Respektive slíbil pět let fáze všeobecné podpory a pět let rozšířené podpory. Jak to tedy s podporou mělo původně vypadat?
- Windows Vista Home Basic – 5 let
- Windows Vista Home Premium – 5 let
- Windows Vista Ultimate – 5 let
- Windows Vista Business – 10 let
- Windows Vista Enterprise – 10 let
Když si to propočítáte, zjistíte, že běžní uživatelé by byli od záplat odstřihnutí už po 10. dubnu 2012! A všichni víme, že nezáplatovaný operační systém představuje potenciálně větší nebezpečí než systém bez antiviru. Dokonce i předražená edice Ultimate měla skončit v propadlišti dějin po pouhých pěti letech. (Dražší než edice Business a stejně po pár letech bez záplat? Opravdu?) A Microsoft patrně pochopil, že tudy cesta nepovede. Životní cyklus se prodloužil a srovnal se s podnikovými Windows.
To znamená, že i „obyčejné“ verze Visty dostanou k původním pěti letům dalších pět let rozšířené fáze podpory. Tento krok popravdě není nijak výjimečný, už smrt ikspéček (edice Home a Media Center) byla kvůli vysokému zájmu odsunuta z roku 2009 na rok 2014. Po zkušenostech s XP je o to podivnější, že se Microsoft chtěl Visty zbavit takhle rychle. Tedy, ona nebyla sama. Windows 7 vyšla tři roky po ní a trpěla stejným neduhem, aktualizace byly domácím uživatelům slíbené pouze na pět let.
Nyní je nad slunce jasné, že pouhých pět let je příliš málo, redmondští se musí smířit s tím, že ne každý má potřebu vyměnit počítač (natož pak čistě operační systém) po tak relativně krátké době. V případě klientských edicí Windows 7 se podpora prodlužuje do roku 2020, přičemž původně měla skončit v roce 2015. Stejně jako u Visty půjde o fázi rozšířené podpory, v níž lze čekat pouze bezpečnostní aktualizace, nikoli změny funkcionality. To je mimochodem ten oficiální důvod, proč Vista nedostane Internet Explorer 10. Místo toho bude pouze přijímat aktualizace pro IE9.