3x na téma užitečné maličkosti

6. 8. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Dáváte přednost univerzálním programům nebo spíše uvítáte jednoduché aplikace zaměřené na jeden konkrétní úkol? Příkladem univerzální aplikace může být Norton 360 - bezpečnostní software s antivirem a firewallem, který však slouží i k zálohování dat a pravidelné údržbě disku počítače. Na opačné straně může stát třeba freewarový antivir avast! Home a zálohovací program Cobian Backup.

Vybral jsem několik jednoduchých freewarových aplikací sloužících ke specifické činnosti. Výhodou podobných prográmků je skutečnost, že v drtivé většině případů jsou velmi malé, nespouštějí se zároveň se systémem a v klidu tak čekají v počítači na to, až je budete potřebovat.

MailBrowserBackup - záloha prohlížečů a poštovních klientů

Většina webových prohlížečů (snad kromě Internet Exploreru) a poštovních klientů ukládá data do složky s profilem tak, že je poměrně jednoduché tuto složku vzít, vykopírovat a poté ji použít na jiném počítači. Budete tak mít veškerá data a nastavení, jako na původním stroji. Přesto, pokud potřebujete určité zjednodušení, můžete zkusit jednoduchý prográmek MailBrowserBackup.

Podporuje zálohu uživatelských profilů z Firefoxu, Thunderbirdu, Google Chrome, SRWare Iron, FTP klienta FileZilla a v přípravě je podpora Internet Exploreru, Windows Mailu, Opery, Safari a dalších programů.

Vše funguje velice jednoduše. MailBrowserBackup spustíte, zatrhovátky určíte, z kterých programů chcete zálohovat uživatelský profil. Po klepnutí na tlačítko Backup vyberete složku pro uložení záložních souborů a počkáte, až program dokončí svou práci. Podobně postupujete při obnově dat tlačítkem Restore.

Jak zvětšit fotku? Se SmillaEnlager.

Zvětšování obrázků není tak jednoduché, jako jejich zmenšování, přesto si zejména méně zkušení uživatelé pod vlivem různých kriminálních filmů myslí, že počítač bez problémů doplní obrazovou informaci tam, kde není. Omyl, přátelé. Zvětšíte-li malý obrázek, pak nemůžete očekávat, že počítač ví, jaký detail v něm byl před zmenšením. Zvětšený obrázek trpí artefakty způsobenými doplněnými obrazovými body.

Přesto se objevilo několik aplikací, které se snaží dosáhnout maximální kvality zvětšeného obrázku. SmillaEnlager používá vlastní algoritmus, který by měl zaručit co nejvyšší kvalitu zvětšeného snímku. Aplikace je zdarma a funguje jako tzv. portable - není nutné ji instalovat.

Po spuštění programu si tlačítkem Browse vyberte složku s obrázkem, který chcete zvětšit. Ten si následně vyberte v nabídce Source. Táhlem Zoom nastavte velikost zvětšení, případně zadejte novou šířku a výšku. Klepněte na tlačítko Calculate. Program zobrazí název upraveného souboru v poli Enlarged. Tlačítkem Preview si můžete prohlédnout, jak vypadá zvětšený obrázek po vyhlazení a odstranění artefaktů. Dalšími táhly můžete vyhlazení ovlivnit.

Jak změřit rychlost startu systému?

Zajímá vás, jak rychle se spouští váš operační systém a chtěli byste si jednoduše porovnat, zda a jaký výsledek bude mít případná optimalizace seznamu programů po spuštění? Před nějakou dobou jsem zde na ExtraWindows napsal článek Spuštění Windows Vista a velikost paměti, kde je velká část věnována právě měření rychlosti startu systému pomocí standardních systémových prostředků.

Protože ale uvedený postup může být docela složitý pro uživatele, který se vnitřnostmi Windows denně neprohrabuje, mám další zajímavý tip. Vyzkoušejte aplikaci BootRacer. Jde o freewarovou pomůcku, která jedním klepnutím změří rychlost Startu Windows XP a Windows Vista (32bitových). Po spuštění programu stačí klepnout na tlačítko Race it, zvolit měření po každém startu nebo jen jednou a počkat, než se systém restartuje. Výsledek pak uvidíte v okně programu.

Pod tlačítkem Advanced se ukrývá minimum dalších nastavení, můžete si zde zvolit zobrazení posledních výsledků nebo způsob měření.

bitcoin_skoleni

Tolik tedy páteční tipy na několik jednoduchých programů. Znáte-li nějaké jejich alternativy, podělte se o ně v komentářích pod článkem.