Další, kdo prý nabídne hry v cloudu, je Amazon. Streamování spustí příští rok

14. 1. 2019

Sdílet

 Autor: Redakce

Je možné, že nadcházející generace herních konzolí bude tou poslední. Budoucí hry poběží na superpočítačích v cloudu a do zařízení se budou streamovat podobně jako video. Microsoft své ambice udělat „herní konzoli“ z jakéhokoliv zařízení včetně mobilů přiznal, když oznámil Project xCloud. Navíc se spekuluje, že příští Xbox přijde ve dvou verzích, z nichž jedna již bude odlehčená, protože část výpočtů poběží kdesi v cloudu.

Redmondští v tom ale nejsou sami. Streamování her spouští i Google v Projectu Stream. Běžně již fungují služby GeForce Now nebo PlayStation Now. Ještě větší ambice má EA, jejíž Project Atlas posune hry díky cloudu na vyšší úroveň.

A konkurence prý ještě přibude. Podle zdrojů listu The Information totiž obdobnou službu v roce 2020 spustí také Amazon, momentálně jedná s vydavateli her. Spojení největšího e-shopu světa a videoherního průmyslu není tolik překvapivé. Firma již v roce 2012 založila vlastní studio, které ale doposud vyvíjelo jen mobilní hry. Ty nabízelo ve vlastním Appstoru pro tablety Fire a obývákový přehrávač Fire TV, k němuž jde dokoupit i oficiální gamepad.

Amazon Game Controller Amazon Game Controller

Letos Amazon Game Studios uvede první hru i mimo vlastní ekosystém – The Grand Tour Game postavenou na základech oblíbeného motoristického pořadu s Clarksonem, Hammondem a Mayem. TGTG vyjde na PS4 a Xboxu One už zítra.

bitcoin školení listopad 24

Hra mimochodem běží na vlastním enginu Amazonu Lumberyard odvozeném od CryEnginu. Lumberyard bude pohánět i chystanou epickou sci-fi Star Citizen i její singlovou odnož Squadron 42, což možná bude nejdražší hra všech dob. Zajímavostí enginu je také těsné provázání s Twitchem a AWS.

Twitch je populární videoserver pro letsplayery, který Amazon před pěti lety koupil za miliardu dolarů a přeplatil i Google. Předloni začal také prodávat PC hry. A Amazon Web Services je největší cloudový poskytovatel na světě. Výbornou konektivitu a datacentra všude na světě může Amazon snadno využít i pro herní účely. Jak vidíte, Amazon má s hrami velké plány, takže streamování je pro něj jen dalším logickým krokem, jak hráčům přinášet nové zážitky, aniž by museli kupovat další konzoli nebo výkonný počítač.