10 vánočních tipů na smartphone

4. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

2011 – rok Androidu

Co na Vánoce

Po roce opět přišel čas, kdy dáváme nejvíce zabrat našim peněženkám – Vánoce. Loňské a předloňské dárky je třeba nahradit novými, pokud stále chcete přístup k nejnovějším technologiím. Displeje jsou jasnější, telefony rychlejší, funkce bohatší a ceny většinou nižší.

Na špičkový smartphone už nemusí padnout celá výplata. Pokud se spokojíte s horšími parametry, můžete už koupit velmi dobrý přístroj pod 4000 Kč. Absolutní high-end stojí okolo 10 000 Kč. Do našeho výběru deseti tipů se nedostaly všechny telefony, které byste pod stromkem možná rádi viděli. Ale ty, které tam jsou, si své místo zaslouží, což snad podpoříme dostatečnými argumenty.

Další tipy:

Dost nás mrzí, že z tipů vypadly například modely LG, které lákají dobrým provedením i cenou. Levný Android Optimus One je stále dobrou koupí, stejně tak stylový plasťák Optimus Black nebo dvoujádrová mašina Optimus 2X. To samé platí také o LG Optimus 7, který ve výprodejích najdete pod 5000 Kč, což z něj dělá nejlevnější telefon s Windows Phone.

Ale zpět ke smartphonům, které si místo pod stromkem určitě zaslouží.

ZTE Blade (Android)

Čínské telefony oficiálně zamířily také k nám. ZTE a Huawei lákají nízkou cenou i velkými schopnostmi. Možná nejlepší poměr cena / užitná hodnota má ZTE Blade. Má příjemné rozměry, 3,5" multidotykový displej s na svou třídu vysokým rozlišením 480 × 800 px a 512 MB RAM, které se v této cenové hladině moc často nevidí. Samozřejmě fotí (3,2 Mpx) i s autofocusem.

Nevýhodami je tak především slabší procesor (pokud nehrajete a nepotřebujete Flash, nevadí) a horší podpora výrobce. Pokud ale rádi experimentujete, o Blade se postará komunita díky alternativní ROM CyanogenMod, jenž udrží ZTE stále ve formě s nejnovějším Androidem.

Cena od 3 495 Kč.

ZTE Blade

Sony Ericsson Xperia Ray (Android)

Švédsko-japonský výrobce letos doplnil svou řadu Xperia o možná nejatraktivnější telefon ve své historii. Ray je krasavec s 3,3" displejem a jemným rozlišením 480 × 854 px. Telefon nemá ani centimetrovou tloušťku, díky tomu je i hmotnost na příjemné hodnotě 100 gramů.

Xperia Ray příští rok dostane i oficiální upgrade na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Do té doby si ale můžete hrát s povedeným foťákem (citlivý snímač Exmor R), který umí zaznamenat také video v 720p. Pokud v záplavě velkých a tuctových Androidech hledáte menší a elegantnější telefon pro manželku nebo přítelkyni, Ray se bude líbit.

Cena od 5 745 Kč.

Sony Ericsson Xperia Ray

Nexus S (Android)

Druhý Nexus v pořadí, první od Samsungu. Čekejte tzv. „pure Android experience“, takže telefon obsahuje čistý systém bez příkras Samsungu, jako je třeba rozhraní TouchWiz. Nexus S bude mít vždy nejčerstvější systém a nejlepší podporu přímo od Googlu.

Proto běží svižně i s dnes už ne tak atraktivními hardwarovými parametry. Má v sobě 16 GB paměti, dva foťáky, rychlou n-kovou Wi-Fi nebo třeba zajímavou technologii NFC. Ta promění telefon třeba v peněženku, kterou už lze v mnoha místech světa i ČR platit. Nexus S před nedávnem doznal velkých slev. Rozměry, prohnuté tělo a 4" displej z něj dělají vhodného kandidáta i do menších kapes. Hlavní nevýhodou telefonu je ovšem tělo s velmi lesklého plastu, který spolehlivě zachytí každý dotyk. Proto přemýšlejte i nad vhodnou fólií.

Cena od 6 290 Kč.

