AMD narostl akviziční hřebínek, prý chce za 30 miliard $ koupit výrobce FPGA Xilinx

10. 10. 2020

Sdílet

 Autor: Xilinx
AMD prý chce stejně jako Intel v roce 2015 koupit výrobce FPGA. Může ho to etablovat na serverovém trhu, nebo jde o čiré bláznovství za 30 miliard dolarů?

Jednou ze stěžejních, ale také hodně překvapivých událostí letošního roku (teda pokud se bavíme o počítačích a IT) bylo, že Nvidia kupuje firmu ARM a s tím tyto procesory a platformu, čímž by se z ní teoreticky mohl stát opravdu obří hráč podobný Intelu.

Nejen Nvidia má ale ambice. Vypadá to, že možná narůstá hřebínek také AMD, které ač pořád nijak bohaté, má zřejmě také chuť po chudé dekádě 2006–2016 zakousnout nějakou velkou akvizici.

AMD po letech nouze otrnulo: pokukuje po obří akvizici

Wall Street Journal včera přinesl informaci, že AMD údajně jedná o tom, že by koupilo firmu Xilinx – předního výrobce programovatelných hradlových polí FPGA. Stejnou informaci o této chystané akvizici pak publikoval také Bloomberg. Toto asi hned vyvolává paralely s tím, když Intel v roce 2015 koupil Alteru, což byla na stejném trhu konkurence Xilinxu (asi lze říct, že dvojka na trhu). Doufejme, že AMD má promyšlenější strategii, než jen „následovat to, co dělá konkurence“.

Jde o zvěst od zřejmě vícero „lidí obeznámených s věcí“. Podle Wall Street Journalu to však není jen tak nějaký akviziční drb, protože jednání jsou údajně v pokročilé fázi „plácnutí“ by mohlo být oznámeno hodně brzo, třeba už příští týden.

Ale stejně tak údajně není nic zaručeno, protože předtím jednání probíhala delší dobu a stalo se, že se zadrhla a firmy ztratily zájem (asi protože nabízené podmínky nebyly dost dobré) – nicméně pak se zase zřejmě k jednáním vrátily. Xilinx možná má zájem se spojit, ale jde o peníze, kterých AMD moc nemá.

Xilinx Versal 7nm FPGA Xilinx Versal, 7nm FPGA (Zdroj: Xilinx)

Transakce by mohla mít cenu přes 30 miliard dolarů, což by ji řadilo mezi obří IT obchody (srovnejme s akvizicí Mellanoxu Nvidií – tam byla cena jen 6,9 miliardy $, ARM vyjde Nvidii na 40 miliard $). Pro AMD byla zatím největší akvizicí strategická koupě ATi za 5,4 miliardy dolarů v roce 2006, která vytvořila AMD, jak ho nyní známe, ale sešla se nešťastně se zhoršením ekonomické situace obou firem a AMD se dlouho vzpamatovávalo ze vzniklého dluhu.

Kvůli tomu vypadá 30miliardová akvizice až šíleně. AMD mělo v posledním kvartálu jen 157 milionu dolarů čistého zisku a hotovost nebo její ekvivalenty 1,775 miliardy dolarů, přičemž až nějakou miliardu z toho ale potřebuje na svůj vlastní provoz. Firma také jen nedávno splatila historické dluhy (a to byly miliardy ztrát za posledních 15–20 let umořeny vydáváním akcií). Velká akvizice v této situaci tak působí nejen odvážným, ale spíš zaslepeným dojmem – doufejme, že za ní nestojí to, že vedení stoupl do hlavy krátkodobý úspěch.

AMD financni vysledky za Q4 2019 dluh Finanční výsledky AMD za Q4 2019: vývoj dluhu firmy (Zdroj: AMD)

Možné vysvětlení: kouzlo nakupování za vlastní akcie

Nicméně je teoreticky možné, že by AMD značnou část ceny zaplatilo svými akciemi, které jsou na historicky rekordních hodnotách nad 80 $ a firma měla včera tržní kapitalizaci 97 miliard. Pak by možná taková akvizice mohla být relativně bezbolestná a možná relativně rychle splatitelná i s poměrně malými zisky, které teď AMD má. Ovšem i tak platí, že tržní kapitalizace AMD pořád není zdaleka tak vysoká jako u Nvidie a také asi o dost nejistější. Firma by musela vydat výrazně víc akcií než Nvidia v poměru k existujícímu počtu, aby mohla velkou část z 30 miliard pokrýt.

Xilinx měl v posledním kvartálu roku 2019 tržby 828 milionu (pro srovnání: AMD mělo v Q2 2020 tržby 1,93 miliardy) a jeho tržní kapitalizace je 26 miliard $.

Xilinx Virtex je výkonná řada FPGA která může používat i paměti HBM2 Xilinx Virtex je výkonná řada FPGA, která může používat i paměti HBM2 (Zdroj: Xilinx)

Co by Xilinx přinesl?

Xilinx znáte asi primárně jako výrobce FPGA a v očích AMD tedy tento produkt musí asi být strategicky významný coby doplněk jeho serverového portfolia. Pomocí vlastních FPGA (přičemž ta od Xilinxu by měla být lídry trhu) může podpořit platformu Epyců proti Intelu a Nvidii, protože FPGA v poslední době jsou používána častěji jako akcelerátory v serverové, síťové infrastruktuře a podobných působištích. Je také určitý zájem o jejich využití v AI výpočtech, což je oblast, kde AMD musí dohánět konkurenty (hlavně Nvidii).

Současně se ale FPGA používají také pro síťování, tzv. SmartNIC. Těm se Xilinx věnuje a je teoreticky možné, že touto cestou vlastně AMD trošku také kontruje na to, že se Mellanox dostal do rukou Nvidie. FPGA se také používají v 5G sítích a telekomunikační infrastruktuře a také automobilech, takže by se AMD dostalo do trhů, kde teď moc není.

Xilinx Alveo U50 programovatelný akcelerátor pro různé účely AI kompresi síťování i další Xilinx Alveo U50: programovatelný akcelerátor pro různé účely, AI, kompresi, síťování i další aplikace (Zdroj: Xilinx)

Je asi možné, aby se tato investice a spojení postupně vrátilo v „synergii“, kdy se pomocí produktů Xilinxu podaří prodat více serverových procesorů AMD a propojení s nimi zase podpoří prodeje FPGA Xilinx. Pokud to posílí pozici AMD v datacentrech a ustaví ho jako silnější konkurenci proti Intelu (a Nvidii), může se to asi vyplatit.

Ale jsou zde asi značná rizika – jednak, že finanční zátěž zase uvrhne AMD do krize, vedle toho je tu také otázka, zda se 30 miliard nedalo investovat lépe. I pokud by se podařilo celou transakci provést „zadarmo“ pomocí akcií, je otázka, zda se opravdu povede oba byznysy úspěšně integrovat a nenastane případ, kdy akvizice je na škodu a nepřinese nabyvateli užitek, zatímco koupená firma po akvizici má problémy a změna vlastníka také jen zničí její potenciál.

ICTS24

AMD nemá na akvizice nějaké velké štěstí (i když koupení ATi asi bylo nezbytné, třebaže bolestivé), tak doufejme, že tady to špatně nedopadne.

Galerie: FPGA Xilinx

Zdroje: Bloomberg, Wall Street Journal, techPowerUp, The Next Platform