámení vám zase zajistí více klidu na práci – umožňuje detailní plánování, za jakých okolností se oznámení určitého typu (ne)mohou zobrazovat.

Klávesami Win+[.] vyvoláte panel pro vkládání emoji. Nepatříte-li k fanouškovské základně, možná oceníte návrat plnohodnotné klávesnice.

Kvantum novinek

Patrně cítíte, kam mířím. V podobném výčtu malých, ale velice příjemných vylepšení, by se dalo ještě pokračovat, až by vám hrozilo prasknutí hlavy – už jste slyšeli, že se výrazně zkrátila doba upgradu, po kterou nelze s počítačem pracovat? Jestliže jsem v úvodních pasážích článku zněl poněkud negativně, opak je opravdu.

Správce úloh indikuje pozastavené procesy Správce úloh indikuje pozastavené procesy

Jestliže je April 2018 Update z pohledu nových velkých funkcí pravděpodobně zatím nejchudším vydáním Desítek, z pohledu těch malých je letošní jarní vydání možná tím nejobjemnějším. Takže strká do kapsy i loňský Creators Update, který rovněž stál na menších novinkách. Říká se, že ďábel tkví v detailech. Přesně o tom jarní vydání Windows 10 je – a týkat se to pravděpodobně bude i mnoha budoucích verzí.

O Nastavení vlastně zatím řeč příliš nebyla. Vím, že se poněkolikáté opakuji, ale opět platí, že bylo rozšířeno o nové možnosti. Vypadá pohledně, je přehledné a dospělé – což platí dvojnásob při srovnání s Nastavením z prvního vydání Windows 10.

Již poslední testovací sestavení aspoň na mých počítačích běžela prakticky bezchybně, takže z mého pohledu Microsoft splnil úkol. Další půlrok, další solidní iterace operačního systému, jež platformu osvěžuje a rozvíjí správným směrem. Zlepšen byl snad každý aspekt systému – Nastavení, nástroje pro hráčskou komunitu, asistivní technologie, softwarové klávesnice atd.

Tip: V instalačním programu si Microsoft vynutí váš (ne)souhlas s aktivací důležitých funkcí souvisejících se soukromím

Malý výhled do budoucna

Podobně jako loni touto dobou pak mohu prohlásit, že ti, kdo se těší na větší novinky, by své zraky měli upnout k podzimnímu vydání Desítek. Skoro určitě dojde na již zmíněné panelové prostředí i s jeho potenciálem výrazně změnit způsob práce, Windows Update se pak naučí navazovat na přerušená stahování aktualizací.

Teoreticky by se ale také mohlo objevit přepracované vyhledávání. Stále se tak máme na co těšit. Novinky kolem vývoje Windows 10 „Redstone 5“ můžete sledovat pod příslušným štítkem.

Klávesnice na displej nabízí více možností. Můžete opět používat i plné rozložení Klávesnice na displej nabízí více možností. Můžete opět používat i plné rozložení