Zatím nejrychlejší ARM počítač s Windows 11 od Microsoftu: osm velkých jader, 32 GB paměti

31. 10. 2022

Sdílet

 Autor: Microsoft
Vývojářský SFF počítač s Windows 11 Pro běží na Snapdragonu 8cx Gen 3 se čtyřmi jádry Cortex-X1 a čtyřmi Cortexy-A78. Mělo by to být zatím nejvýkonnější PC s procesorem ARM podporující oficiálně Windows.

Kdysi se pohrdavě mluvilo o „Wintelu“ a myslelo se tím, že Microsoft spolu s Intelem vyštípal z počítačů všechny alternativy (byť x86 procesory nevyráběl nikdy jen Intel) a nedopustí, aby se nějaké nové prosadily. Podobné motivy se v myšlení často dlouho drží, ale Microsoft paradoxně v historii o alternativní platformy měl zájem a teď se už několik let snaží Windows rozjet i na procesorech ARM. A dokonce teď vyrábí i vlastní ARM počítače.

Společnost stojící za operačním systémem Windows teď vydává vlastní SFF desktop s procesorem ARM, na kterém běží systém Windows 11 Pro. Tento počítač se už dřív objevil ve zprávách pod kódovým označením „Project Volterra“, oficiálně se ale bude prodávat pod ne už tak romantickým označením Windows Dev Kit 2023. Jde totiž o SSF desktop (nebo spíš desktopek), jehož cílem je hlavně dodat vývojářům softwaru nějaké PC, na kterém mohou testovat a nativně kompilovat software pro platformu Windows + ARM.

Microsoft ve spolupráci s Qualcommem takové popularizační zařízení vydaly už před časem, kdy ale bylo založené na dost slabém Snapdragonu 7c Gen 2 a také mělo hodně omezenou RAM a úložiště. Pro zájemce o používání procesoru ARM to tedy nebylo moc atraktivní.

Windows Dev Kit 2023 Windows Dev Kit 2023 (zdroj: Microsoft)

Nový Windows Dev Kit 2023 by v tomto mohl být úspěšnější. Jde o trošku větší zařízení (19,6 × 15,2 × 2,76 cm), ale stále hodně kompaktní a díky plochému tvaru by se pro něj na stole mělo snadno najít místo. Uvnitř dostalo procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3. To je jeden z těch výkonnějších procesorů, které Qualcomm může nabídnout. Jde o 5nm SoC s osmi jádry hybridní skladby, ale pozor – bez malých jader. Qualcomm do něj integroval čtyři velká jádra Cortex-X1 na taktu 3,0 GHz a čtyři jádra Cortex-A78 na 2,4 GHz. Takže výsledkem je spíš než big.LITTLE něco jako big.MEDIUM (což se ale mimochodem dá říct také o hybridních procesorech Alder Lake a Raptor Lake od Intelu).

Procesor je vybavený integrovaným GPU Adreno od Qualcommu, které má pod Windows podporovat DirectX 12, 6MB System Level Cache, DSP Hexagon a AI jednotkou. Když Qualcomm procesor oznamoval, bylo uvedeno, že výchozí TDP je 10 W, ale s možností zvýšení na nějakých 13–14 W.

Windows Dev Kit 2023 chlazení Windows Dev Kit 2023, vizualizace ukazující aktivní chlazení (zdroj: Microsoft)

Spotřeba by se tedy měla odvíjet od tohoto a podle oficiálních (byť asi částečně jen ilustračních vizualizací) je uvnitř aktivní chlazení notebookového stylu. Moddingem či výměnou skříně za hliníkový monolit by se asi měl procesor dát chladit pasivně.

Více: Konečně pořádné procesory pro ARM notebooky s Windows: Qualcomm má 5nm čip s 8 velkými jádry

Ve Windows Dev Kitu 2023 bude tento procesor spárován s 32 GB paměti, takže konečně půjde o zařízení s poměrně velkou operační pamětí vhodnou pro kompilaci a další vývojářské činnosti. RAM je však typu LPDDR4X, takže nepůjde rozšířit. Teoreticky by mohlo jít zvětšit úložiště, protože je uvedeno, že zařízení má ve výchozím stavu 512GB SSD typu NVMe. Snad je tedy ve slotu M.2 jako u normálního slušného počítače a nejde o BGA SSD v jednom pouzdru napájené na desku nebo něco ve stylu Applu.

Windows Dev Kit 2023 1 Windows Dev Kit 2023 (zdroj: Microsoft)

Konektory jsou vyvedené asi celkem dostatečně – podporovány jsou až tři monitory (byť jen jeden přes miniDisplayPort, 4K obrazovky lze používat najednou dvě s 60 snímky za sekundu) a zařízení má tři USB typu A a dvě USB-C, přičemž by měla mít všechna 10Gb/s rychlost (USB 3.2 Gen 2). Osazený je Ethernet, ale asi jen gigabitový, protože o vyšší rychlosti není nic řečeno. A počítač má i Wi-Fi 6.

bitcoin_skoleni

Cena zařízení je 599 dolarů, ale oficiálně z webu Microsoftu je nabízeno jen teď v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku, Číně, Británii, Francii a Německu.

Zdroje: Microsoft (1, 2)