Po těchto telefonech už chceme slušný výkon, dlouhou výdrž a kromě klasické kamery i užitečnou ultraširokoúhlou čočku spolu s teleobjektivem. Bonusem je třeba bezdrátové nabíjení. Tipy na smartphony do 6000 Kč najdete v předchozím článku. Cenové boxíky v článku vedou na srovnávač Heuréka.cz. Z jeho provizního systému může naše vydavatelství Mladá Fronta získat určité malé procento. Výběr produktů je však čistě redakční práce nezávislá na placených odkazech.
Samsung Galaxy A70 (recenze)
Jediný telefon Samsungu, který se vešel do této cenové kategorie, je současně jeho nejvyšší model ve střední třídě. Speciální Galaxy A80 s otočnou kamerou už do ní nelze počítat. Galaxy A70 je ovšem obří, má AMOLED displej s úhlopříčkou 6,7", byť s tenkými rámečky. Velký 4500mAh akumulátor se tentokrát (není to ani zdaleka pravidlem) podařilo přetavit v dlouhou výdrž a třeba video zvládne přehrávat neuvěřitelných 25 hodin. Má i rychlé nabíjení.
32Mpx kameru doplňuje ultraširokoúhlý snímač a slušná je i selfie kamera. O výkon se stará Snapdragon 675, Galaxy A70 je jedním z mála modelů Samsungu bez Exynosu. Ve výbavě nechybí nad nic, telefon podporuje i Galileo a má novější standard Bluetooth 5.0. Proti jiným telefonům zde sice docela ztrácí, ale dohání to cenou.
Huawei P20 Pro (recenze) a Nova 5T (článek)
Rok starý, ale pořád velmi dobrý P20 Pro byl prvním smartphonem, který začal „prosvětlovat noc“. V nočním režimu totiž dokázal pořídit pěknou fotku na dlouhý čas i bez stativu a výsledek byl lepší, než co jste viděli vlastním okem. Huawei od té doby přišel s Matem a poté s P30, takže P20 Pro mohl od té doby hodně zlevnit.
Běžně sice stojí stále okolo 11 tisíc, díky předvánočním akcím jej ale koupíte i těsně pod deset. P20 Pro je výkonný smartphone s velmi dobrým foťákem (když u něj vypnete agresivní AI), není ani tak obří jako řada konkurentů a má dlouhou výdrž.
Vedle něj je tu ještě Nova 5T, nyní za zhruba stejnou cenu. Není tak zdánlivě důvod jej kupovat, jenže Nova 5T nabízí o kousek vyšší výkon, místo teleobjektivu má možná užitečnější ultraširokoúhlý snímač (ten P20 Pro chybí), novější standard Bluetooth a větší displej (ovšem pouze IPS) při stejně velkém těle.
Honor 20 Pro
Honor se do limitu se svou peckou 20 Pro skoro vejde, podle Heureky začíná cena na 10 190 Kč, takže jsem jej do tipů zahrnul. Pokud by některý z konkurentů přesahoval limit takhle o dvě stovky, najdete ho tu také. Honor 20 Pro je výkonově podobný Huawei Nova 5T, nabízí však teleobjektiv i ultraširokoúhlý snímač současně.
Bráno podle kamery je tak lepší volbou než oba telefony od Huaweie. Tenhle telefon je zkrátka pecka, Android pořád má, a kdyby jej Honor o ty dvě stovky do vánoc zlevnil, není co řešit.
LG G8s ThinQ
Po Honoru 20 Pro jde o druhý telefon, který o dvě stovky překračuje ježíškův limit, ale v tipech prostě nemůže chybět. G8s má G-OLED displej, výkonný Snapdragon 855 s nadstandardní výbavou včetně bezdrátového nab íjení či rychlým portem USB-C 3.1. Z trojice dnes běžných kamer (širokoúhlá, ultraširokoúhlá a teleobjektiv) nechybí ani jedna.
Odolnost IP68 doplňuje armádní standard MIL-STD-810G, tedy o něco větší odolnost než je obvyklé. Někomu by mohly vadit lesklá záda, nebo až příliš velký výřez v displeji, takže mnoho notifikací se do horní lišty nevejde a indikační diodu telefon nemá. Akumulátor je pak spíše průměrný. Přesto je tohle LG skvěle vybavený telefon, který byste při výběru neměli minout.
Xiaomi Mi 9T Pro
Model Mi 9 existuje v tolika variantách, že se v nich skoro nedá vyznat. Pokud byste chtěli ušetřit, tak za cenu podobnou Galaxy A70 se dá sehnat Xiaomi Mi 9T s výsuvnou kamerkou. Zajímavějším modelem je Mi 9T Pro (opět s výsuvnou kamerkou, ale kvůli ní ve výběru není), silným procesorem a stejně dobrou výbavou. Díky typu kamery nemá otravný výřez v displeji. Nabízí foťák s teleobjektivem i ultraširokoúhlým snímačem i dostatek paměti. Taky displej je už poměrně velký, ale jde o AMOLED a kryje jej Gorila Glass 5. Pokud vám nevadí menší akumulátor, dobrou volbou je i Xiaomi Mi 9.