Nexus S

Samsung Galaxy S II (Android)

Špičkový telefon, do kterého Jihokorejci vložili to nejlepší. Nadchne vás velmi tenké tělo (8,5 mm), jasný 4,3" displej Super AMOLED Plus, vynikající foťák s videem v 1080p a také velká paměť nebo dvoujádrový procesor. Možná první Android, ze kterého dostali strach i v Applu.

Es dvojka těžko hledá konkurenci u jiných výrobců. Vložit tolik funkcí a technologií do žiletky s 116g hmotností zatím jiní nedokázali. Jen je škoda, že se u nás neprodávají verze s NFC. Při daných parametrech také čekejte slabší výdrž. Samsung bude mít těžké překonat sám sebe. Galaxy S II by si možná zasloužil jemnější displej a pevnější konstrukci (při tak tenkém těle to snad ani nejde), ale to už se jen snažíme za každou cenu hledat mínusy.

Cena od 9 880 Kč.

Samsung Galaxy S II

Galaxy Nexus (Android)

Třetí Nexus byl znovu vyroben v Samsungu. Hardwarově vychází z Galaxy S II, ale navrch přidává necelých 9 mm úhlopříčky (4,65 palce), ale více než dvojnásobek pixelů. Díky rozlišení 1280 × 720 px zobrazí ideálně HD video a v systému oceníte jemnost písma a grafiky, byť je iPhone 4 a 4S ještě o chlup detailnější, co se týče DPI.

Samsung srazil rozměry, kde se dalo. Díky tomu, že vepředu chybí tlačítka, se i přes velký displej telefon vejde do kapsy. Přesto půdorys 135 × 68 mm připomíná spíš menší tablet. Vzhledem k útlému tělu (9 mm) však váží jen 135 gramů. Galaxy Nexusu ubírá na kráse půl roku starý hardware a horší fotoaparát. Sice vás v ničem neomezí, ale nedostanete špičku ve všech ohledech. (Samsung si dělá rezervu pro potenciální Galaxy S III)

Cena od 13 402 Kč.

Galaxy Nexus

iPhone, Windows Phone, Symbian i Bada

iPhone, Windows Phone, Symbian i Bada

Poslední dva roky náš trh zaplatily desítky různých chytromobilů s Androidem. Najdete je v modelech za dva i za patnáct tisíc korun. Podepsalo se to i v e-shopech, katalozích operátorů a ostatně i našich typech, kde jsme prvních pět vystříleli na ty se systémem Googlu. Za pozornost stojí ale i jiné značky a platformy.

Nokia 500 (Symbian)

Věřte, nebo ne, Symbian stále ještě není mrtev. Nokia sice tento systém před nedávnem odepsala, pár let se mu ještě bude věnovat. Letos přidala několik nových modelů, zajímavý je především ten nejosekanější – Nokia 500. Láká novým systémem Anna, 1GHz procesorem a cenou pod 4000 Kč.

Oproti většině novým Symbianů má však pouze plastové tělo (díky tomu ale lepší hmotnost), slabší fotoaparát, jen LCD displej místo AMOLEDu nebo pomalejší Wi-Fi. Velký mínusem je rovněž chybějící GPU, což se projeví na výkonu her i vykreslování systému. Pokud však tato negativa přehlédnete, zůstane vám levný telefon se špičkovou autonavigací a bohatou nabídkou aplikací. Symbianovské Nokie se navíc pyšní dobrou výdrží na akumulátory, klidně i dvoj- nebo trojnásobnou oproti cenově srovnatelným telefonům s Androidem.

Cena od 3 599 Kč.

Nokia 500

Nokia E7 (Symbian)

Jestliže byla „pětistovka“ low-end, E7 je manažerský high-end, alespoň v nabídce finského výrobce. Má sice papírově pomalejší procesor, ale v ostatních ohledech je to jeden z nejlepších symbianovských telefonů historie. Telefon má 4" displej typu AMOLED, výsuvnou QWERTZ klávesnici se čtyřmi řadami kláves a velmi dobrým provedením.

To je také hlavní důvod, proč byste měli o telefonu uvažovat. Pokud potřebujete na cestách hodně psát SMS nebo e-maily, dotyková klávesnice se nemůže té hardwarové z E7 rovnat. Kancelářské a e-mailové služby zmákne na jedničku, nechybí ani editor dokumentů. E7 se ale nezalekne ani multimédií: podporuje USB host (může připojit flashky, klávesnici, myš…) a HDMI, které umí zrcadlit obraz z telefonu na velké obrazovce. Lahůdkou je 16GB paměť a také turn-by-turn navigace zdarma.

Cena od 6 655 Kč.

Nokia E7

iPhone 4S (iOS)

Mohl by v přehledu chybět iPhone? Samozřejmě ne. Ač jsme s letošním modelem nebyli úplně spokojeni, stále je to nejlepší telefon, co kdy Apple vyrobil. Oproti loňskému modelu dostal rychlejší dvoujádrový procesor, lepší foťák se záznamem videa v 1080p a další drobnosti. Pokud hodně cestujete, bude se hodit univerzální podpora GSM i CDMA sítí, potěší i Bluetooth 4.0, který se snad letos dočká rychlejších nebo úspornějších headsetů a jiných doplňků.

Velkou změnou je systém iOS 5 (jež ale existuje i pro iPhone 3G/4), jenže v případě 4S disponuje klíčovou funkcí – hlasovým asistentem Siri. Nás může mrzet, že zatím funguje pouze v angličtině, ale i tak je s ním (vlastní s ní) velká legrace. Nový iPhone můžete mít v bílé i černé variantě a letos poprvé i v 64GB verzi. Letošní model už nemá problém s anténou, ale zase trpí slabší výdrží. Mimochodem, je to také jediný telefon ve vánočních tipech, u něhož nedoporučujeme cenový agregátor Heuréka.cz, nýbrž nákup v oficiálním obchodě Applu, kde ušetříte minimálně pětistovku.

Cena od 14 490 Kč.

Apple iPhone 4S

Samsung S8500 Wave (Bada)

Samsung Wave už je sice rok starý výběhový telefon, ale pořád má co říct, pokud více než na funkce dáte na dobré zpracování a technologie. Hlavní nevýhodou je totiž slabší platforma Bada, původní výtvor Samsungu. Portál s aplikacemi je dost malý, navíc se v něm hodně objevují jednoduché prográmky v Javě. Přesto si platforma našla za rok více uživatelů než Windows Phone. Bada je takový mix Androidu a Symbianu.

Výrobce perfektně sladil systém s telefonem, takže vše rychle běží a S8500 dlouho vydrží (i 3 dny a více). Hardware je takřka totožný s iPhonem 4, menší 3,3" Super AMOLED slibuje jemné zobrazení a dobrou čitelnost na slunci. Telefon má kovoté kryty, pěkně fotí, natáčí video a má velmi sympatické rozměry. Velkou nevýhodou je stále ta proklatá Bada. Stávající uživatelé netrpělivě očekávají update na verzi systému 2.0, která má přinést mnohá zlepšení. Pokud nepotřebujete tisíce aplikací, ale hledáte levný, stylový a dobře zpracovaný telefon, Wave za výprodejovku bude dobrá volba. V cenících najdete i Samsung S8530 Wave II, který je hardwarově totožný, jen má větší 3,7" displej typu Super LCD. Jinak se neliší.

Cena od 4 450 Kč.

Samsung S8500 Wave

HTC Radar (Windows Phone)

Loni Windows Phone těžce pohořel a telefony ani systém se vánočními hity nestaly. Letos k tomu mají větší šance. Přibylo vývojářů, aplikací i výrobců koncových zařízení. Loňské modely teď najdete s výraznými slevami ve výprodejích, ale pokud chcete lepší hardware a bezproblémovou podporu češtiny, aniž byste museli cosi „hackovat“, dobrou volbou bude HTC Radar.

Tchajwanský telefon s 3,8" displejem dostal především dobrou kovovou konstrukci, oproti loňským modelům navíc lepší foťák i rychlejší procesor. Síla telefonu ale tkví v unikátním systému Windows Phone, který zkrátka nevypadá jako další kopie iPhonu (iOS) a je dobře propojen se světem a službami Microsoftu. Výtečná je práce se sociálními sítě a kontakty. Aplikací třetích stran už je také dostatek. Kdyby se Nokia letos nevybodla na Českou republiku a začala obě své Lumie prodávat před Vánocemi, v tipech by se objevily ony. Jenže pokud nechcete čekat do ledna nebo února a oželíte bezplatnou navigaci Nokie, HTC vás rovněž uspokojí.

Cena od 7 990 Kč.

ICTS24

HTC Radar